امضای تفاهمنامه برای اسقاط موتورسیكلت های فرسوده

امضای تفاهمنامه برای اسقاط موتورسیكلت های فرسوده گل بخر: رئیس مركز ملی هوا و تغییر اقلیم از انعقاد تفاهمنامه درباب اسقاط موتورسیكلت های فرسوده آگاهی داد و اظهار داشت: با همكاری ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت و با خواست و همت انجمن موتورسیكلت سازان و همراهی انجمن اسقاط این تفاهمنامه منعقد شد.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا سید محمد مهدی میرزایی با اشاره به اینكه یكی از مهم ترین احكام مربوط به آلودگی هوا، اسقاط موتورسیكلت های كاربراتوری فرسوده است كه در ماده ۲ قانون هوای پاك به آن اشاره شده است، اظهار داشت: در این مصوبه تولیدكنندگان موتورسیكلت موظف می باشند به ازای تولید هر موتورسیكلت بنزینی، یك موتورسیكلت فرسوده را از رده خارج كند.

وی اشاره كرد: این مصوبه تا امروز اجرایی نشده است كه دلیل آن نبود زیرساخت مناسب و همكاری بین بخشی نهادهای مربوطه است. اجرای این حكم قانونی توسط هیئت وزیران به مدت یك سال به تعویق افتاد و در این مدت فرصتی به طرف های مربوطه در اجرا داده شد تا مقدمات پروسه اسقاط موتورسیكلت ها را فراهم آورند.

رییس مركز ملی هوا و تغییر اقلیم اضافه كرد: تلاش ها و پیگیری های مستمر ما در سازمان حفاظت محیط زیست در این حوزه به ثمر نشست بطوریكه با همكاری ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت و با خواست و نظر مثبت و همت انجمن موتورسیكلت سازان و همراهی انجمن اسقاط تفاهمنامه ای در این خصوص منعقد شد.

رییس مركز ملی هوا و تغییر اقلیم اضافه كرد: به این منظور جلسه نهایی به منظور بررسی چگونگی همكاری مسئولان ذیربط و نحوه تامین برگه گواهی اسقاط برای شماره گذاری موتورسیكلت ها در كارخانجات تشكیل شد و بعد از بحث و بررسی های كارشناسی و مفصل همه جانبه در نهایت قرارداد همكاری بین انجمن صنفی مراكز اسقاط و بازیافت خودرو فرسوده و انجمن صنعت موتورسیكلت ایران برای تامین ۱۴۰ هزار برگه اسقاط موتورسیكلت توسط انجمن صنفی مراكز اسقاط برای انجمن صنعت موتورسیكلت منعقد شد.

وی افزود: در این نشست مقرر شد هر دو انجمن برمبنای مفاد ذكر شده در قرارداد نسبت به اجرای طرح اسقاط با یكدیگر همكاری كنند و بر طبق قرارداد منعقد شده، نسبت به ارائه تعداد ۱۴۰ هزار گواهی اسقاط بوسیله سامانه ستاد سوخت و در صفحه تولید كنندگان موتورسیكلت اقدام گردد.

رییس مركز ملی هوا و تغییر اقلیم تصریح كرد: بر طبق این تفاهمنامه مراكز اسقاط موظف می باشند تا 27 بهمن ماه 98 حدود ۴۰هزار گواهی اسقاط موتورسیكلت برای موتورسیكلت سازان فراهم آورند و در این شرایط زمینه اجرای پروسه اسقاط به ازای تولید موتورسیكلت های بنزینی فراهم خواهد شد و دیگر نیازی به تعویق مجدد حكم دولت وجود ندارد.

وی افزود: بر طبق این تفاهمنامه مراكز اسقاط موظف می باشند كه از اوایل سال آینده صرفاً نسبت به اسقاط موتورسیكلت اقدام و از صدور گواهی های معادل برای موتورسیكلت ها اجتناب كنند همین طور تمامی مراكز اسقاط و تولیدكنندگان موتورسیكلت تحت پوشش انجمن های مرتبط موظف می باشند در قالب این تفاهمنامه كارهای اسقاط را انجام دهند و مسئولیت حسن انجام آن برعهده انجمن های مربوطه است.

میرزایی تصریح كرد: هم اكنون تولید موتورسیكلت در كشور مطابق با استانداردهای روز دنیا صورت می گیرد این در حالیست كه در ارتباط با سایر وسایل نقلیه متحرك این مساله صادق نیست. باوجود این مساله متاسفانه شاهد كاهش تولید و فروش موتورسیكلت های استاندارد و به روز هستیم.

وی افزود: علت اصلی این امر عدم اسقاط موتورسیكلت های فرسوده و كاربراتوری و عدم جلوگیری از ورود مجدد این ناوگان به چرخه حمل و نقل است. پس این تفاهمنامه می تواند بستر بسیار مناسبی برای توسعه و افزایش تولید و استفاده از موتورسیكلت ها با استاندارد یورو۴ باشد و بالطبع شاهد كاهش آلودگی هوا ناشی از تردد موتورسیكلت های فرسوده خواهیم بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، میرزایی اشاره كرد: گزارش های مختلفی از سهم بالای موتورسیكلت های فرسوده در آلودگی هوای كلانشهرها موجود است. بیشتر از ۱۰ درصد از آلودگی هوای شهر تهران ناشی از این موتورسیكلت های فرسوده و كاربراتوری است كه هركدام از آنها حدود ۱۲ برابر یك خودروی یورو۴ آلاینده منتشر می كنند بدین سبب انتظار می رود اسقاط این موتورسیكلت ها تأثیر مثبتی بر بهبود كیفیت هوای كلانشهرها داشته باشد.
منبع:

1398/10/13
19:38:10
5.0 /5
4527
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , بو , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است