انتقاد رئیس سازمان محیط زیست از وضعیت مدیریت پسماند

انتقاد رئیس سازمان محیط زیست از وضعیت مدیریت پسماند گل بخر: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: بااینكه در زمینه مدیریت پسماند نسبت به 20 سال قبل كمی پیشرفت كرده ایم اما این به تنهایی قابل قبول نیست چونكه هم اكنون ورودی و خروجی های شهرها، محل دفع و تخلیه نخاله های ساختمانی و پسماندهایی است كه توسط كامیون های شهرداری تخلیه می شوند.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، عیسی كلانتری امروز در شورای اداری استان همدان با اشاره به اینكه روزانه ۶۴ هزار تن پسماند در كشور تولید می شود، اظهار نمود: متأسفانه ایران خیلی بیشتر از كشورهای صنعتی روزانه زباله تولید می كند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: تخلیه زباله ها در خروجی شهرها در شأن مسلمان و یك كشور اسلامی نیست و استانی كه خواهان توسعه گردشگری می باشد، باید پاك و تمیز باشد تا گردشگران نیز جذب آن شوند بااینكه پاكیزه نگهداشتن یك شهر منوط به فرهنگ بالای مردم آن شهر است.

كلانتری با اشاره به اینكه بیرجند یكی از پاك ترین شهرهای جهان است، تصریح كرد: فرهنگ تحسین برانگیز مردم این شهر سبب پاك و تمیز بودن شهرشان شده است به صورتی كه كوچك ترین زباله ای در سطح شهر و خیابان های آن دیده نمی گردد و گویا مردم آن اصلاً زباله ای تولید نمی كنند بدین سبب دیگر استان ها باید این شهر پاك و فرهنگ بی نظیر مردم آنرا الگوی خود قرار دهند.

وی خاطرنشان كرد: صرفه جویی در بحث پتانسیل ها و ظرفیت های خوب كشور یك امر ضروری می باشد چونكه اسراف و استفاده بیش از اندازه از آنها می تواند آسیبی جبران ناپذیر به كشور وارد كند و یا حتی بعضی از این ظرفیت ها دیگر تجدید نشوند.

كلانتری با اشاره به فرمایشات و انتقادات مقام معظم رهبری به شدت انرژی در ایران خاطرنشان كرد: متأسفانه بعد از كشور روسیه، ایران دومین كشور در شدت انرژی است كه هر چقدر شدت آن بیشتر باشد میزان بهره وری نیز كاهش خواهد یافت به صورتی كه در آلمان برای تولید ۱ میلیارد دلار تولید ناخالص ۱۰۰ هزار دلار نفت مصرف می شود اما در ایران برای تولید همین مقدار تولید، مبلغی حدود ۸۵۰ هزار دلار نفت هزینه می شود.

معاون رئیس جمهوری در ادامه اظهار داشت: كشت اصلی در استان همدان محصولات یونجه، سیب زمینی و چغندر و كاشت این محصولات نیازمند آب فراوان است. متأسفانه سرانه استفاده از آب در بخش كشاورزی استان همدان بالاست چونكه عمده كشاورزی این استان محصولاتی است كه كاشت آنها نیازمند آب فراوان است و در این زمینه باید تجدیدنظر شود.

كلانتری با اشاره به اینكه اگر استان همدان در بخش صرفه جویی آب اقدامی قابل تأمل انجام ندهد تا ۱۵ سال دیگر از بین خواهد رفت، اظهار نمود: اقدامی چون مسدود كردن ۲۲ حلقه چاه نیز كافی نبوده و صرفه جویی در آب نیازمند برنامه ریزی فراوان است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور تاكید كرد: همدان دیگر نمی تواند تأمین كننده علوفه دیگر استان ها باشد همین طور در نظام كشت و كشاورزی آن نیز باید تجدیدنظر شود.

وی با اشاره به اینكه فاكتورهای محیط زیست مناسب نمی باشد، اظهار داشت: متأسفانه با این اوضاع نمی توانیم محیط زیست ناب و پرنشاط را برای نسل پس از خود به یادگار بگذاریم چونكه اگر مردم ارتباط مستقیمی با محیط زیست نداشته باشند نمی توانند آنرا درك كنند.

كلانتری در ادامه اظهار نمود: وجود بیشتر از ۳ میلیون اسلحه غیرمجاز تهدیدی برای ذخایر وحوش به حساب می آید.

به گفته وی برای حفظ بقای محیط زیست همه باید محیط بان باشند و امكان دارد شكارچی روز گذشته، امروز محیط بان خوبی باشد.

معاون رئیس جمهوری هدف دولت را توسعه پایدار دانست و اظهار داشت: امنیت به وجود آمده در حیات وحش استان همدان نشان دهنده عملكرد خوب محیط زیست و مشاركت قابل توجه مردم این استان است كه می توان از مصادیق این امنیت به رجوع حیات وحش به حاشیه جاده ها اشاره نمود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه تمام دستورات مقام معظم رهبری درباره محیط زیست در قانون اجرا شده است، اظهاركرد: محیط زیست بعنوان یك مسأله جهانی شناخته شده است.

گرد و غبار یك مسأله فرامرزی است

كلانتری با اشاره به اینكه مسأله گرد وغبار فراتر از مرزهای ایران است، خاطرنشان كرد: محیط زیست كره زمین با ۸ میلیارد جمعیت به شدت از طرف مسائل و مشكلات طبیعی و انسانی تهدید می شود و تخریب محیط زیست از مشكلات بزرگ و سخت در جهان است.

وی با اشاره به وظایف محیط زیست اظهار داشت: حفظ جانداران و حفظ حقوق نسل های بعد دو وظیفه مهم محیط زیست است كه در صورت عدم رعایت آن نیز توسعه پایدار شكل نخواهد گرفت.

معاون رئیس جمهوری اضافه كرد: توسعه پایدار یعنی فعالیت بشر توجیه اقتصادی داشته باشد و نظم اجتماعی را برقرار كند؛نظمی كه به هیچ عنوان تخریب نشود.

كلانتری با اشاره به اینكه هم اكنون بیشتر از ۳ میلیون نفر از افراد فارغ التحصیل، بیكار هستند، اظهار داشت: دولت موظف است برای یكایك این افراد ایجاد اشتغال كند كه این امر نیازمند هزینه ای حدود ۴۰۰ میلیارد دلار است. بااینكه اشتغال بدون مولد سبب تورم و گرانی است.
منبع:

1398/04/15
18:49:11
5.0 /5
4418
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است