حال محیط زیست زاگرس خوب نیست

حال محیط زیست زاگرس خوب نیست به گزارش گل بخر معاون دفتر مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق سازمان محیط زیست اظهار داشت: حال محیط زیست زاگرس خوب نیست و باید اقدامات و هماهنگی های فوری برای اصلاح این روند صورت گیرد.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا علی بالی اظهار داشت: كوهستان زاگرس با وسعت بیشتر از ۳۲ میلیون هكتار از بهترین نواحی زیستی ایران بشمار می رود كه در برگیرنده ۶ میلیون هكتار جنگل های زاگرس است. این ناحیه زیستی بین ۴۰ تا ۵۵ درصد آب كشور را تامین می كند و خاستگاه كشاورزی دنیا با قدمتی بیش از۶۰۰۰ سال است.

وی اضافه كرد: ناحیه زاگرس در برگیرنده حداقل ۲۵درصد از گونه های گیاهی كشور است كه ۸۵۰ گونه آن منحصر به زاگرس و ۱۵۰۰ گونه آن انحصاری كشور است. در زیستگاه جنگلی زاگرس نیز حداقل ۸۰ درصد از جمعیت عشایر كشور در حدود ۴۰۰۰ آبادی پراكنده شده اند كه عموما معیشت آنها متكی بر منابع طبیعی است.

بالی در ادامه اظهاركرد: متاسفانه در دهه های اخیر این زیست بوم حساس و با ارزش كشور به سبب بهره برداری ناپایدار، طرح های توسعه ای ناموزون همین طور تخریب و تغییر كاربری اراضی گرفتار زوال شده و آنرا در معرض خیلی از مشكلات و بیماری ها همچون خشكیدگی و زوال جنگل بلوط قرار داده است. باوجود اقدامات دستگاه های مختلف برای صیانت از این زیست بوم حیاتی كشور، در نتیجه به سبب نبود هماهنگی و برنامه ریزی بالا دستی و جزیره ای كار كردن متولیان حال زاگرس مناسب نمی باشد و اقدامات و هماهنگی های فوری در سطوح كلان مدیریتی باید صورت پذیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، معاون دفتر مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق سازمان محیط زیست درانتها اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان دستگاه حاكمیتی و با حضور نمایندگان دستگاه های مرتبط، استادان دانشگاه و صاحبنظران، جلسه ای را با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در اول بهمن ماه برگزار كرد و بعد از بررسی و تبادل نظر به این جمع بندی رسید كه در ستاد ملی هماهنگی سیاست ها و برنامه های اجرائی حفاظت، احیا و بهره برداری پایدار از زاگرس تشكیل گردد و مقرر شد در اسرع وقت پیگیری های بعدی صورت پذیرد.

منبع:

1398/11/02
22:56:44
5.0 /5
4276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است