در مسیر پیگیری وعده ها؛

مصوبه ته لنجی در مراحل نهایی

مصوبه ته لنجی در مراحل نهایی گل بخر: تهیه طرح ساماندهی کالای همراه ملوان از درخواست های اصلی ساحل نشینان در مسافرت اخیر رییس جمهور و هیئت دولت به استان بوشهر بود که بگفته مسئولان، این مصوبه مراحل نهایی خودرا می گذراند.خبرگزاری مهر- گروه استان ها- عصمت اسماعیلی؛ کالای همراه ملوان (ته لنجی) بعنوان نوعی واردات کالا است که از دیرباز و از سالهای دور رواج داشته و برای گذران زندگی ساحل نشینان بسیار حائز اهمیت می باشد و لنج داران و خدمه و ملوانان مجاز به واردات این کالاها با معافیت از پرداخت عوارض گمرکی بوده اند.
این نوع واردات کالا با مصوبه های متعدد هر بار به شکلی تغییر می کند و ساماندهی و قانونمند شدن اساسی آن نیاز است تا مردم این بنادر و کسانی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم با این نوع واردات سروکار دارند بدون دغدغه و خاطری آسوده بتوانند امرار معاش کنند و زندگی خویش را بگذرانند.
ساماندهی کالای همراه ملوان یا «ته لنجی» بعنوان یکی از اشکالات اساسی مردمی است که در سواحل به تجارت دریایی مشغولند و سال ها است که این مشکل همچنان لاینحل مانده است.
ارتزاق و شغل مردم ساحل نشین از همین طریق است و از دولتمردان انقلابی می خواهند برای حل این مشکل چاره اساسی بیاندیشد تا مردم زحمتکش بنادر بتوانند با اندک درآمد خود گذران زندگی کنند.
در سفر ۱۶ مهر سال جاری رئیس جمهور و هیئت دولت به استان بوشهر که در ادامه سفرهای استانی دولت سیزدهم صورت گرفت یکی از اساسی ترین و مهم ترین مشکلات و درخواست های مردم بنادر حل اساسی و ساماندهی اصولی مشکل کالای همراه ملوان بود.
رئیس جمهور هم با توجه به درخواست های مطرح شده از جانب مردم و مسؤلان و بررسی مشکلات مختلف ساحل نشینان در این حوزه، مهلت ۲۰ روزه برای ساماندهی این امر تعیین کرد.
رئیس جمهور تاکید داشت که برای ساماندهی ته لنجی مشخص شود که چه کسی، چه کالایی چه میزانی و با چه شرایطی می تواند وارد کند در این شرایط گمرک این کالا را مجاز می داند به همین علت این کالا هر کجا برود قانونی می باشد.
پس از این دستور رئیس جمهور، با اهتمام استاندار بوشهر و تشکیل جلسات کارشناسی و استفاده از نظرات صاحبنظران طرحی آماده و به مرکز ارسال شد تا بعد از تصویب نهایی برای اجرایی شدن آماده شود.

در آخرین وضعیت این طرح و بر مبنای گفته امروز مشاور رئیس کل و مدیرکل دفتر مرکزی حراست گمرک جمهوری اسلامی ایران در گناوه، پیشنهادهای عرضه شده طرح ساماندهی کالای همراه ملوان از جانب استان بوشهر در هیأت دولت مطرح شده و مقرر است تیمی متشکل از کارشناسان نهاد ریاست جمهوری، معاون اقتصادی رئیس جمهوری به اتفاق رئیس کل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور به استان بوشهر عزیمت کرده و شرایط و راهکار اجرایی آنرا مطرح و اعلام کنند.
دیده شدن منافع همه ذی نفعان
مشاور رئیس کل و مدیرکل دفتر مرکزی حراست گمرک جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: پیشنهادات استان بوشهر در مبحث ساماندهی ته لنجی بعد از جمع بندی در هیئت دولت مطرح گردیده است و مقرر است تیمی متشکل از کارشناسان اقتصادی، مشاور اقتصادی رئیس جمهور به همراه رئیس کل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به استان سفر کنند وبا حضور در استان برای برنامه های پیشنهادی توسط استان شرایط و راهکار اجرایی مطرح و اعلام کنند.
مصطفی خسروی اضافه کرد: این آخرین وضعیتی که در این مورد اطلاع داده شده و باید منتظر سفر این هیئت به استان برای آماده شدن زیرساخت ها و فراهم شدن بستر اجرایی بود.
وی اظهار داشت: در طرح ساماندهی کالای همراه ملوان (ته لنجی) مقرر شده است که در کنار انجام کار تجارت، منفعت همه ذی نفعان در مساله ته لنجی در نظر گرفته شود و همه ذی نفعان از ملوان، تجار، لنج دار در آن سهیم و نفع داشته باشند.
دولت مردمی به دنبال ایجاد محدودیت نیست
وی خاطرنشان کرد: دولت در بحث ساماندهی ته لنجی به دنبال ایجاد محدودیت نیست بلکه دولت مردمی در صدد ساماندهی ته لنجی است و محدودیتی برای مردم ایجاد نمی نماید.

