مدیركل محیط زیست مازندران خبرداد

امید تنها نیست

امید تنها نیست به گزارش گل بخر، مازندران مدیرکل محیط زیست مازندران با اعلان اینکه با پیگیری و تلاش سازمان حفاظت محیط زیست کشور و پیگیری های اداره کل محیط زیست مازندران یک فرد درنای سیبری از مرکز تکثیر و حفاظت درنا در کشور بلژیک از مسیر هواپیمایی این کشور به قطر و از آنجا به فرودگاه بین المللی امام خمینی انتقال یافت، اظهار داشت: این درنا بامداد امروز با طی مراحل تشریفاتی و گمرکی برای رها سازی در منطقه تالاب بین المللی فریدونکنار اعزام شد.عطاء الله کاویان امروز در جمع خبرنگاران، با اشاره به تمهیداتی که برمبنای دستورالعمل های استانداردی که از مرکز تکثیر و حفاظت درنا دریافت شد، اظهار داشت: مجموعه همکاران ما در طول دو ماه گذشته بسیج شدند و مجموعه سازه موقت در محل تالاب زمستان گذرانی درنای امید بود آماده سازی شد و بامداد امروز نیز پروتکل ها انجام و این پرنده با علایم کامل زیستی در محل سازه موقت سرحال حضور دارد.

وی اظهار داشت: احتمال است پس از یک دوره کوتاه که در این سازه حضور دارد انتقال آن به محیط طبیعی اطراف صورت گیرد.

مدیرکل محیط زیست مازندران هدف از این انتقال را ادامه کوشش های ۲۵ سال قبل برای حفظ و تقویت کریدور پروازی و مهاجرتی درنای سیبری از گله غربی عنون کرد و اظهار داشت: این درنا حدود ۱۵ سال است که بصورت انفرادی مهاجرت می کند و تلاش ما بر این است بتوان افراد دیگری را در این راه مهاجرتی همراه نماییم.

کاویان اشاره کرد: از دی ماه ۱۳۸۵ تا حالا بعد از آن که گله غربی تک درنای خودرا به تالاب فریدون کنار فرستاد موجب شد مجامع مختلف بین المللی هم به ما کمک کنند و مرکز بلژیک نیز این همکاری را با ما داشته است.

وی اشاره کرد: انتظار دوستداران حیات وحش این بوده است که برنامه هایی را برای رها سازی و تقویت مسیر پروازی داشته باشیم که این اتفاق پس از سال ها افتاد.

مدیرکل محیط زیست مازندران، اظهار داشت: انتظار ما از رسانه ها این است که بتوانیم در یک فضای آرام در تامین امنیت این درنا در سه هفته ابتدایی، این دو پرنده در کنار هم قرار بگیرند و در زمان مهاجرت بتوانند باهم پرواز کنند.

کاویان با تاکید براینکه لازم است درنای جدیدالورود شده در امنیت کامل باشد، متذکر شد: حضور نیافتن در منطقه ای که درنا اسکان داده شده است، امری ضروری و مهمست.

وی اضافه کرد: همکاران محیط زیست برای حفظ امنیت درحال پایش منطقه هستند تا بتوانند برابر آنچه به عنوان پروتکل از جانب کشور بلژیک داده شده است صورت گیرد.

منبع:

1401/11/07
19:09:17
5.0 /5
215
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است