واقعیت هایی درباره ایستگاه های سنجش كیفیت هوای تهران

واقعیت هایی درباره ایستگاه های سنجش كیفیت هوای تهران گل بخر: مدیر شبكه سنجش كیفیت هوا شركت كنترل كیفیت هوا با اشاره به اینكه ایستگاه های سنجش كیفیت هوای شهر تهران پیوسته مورد بازرسی قرار می گیرند، اظهار داشت: ممكن است ایستگاهی به دلایل مختلفی داده های غیرقابل قبولی تولید نماید كه بعد از بازرسی توسط كارشناسان این داده ها حذف می شوند.احمد طاهری در گفت و گو با ایسنا درباره میزان دقت و صحت اطلاعات آلاینده های هوای شهر تهران كه توسط ایستگاه های سنجش آلایندگی هوا اعلام می شود، اظهار نمود: در سطح شهر تهران ۲۱ ایستگاه پایش كیفیت هوا متعلق به شركت كنترل كیفیت هوای شهرداری تهران وجود دارد و این ایستگاه ها پیوسته مورد بازرسی قرار می گیرند و كیفیت اندازه گیری آن ها با گازهای كالیبراسیون دارای گواهی معتبر از آزمایشگاه های مرجع بین المللی مقایسه می گردد تا از سلامت كیفی اطلاعات آلودگی هوا اطمینان حاصل شود.

وی با اشاره به اینكه بررسی و صحت سنجی داده های كیفیت هوا توسط كارشناسان بعد از تولید، روال مرسومی است كه در همه جای دنیا انجام می شود، خاطرنشان كرد: ممكن است ایستگاهی به دلایل مختلفی مانند موارد محیطی، فعالیت های ساختمانی و یا روشن كردن آتش در مجاورت آن به صورت موقت داده های غیرقابل قبول تولید نماید اما كارشناسان مسلط به داده های كیفیت هوا بعد از بازبینی داده ها، مقادیر غیرواقعی كه مبین شاخص قابل قبولی از كیفیت هوا در محدوده ایستگاه نباشد را تایید نمی كنند و این داده های نادرست با استفاده از بازبینی كارشناسان، شناسایی و حذف می شوند.

طاهری در پاسخ به این پرسش كه آیا ممكن است كه اندازه گیری آلاینده های هوا طی برخی روزها انجام نشود و داده های یك ایستگاه سنجش طی روزهایی اعلام نشوند، اظهار داشت: به علت ماهیت تجهیزات، انجام سرویس های دوره ای و كالیبراسیون های مختلف جهت به دست آوردن اطلاعات معتبر ضروری می باشد ازاین رو تجهیزات طبق یك برنامه مشخص و در فواصل زمانی تعیین شده با عنایت به استانداردهای بین المللی تحت سرویس و كالیبراسیون قرار می گیرند البته ممكن است در مواردی تجهیزات نیاز به تعمیرات اساسی داشته باشند كه ممكن است زمان بیشتری برای تعمیر آن ها نیاز باشد. با عنایت به تعدد ایستگاه های سنجش كیفیت هوا در سطح شهر تهران، نبود داده در تعدادی از ایستگاه ها تاثیر قابل توجهی بر شاخص كیفیت هوای تهران نمی گذارد.

مدیر شبكه سنجش كیفیت هوا شركت كنترل كیفیت هوا با اشاره به اینكه انتخاب تعداد و محل ایستگاه سنجش آلایندگی هوا در مناطق مختلف بر مبنای پارامترهای متفاوتی همچون وضعیت جمعیت، منابع آلاینده و... تعیین می شود، خاطرنشان كرد: همینطور محدودیت فضا و ایمنی هم در این امر تاثیر دارد. از طرفی ضرورتی وجود ندارد كه تمامی آلاینده ها در تمامی ایستگاه ها مورد سنجش قرار گیرند. تعداد، مكان و نوع تجهیزات سنجش در ایستگاه های سنجش كیفیت هوا برپایه استانداردهای موجود در این زمینه تعیین می گردد.

همچنین حسین شهبازی - مدیر واحد مدل سازی و پیش بینی شركت كنترل كیفیت هوا - با تاكید بر اینكه هیچ گاه به عمد اعداد ایستگاه سنجش هوا از دسترس خارج نمی گردد، اظهار داشت: یكی از رسالت های شركت كنترل كیفیت هوا افزایش مطالبه گری عمومی در زمینه آلودگی هوا است و این كار جز با اطلاع رسانی دقیق، به موقع و لحظه ای به شهروندان امكان پذیر نیست. از این رو شركت كنترل كیفیت هوا سامانه ای برای اطلاع رسانی آنلاین كیفیت هوا به شهروندان راه انداخته است.

شهبازی با اشاره به اینكه داده های اندازه گیری شده در ایستگاه های سنجش كیفیت هوا بدون واسطه و لحظه ای در اختیار شهروندان قرار داده می شود، اظهاركرد: این اتصال بی واسطه مردم به داده های كیفیت هوا، چالش هایی را هم برای شركت كنترل كیفیت هوا به دنبال داشته است. امیدواریم این چالش ها به مرور با افزایش دانش عمومی كاهش پیدا كند. برای مثال ممكن است در مدت كوتاهی داده ای غیر واقعی تولید شود سپس آن داده با نظر كارشناسان به دلایل فنی و نه سیاسی حذف شود.

وی در انتها اظهار نمود: شركت كنترل كیفیت هوا تنها به اطلاع رسانی وضعیت فعلی آلودگی هوا هم بسنده نمی كند و با راه اندازی سامانه پیش بینی آلودگی هوا، وضعیت دو روز آینده آلودگی هوای شهر را هم در اختیار شهروندان قرار می دهد.
1396/10/22
01:35:02
5.0 /5
4730
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , بو , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است