رییس سازمان هواشناسی:

تا سال ۲۰۶۰ كشور در حالت خشكسالی خواهد بود

تا سال ۲۰۶۰ كشور در حالت خشكسالی خواهد بود به گزارش گل بخر رئیس سازمان هواشناسی كشور اظهار داشت: هم اكنون مسئله مهم در حوزه هواشناسی كشور، سوژه تحریم ها است كه گریبان ما را هم گرفته است. تلاش می نماییم با استفاده از دانش فنی داخلی با رعایت استانداردهای بین المللی نیازهای موجود را پاسخ دهیم.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، سحر تاج بخش در نشست خبری چهارمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیك و صنایع وابسته كه امروز در مصلای تهران برگزار شد، با اشاره به اینكه آخرین گزارش تغییر اقلیم در سال ۲۰۱۶ به وزارت راه و شهرسازی ارسال شد، اظهار داشت: تغییر اقلیم به سناریوهای متفاوتی بستگی دارد كه این سناریوها برمبنای تولید گاز دی اكسید كربن است. در حالت خوش بینانه اگر كشورها برمبنای توافق نامه پاریس میزان تولید گاز دی اكسید كربن خودرا كاهش دهند منطقه ما تا سال ۲۰۶۰ در حالت خشكسالی باقی می ماند و در غیر این صورت چنانچه میزان تولید دی اكسید كربن افزایش پیدا كند اساسا شدت خشكسالی در كشور بیشتر خواهد شد.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینكه دانش هواشناسی یك دانش میان حوزه ای و فرابخشی است، اظهار نمود: نخستین حوزه ای كه سازمان هواشناسی در سال ۱۳۳۷ آغاز به ارائه خدمات در آن كرد، «هوانوردی» بود. امروزه این سازمان در تمام حوزه های دریایی، ریلی و جاده ای به تمام بخش ها سرویس هایی را ارائه می كند.

وی با تاكید بر اینكه برمبنای قانون مدیریت بحران سازمان هواشناسی سه وظیفه اصلی برعهده دارد، اشاره كرد: بر طبق این قانون تنها سازمانی كه می تواند مبادرت به پیش بینی رسمی هواشناسی كند، سازمان هواشناسی كشور است. اگر دستگاه های دولتی یا غیر دولتی این اقدام را انجام می دهد دو دلیل می تواند داشته باشد؛ اول اینكه سرویس هایی كه ما ارائه می دهیم به دردشان نمی خورد و دو اینكه مسئولیتی برای پاسخگویی دراین زمینه به عهده ندارند.

وی در ادامه با اشاره به اینكه سازمان هواشناسی كشور در سه حوزه اصلی حمل و نقل، آب و كشاورزی سرویس های تخصصی ارائه می دهد، اظهار داشت: پیش بینی های هواشناسی حل عددی معادلات دیفرانسیل جوی است و اساسا این مساله اصل عدم قطعیت دارد. ما نمی توانیم منابع آب كشور را به داده های هواشناسی وصل نماییم.

رییس سازمان هواشناسی با اشاره به اینكه پیش بینی های بلندمدت هواشناسی در بهترین كشورهای دنیا ۷۵ درصد قطعیت دارند، اظهار نمود: برای مثال در رخدادی مانند سیلاب داده های هواشناسی به تنهایی كافی نیست و باید به داده های وزارت نیرو نیز دسترسی داشته باشیم.

وی اضافه كرد: پیش بینی مخاطرات و تولید اطلاعیه های هواشناسی برمبنای استانداردهای بین المللی انجام می شود. تلاش می نماییم سرویس های بهتری ارائه دهیم ولی اصل عدم قطعیت را هم باید در نظر داشته باشیم.

تاج بخش با اشاره به اینكه برمبنای گفته سازمان مدیریت بحران اگر پیش بینی های هواشناسی در سیل های امسال نبود در لرستان بیشتر از ۱۰۰۰ كشته داشتیم، اظهار داشت: هم اكنون در كارون سامانه آگهی سیل نسل ۴ و سامانه آگهی سیلاب شهری نیز در قمرود و گرگان رود نصب شده است.
بگفته وی منابع سازمان هواشناسی برای كل كشور جوابگو نیست.
آلودگی هوا ربطی به تغییر اقلیم ندارد
تاج بخش در ادامه اشاره كرد: اگر یك یا دو سال در كشور با افرایش بارش ها مواجه باشیم نمی توانیم ادعا نماییم كه وارد ترسالی شده ایم چونكه ما ۱۱ سال متوالی در كشور خشكسالی داشتیم و هنوز منابع آب زیرزمینی ما ۱۰ سال از بارش ها عقب است.

رییس سازمان هواشناسی در ادامه درباره آلودگی هوا در كشور اظهار داشت: آلودگی هوا ربطی به تغییر اقلیم ندارد و منوط به تولید گازهایی است كه در اتمسفر تولید شود و شرایط هواشناسی این آلودگی را می تواند تثبیت، تقویت و یا تضعیف كند.

به گفته تاج بخش مهمترین عاملی كه می تواند آلودگی را از بین ببرد، وزش باد است.
آمادگی هواشناسی برای كمك به منشایابی بوی نامطبوع هوای تهران
وی در ادامه در پاسخ به این پرسش كه آیا سازمان هواشناسی اقدامی برای رسیدن به منبع بوی نامطبوع تهران انجام داده است یا خیر، توضیح داد: ما به استانداری پیشنهاد داده ایم كه در زمینه رسیدن به منشا این بو به آنها كمك نماییم چونكه با بررسی جهت وزش باد می توان دقیق تر روی منشایابی كار كرد.

رییس سازمان هواشناسی درباره عملكرد این سازمان برای پیش بینی سیل های فروردین ماه اظهار داشت: سیل های فروردین ماه كشور جزو پدیدهای حدی بود. در تمام دنیا پدیده های حدی از ۱۵ روز قبل قابل پیش بینی هستند.

به گفته وی اطلاعیه ها و اخطاریه های سازمان هواشناسی عموما سه تا پنج روز قبل از این پدیده های حدی منتشر می شود چونكه مدلها در زمان قابل تغییر است.

تاج بخش درانتها اظهار داشت: اخطاریه های سازمان هواشناسی ۷۲ ساعت پیش از وقوع سیل در كشور انتشار یافته و در سطح استانی و ستادی اعلام شده بود.
منبع:

1398/09/25
20:18:29
5.0 /5
4373
تگهای خبر: آلودگی , باد , بو , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است