اعلام انقراض كرگدن سوماترایی در مالزی

اعلام انقراض كرگدن سوماترایی در مالزی گل بخر: جانورشناسان انقراض كرگدن سوماترایی را در مالزی اعلام نمودند.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، آخرین كرگدن بازمانده از این گونه در ایالت "صباح" جزیره "بورنئو"س مالزی به سبب سرطان تلف شد.
این كرگدن ماده كه "ایمان" نام داشته از زمان زندگی در باغ وحش در سال ۲۰۱۴ میلادی گرفتار تومورهای رحمی شده بود.
مدیر بخش حیات وحش "صباح" اعلام نموده كه "ایمان" زودتر از انتظار آنها از پا درآمده اما كارشناسان می دانستند كه این كرگدن چه میزان درد قابل توجهی را تحمل می كرده است.
طی این سال ها "ایمان" چندین بار از مرگ ناشی از خونریزی های ناگهانی شدید جان سالم به در برده بود و هر بار مسئولان حیات وحش برای بازگرداندن سلامت او تلاش بسیاری می كردند. آنها هم چنین سلول های تخمك او را گرفته و ذخیره كرده بودند تا با همكاری احتمالی با دانشمندان دیگر برای برنامه های تلقیح مصنوعی و بقای نسل گونه كرگدن سوماترایی به كار گیرند.
آخرین كرگدن سوماترایی نر در ماه مه و یك كرگدن ماده دیگر نیز در سال ۲۰۱۷ میلادی در اسارت تلف شدند. تلاش ها برای زادآوری این كرگدن ها بی نتیجه بوده است.
كرگدن سوماترایی كوچك ترین گونه كرگدن در جهان محسوب می شود. این گونه در گذر زمان در سراسر آسیا و تا هند مسیر خودرا ادامه داده اما شمار آنها به سبب جنگل زدایی و شكار بی رویه به شدت كاهش یافته است. طبق برآوردهای گروه حفاظتی صندوق جهانی حیات وحش (WWF) هم اكنون فقط ۸۰ قلاده از این گونه از كرگدن باقی مانده كه اغلب در مناطق وحشی "سوماترا" زندگی می كنند.
برمبنای اعلام گروه حفاظتی بنیاد بین المللی كرگدن، انزوای این كرگدن ها به مدلول زادآوری به ندرت آنها و امكان انقراض آنها طی چند دهه آینده است.
بنا بر گزارش روزنامه گاردین، لیست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) كرگدن سوماترایی، كرگدن سیاه و كرگدن جاوه ای را جزو گونه های به شدت در معرض خطر انقراض اعلام نموده است.
منبع:

1398/09/04
23:28:54
5.0 /5
4193
تگهای خبر: باغ , بو , جنگل , حیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است