رودخانه های یخچالی سریع تر از جنگل های استوایی كربن جذب می كنند

رودخانه های یخچالی سریع تر از جنگل های استوایی كربن جذب می كنند گل بخر: كارشناسان محیط زیست در یك پژوهش تازه دریافته اند كه رودخانه های یخچالی در جذب كربن از جنگل های استوایی سریع تر عمل می كنند.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، این كارشناسان در بررسی روی آب های سرد متعلق به پهنه های یخ در قطب شمال مشاهده نمودند كه رودخانه های شمالی با سرعت بیشتری نسبت به جنگل های استوایی آمازون، كربن دی اكسید را از اتمسفر جذب می كنند.
یافته های بدست آمده در تناقض با این باور است كه رودخانه ها به نسبت زیادی منبع اصلی انتشار گاز كربن هستند.
یكی از پژوهشگران این مطالعه از دانشگاه بریتیش كلمبیا در این زمینه می گوید: یافته های بدست آمده با بررسی روی نمونه یخ آب حاصل از ذوب شدن پهنه های یخی در جزیره «الزمیر» در كانادا حاصل شده است. در مورد وضعیت پهنه های یخ در جهان درك درستی وجود دارد اما در مورد این مساله كه یخ آب ها پس از آن كه روانه رودخانه ها می شوند چه وضعیتی پیدا می كنند اطلاعات كافی وجود نداشت.
به گزارش روزنامه گاردین، در رودخانه های مناطق معتدل موجودات گیاهی و جانوری، سطح بالاتری از تجزیه را سبب می شوند به این مفهوم كه پهنه آبی میزان بیشتری از كربن دی اكسید را در اتمسفر منتشر می كند. اما در رودخانه های یخچالی كه شیری رنگ به نظر می آیند و برای حیات موجودات دریایی محیط چندان مناسبی نیستند، تجزیه موجودات ارگانیك بسیار كمتر رخ می دهد و در نتیجه تولید كربن كمتری را نیز به دنبال دارد.1398/08/05
21:56:00
5.0 /5
4671
تگهای خبر: جنگل , حیات , دریا , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است