آلودگی هوا پرندگان را از شهر فراری می دهد

آلودگی هوا پرندگان را از شهر فراری می دهد به گزارش گل بخر اثرات آلودگی هوا بر سلامت انسان بر كسی پوشیده نیست اما نكته ای كه شاید در ایام بحرانی آلوده كمتر به آن توجه گردد اثرات سوء آلودگی هوا بر حیوانات و ازجمله پرندگان است. هم اكنون در شهر تهران حدود ۲۵۰ گونه پرنده شناسایی شده است كه به قول مدیر عامل انجمن پرنده شناسی و پرنده نگری طرلان آلودگی هوا می تواند این گونه ها را از شهر دور كند.علیرضا هاشمی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اثرات سوء آلودگی هوا بر پرندگان اظهار نمود: پرندگان در مقابل آلودگی هوا نسبت به انسان حساس تر هستند و در آزمایش های مختلف هنگام كالبدشكافی بدن آنها میزان زیادی دوده و ذرات معلق هوا در شش و دستگاه گوارش پرندگان مشاهده شده است.

وی با اشاره به اینكه استاندارد آلودگی هوا برای پرندگان متفاوت تر از انسان ها است، خاطرنشان كرد: در دوران بعد از انقلاب صنعتی و قبل از آنكه حسگرهای حساس به گازهای آلاینده اختراع شوند از پرندگان بعنوان یك سیستم سنجش آلودگی هوا در معادن اروپا استفاده می شد. پرندگان در این شرایط به علت حساسیت بیشتر خود به افزایش غلظت آلاینده ها واكنش نشان می دادند و كارگران معادن با واكنش آنها متوجه می شدند كه تا ساعاتی دیگر هوای آن منطقه برای انسان در شرایط بسیار نامطلوبی قرار خواهد گرفت.

مدیر عامل انجمن پرنده شناسی و پرنده نگری طرلان با اشاره به اینكه پرندگان در زمان اوج آلودگی هوا عموما مراكز آلوده را ترك می كنند، اظهار داشت: باید این نكته را درنظر گرفت كه وقتی شرایط آلودگی هوا برای انسان در موقعیت اضطراری قرار می گیرد برای پرندگان یعنی مدت ها است كه از شرایط اضطرار گذشته است ازاین رو تعداد زیادی از آنها از مراكز آلوده دور می شوند. قطعا در این بین پرندگان ضعیف تر بر مبنای اصل بقا از بین می روند اما زمانی كه دخالت های انسانی مانند مشكلات آلودگی هوا سبب از بین رفتن پرندگان و برهم خوردن تعادل طبیعت شود جای تاسف دارد.

هاشمی افزود: طی سال های اخیر به دنبال تغییر زیستگاه های شهر تهران، تركیب جمعیت پرندگان در این شهر هم با گذشته فرق كرده است. برای مثال زیستگاهی مصنوعی مانند دریاچه چیتگر پرندگان آبزی و نیمه آبزی مختلفی را در كنار خود جای داده است. متاسفانه اطلاعاتی از تعداد پرندگان در گذشته وجود دارد ازاین رو تنها می توانیم نوع آنها را با گذشته مقایسه نماییم. هم اكنون كلاغ ها در تهران بیشتر از تعداد یاكریم ها شده اند چون كه معماری شهر تغییر كرده است. یاكریم ها به فضاهای روستایی علاقه مند هستند ازاین رو به حاشیه شهرها مهاجرت كرده اند.

وی در انتها اظهار داشت: در شهر تهران مطلوبیت زیستگاه برای برخی از پرندگان كم شده است و گونه هایی مانند پرستوها و بادخورك ها نمی توانند با زیستگاه های جدید ارتباط برقرار كنند و این سبب می شود كه این گونه ها به مرور از ما دور شوند و از آنجایی كه پرندگان دشمنان طبیعی حشرات هستند این مورد می تواند روی افزایش جمعیت حشرات شهر تهران اثرگذار باشد.
1398/10/03
12:52:25
5.0 /5
4356
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است