گردش مالی صنعت پسماند افزایش می یابد

گردش مالی صنعت پسماند افزایش می یابد گل بخر: حوزه پسماند و مدیریت فناوری با استقبال قابل توجه استارتاپ ها و شركت های نوظهور فناور رو به رو شده است و باتوجه به افزایش قیمت جهانی مواد خام، این حوزه همچون بخش های رو به رونق و آینده دار عرصه فناوری ایران شمرده می شود.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، برمبنای اعلام سازمان بهداشت جهانی سرانه تولید زباله در جهان، روزانه «۳۰۰ گرم» است، این عدد برای شهروندان ایران بیشتر از ۷۱۰ گرم و برای ساكنین شهر تهران ۷۹۰ گرم است كه به مدلول ۲.۵ برابر متوسط جهانی است. همین طور به نقل از روزنامه ایران در جهان حدود ۲ میلیارد تن زباله صنعتی و شهری تولید می شود كه ارزش بازار آن از مرحله جمع آوری تا بازیافت، به ۵۰۰ میلیارد دلار می رسد.
طبق آمار رسمی، نزدیك به ۷۵ درصد از زباله كشور، دفن می شود، در حالی كه رقمی در حدود ۷۰ درصد ازپسماند تولید شده در بعضی كشورهای توسعه یافته بازیافت می شود و ۱۵ درصد از تولید ناخالص داخلی بعضی از این كشورها از این طریق به دست می آیدو همین طور چند شركت با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طرح های خودرا در زمینه بازیافت ضایعات خرما و پسته به مرحله تجاری سازی رسانده اند.
براساس آمار، روزانه بیشتر از ۵۰ هزار تن و سالانه بیشتر از ۲۱ میلیون تن زباله در ایران تولید می شود اما برخی گمانه زنی های غیر رسمی و تایید نشده، ارزش تقریبی هر تن زباله را رقمی در حدود ۴۰۰ هزار تن برآورد می كند. گردش مالی زباله در تهران نزدیك به «۶۰ میلیارد تومان» و گردش مالی این صنعت در كشور نیز «بیش از ۶ هزار میلیارد تومان » برآورد شده است كه با ظرفیت های بالای این صنعت فاصله قابل توجه ای دارد.
علاوه بر این صنعت پسماند در جهان، با آهنگی نسبتاً سریع، هر روز از یك تكنولوژی جدید رونمایی می نماید. به نقل از نشریه recycling-magazine.com در گزارشی، به توسعه پلت فرم هایی اشاره می كند كه به افراد امكان می دهد تا غذای عرضه شده در رستوران ها را كه درانتها روز كاری، دور انداخته می شود را خریداری كنند. این برنامه هم اكنون در هشت كشور اروپایی فعال است و می خواهد بیشتر گسترش یابد.
همچنین بگفته دیوید راچلسون در rubiconglobal.com كه از فعالان این عرصه است، انجمن بین المللی زباله های جامد (ISWA) كارزاری جهانی را برای جمع آوری زباله از محیط های دریایی آغاز نموده است و تكمیل پروسه تولید پسماند در آمریكا با همكاری بانك گلدمن ساكس و ولز فارگو به ایجاد چرخه ای مالی به ارزش ۲ تریلیون دلار منتهی خواهد شد.
طبق آمار اعلام شده، رشد جهانی قیمت مواد خام و بازیافتی و افزایش نرخ فلزات، توجیه اقتصادی این صنعت در كشور را به شكل محسوسی افزایش داده است. استارتاپ های فعال در این صنعت رو به افزایش هستند و از بسته های حمایتی ویژه تدارك دیده شده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برخوردار می شوند. لازم به ذكر است اقلام حجیم اسقاطی، پسماندهای پزشكی، پسماندهای كشاورزی و ضایعات الكترونیك همچون حوزه های هستند كه فعالان فناور در ایران بر روی آنها متمركز شده اند. در كشور قوانین مختلفی در حوزه پسماند تصویب شده است و به نظر نمی رسد دراین زمینه كمبودی وجود داشته باشد. «قانون مدیریت پسماندها»، «آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها»، «سند ملی محیط زیست» و «برنامه ششم توسعه » همچون اسناد بالادستی در این عرصه محسوب می شوند.
سازمان حفاظت از محیط زیست، سازمان صداوسیما، وزارت كشور، وزارت نفت، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد كشاورزی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی همچون نهادهای حاكمیتی در رابطه با این حوزه محسوب می شوند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تسهیل مسیر استارتاپ های تاسیس شده در این عرصه و پشتیبانی از شركت های تحت پوشش، وظیفه هماهنگی بین بخشی را عهده دار شده است و كوشش برای تجمیع كوشش های پراكنده موجود، بخش دیگری از برنامه ای حمایتی این معاونت در حوزه پسماند و فناوری را شامل می شود.
رباتیك و پسماند، سنسورها، كمپوست هوازی، اینترنت آشیا و هضم بی هوازی همچون حوزه های است كه می تواند در بردارنده فرصت های جدید در عرصه پسماند در كشور باشد چونكه شركت های فناور ایرانی در حال توسعه تكنولوژیهای جدید در این حوزه هستند. همین طور پلت فرم های در كشور طراحی شده است كه در قبال دریافت پسماند دارای ارزش، برای شهروندان تخفیف های در خدمات شهری و پاداش های كوچك در نظر می گیرد.
بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بگفته كارشناسان، این عرصه هنوز در آغاز راه است و پتانسیل بالای برای اشتغال زایی بیشتر و توسعه دارد. فروش زباله سوزهای كوچك و به صرفه به برخی مراكز مانند مراكز درمانی و استخراج فلزات كمیاب از زباله های الكترونیكی همچون دیگر عرصه های رو به پیشرفت در كشور شمرده می شود.1398/11/11
12:40:02
5.0 /5
4233
تگهای خبر: بهداشت , بو , تكنولوژی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است