طرح ساماندهی ته لنجی مراحل نهایی را طی می کند
ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک بوشهر هم در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: یکی از مهم ترین مصوبات سفر ریاست جمهوری بحث ساماندهی کالای همراه ملوان (ته لنجی) بود که رئیس جمهور محترم در مسافرت ۱۶ مهر ماه به استان دستور فوری برای کارشناسی مبحث کالای همراه ملوان در مدت ۱۰ روزه به استاندار با هماهنگی دستگاههای ذی ربط با هدف توجه به مطالبات مردم و ساماندهی و نظم دادن به کالای همراه ملوان دادند.
بهروز قره بیگی اضافه کرد: با درایت استاندار محترم در مدت ۱۰ روزه با تشکیل جلسات فشرده که در بعضی از روزها تعداد جلسات به ۵ جلسه هم رسید نهایتا طرح جمع بندی و به مرکز ارسال شد.
وی اظهار داشت: بر مبنای اطلاع به دست آمده در تهران هم چندین جلسه کارشناسی و مدیریتی در سطح کلان و سطح معاونین رئیس جمهور و وزرا گرفته شده است و این طرح مراحل نهایی را بپیماید که در هفته های آتی به نتیجه مطلوب خواهد رسید و به مردم اطلاع رسانی خواهد شد.
وی افزود: با نگاه رئیس جمهور محترم در سطح کشور و استاندار بوشهر در سطح استان دارند امید است این مصوبه به نفع مردم کلید خواهد خورد و بیشتر به نفع مرزنشینان و مردم خواهد بود.

طرح پنج ساله ساماندهی بنادر عرضه شده است
وی پیرامون مسائل دیگر در مسافرت رئیس جمهور به بنادر شهرستان گناوه اظهار داشت: زیرساخت های بنادر در حوزه سازمان بنادر و راه و شهرسازی است که با سفر وزیر اقتصاد و دارایی به شهرستان گناوه که در جهت سفر رئیس جمهوری صورت گرفت و بازدید از بنادر وضعیت زیرساخت های بندری گناوه به مرکز منعکس شد.
وی اظهار داشت: طرح پنج ساله ساماندهی بنادر عرضه شده است که از این طریق وضعیت زیرساخت ها هم در بندر گناوه و هم سایر بنادر بتواند جهش و حرکت خوبی در این حوزه ایجاد نماید.
وی اظهار داشت: سایر موارد در سطح جزئی تر در ارتباط با سفر رئیس جمهور و هیئت دولت هم توسط وزیر اقتصاد و دارایی از راه رئیس کل گمرک درحال پیگیری هستیم که بتوان آنها را هم حل کرد.
امید است با تحقق این وعده رئیس جمهور و نهایی شدن این طرح و ساماندهی اساسی کالای همراه ملوان، مشکل چندین ساله ساحل نشینان و دریانوردان و مرزداران همیشگی در حاشیه خلیج فارس برای همیشه حل شود.


منبع:

1400/08/24
23:41:18
5.0 /5
247
تگهای خبر: بو , دریا , دستگاه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است