خطر تلف شدن كامل برخی گونه های حیوانی در آتش سوزی های استرالیا

خطر تلف شدن كامل برخی گونه های حیوانی در آتش سوزی های استرالیا گل بخر: كارشناسان حیات وحش و فعالان محیط زیستی نسبت به تبعات و خسارت های ادامه آتش سوزی های جنگلی در استرالیا و از بین رفتن كامل بعضی از گونه های جانوری در نواحی سوخته در آتش آگهی دادند.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، با افزایش دمای هوا به ۴۰ درجه سانتی گراد در ایالت های استرالیا، مهار آتش سوزی هایی كه از دو ماه پیش در این كشور شروع شد از كنترل خارج شده است.
از زمان شروع آتش سوزی تا كنون دست كم ۲۴نفر كشته شده و هزاران ملك مسكونی از بین رفته است.
به گفته كارشناسان حیوانات بزرگ مانند كانگوروها والبته خیلی از پرندگان قادر به فرار كردن و دور شدن از آتش هستند اما گونه های جانوری با تحرك كمتر و گونه های كوچك تر كه به جنگل وابستگی بیشتری دارند، بیشتر در معرض خطر هستند.
كارشناسان حیات وحش و فعالان محیط زیستی با ابراز نگرانی نسبت به اینكه آتش سوزی های گسترده سراسر استرالیا را در برگرفته، اظهار داشتند: این شرایط با خسارت های فاجعه باری هم راه است و احتمال از بین رفتن تمامی گونه ها در مناطقی كه درگیر آتش سوزی بوده اند، وجود دارد.
به گفته كارشناسان، این احتمال وجود دارد كه جمعیت كیسه داران كوچك موسوم به ریز موش ها و همین طور "طوطی كاكلی سیاه براق" در آتش سوزی های اخیر از بین رفته باشد.

هرچند بوم شناسان امیدوارند بتوانند برخی از این جانوران را پیدا كرده و قبل از آنكه بطور كامل از بین بروند، نجات دهند.
كارشناسان تاكید كردند: این گونه جانوری بسیار ریز جثه تر از آن است كه قادر باشد خودرا از میان آتش نجات دهد و ممكنست تمامی ۳۰۰ ریزموش در جزیره كانگورو از بین رفته باشند.

همچنین درصورتیكه برخی از آنها از آتش جان سالم به در برده باشند هم اكنون غذایی برای ادامه حیات این جانوران وجود ندارد.
براساس گزارش بی بی سی، تا كنون حداقل نیم میلیارد حیوان بر اثر آتش سوزی در استرالیا كشته شده اند.به گزارش روزنامه ایندیپندنت، كارشناسان استرالیایی با اشاره به اینكه ریزموش هایی كه در جزیره كانگورو زندگی می كنند از گونه هایی هستند كه وضعیت آنها نگران كننده است، تاكید نمودند كه بنظر می رسد زیستگاه این جانوران بطور كامل در آتش سوخته باشد.

بررسی پژوهشگران دانشگاه سیدنی نشان میدهد تابحال حدود ۴۸۰ میلیون حیوان از گونه های مختلف در آتش سوزی مناطق جنوب شرقی سوخته و تلف شده اند. این پژوهشگران گفته اند كه متاسفانه آمار تلفات جانوران در این منطقه باز هم افزایش زیادی خواهد داشت.

تاكنون شش میلیون هكتار از جنگل های جنوب شرقی استرالیا كه معادل دو برابر مساحت كل كشور بلژیك است، طعمه حریق شده است. با این وجود كارشناسان می گویند با عنایت به پیشروی جبهه های آتش، احتمال دارد ابعاد فاجعه از این هم گسترده تر شود.
منبع:

1398/10/17
16:56:04
5.0 /5
4524
تگهای خبر: بو , پرندگان , جنگل , حیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است