احتمال وقوع زلزله بزرگ در تهران وجود دارد؟

احتمال وقوع زلزله بزرگ در تهران وجود دارد؟ به گزارش گل بخر احتمال وقوع زلزله بزرگ در تهران پیوسته وجود دارد، ضمن اینكه اغلب پیشبینی های ۶ تا ۱۰ ساله در این مورد داریم و هر چند می توان پیشبینی های كوتاه مدت هم در این زمینه انجام داد، اما دقیق نیستند.البته در بازه زمانی ۶ ماه تا یك سال هم می توان احتمال وقوع زلزله را پیش بینی نمود و گاه اعداد منطقی هم به دست می آید، اما به این علت كه نبود قطعیت آن بالا است، تلاش می نماییم كه آنرا اعلام نكنیم. هیچ عزم جدی در مسؤلان مربوطه برای مقابله با مشكلات ناشی از وقوع این زلزله در تهران وجود ندارد، ضمن اینكه مدیریت بحران سلسله مراتبی دارد، به این معنا كه وزارت كشور، استانداری و... در آن نقش دارند، اما تابحال اقدام جدی در زمینه پیشگیری در این عرصه انجام نشده است.
پیشگیری در زمینه كاهش خسارات ناشی از وقوع زلزله در پایتخت از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. آنچه مسلم است سلسله مراتب در زمینه مدیریت بحران در زمان وقوع زلزله نمی تواند كارآمدی خاصی داشته باشد، كما اینكه در ساعت ۶ بامداد دی ماه سال ۸۲ در شهر بم سلسله مراتب كارایی نداشت، چون كه خیلی از مدیران جان خویش را از دست داده بودند و ایستگاه آتشنشانی و تمام امكانات از بین رفته بود.
فساد مالی، بروكراسی اداری، سیاست بازی و ركود، جنبه های منفی عملكرد سلسله مراتب بحران هستند كه مانع از پیشبرد اهداف در حوزه كاهش صدمه های ناشی از بحران می شوند، ضمن اینكه از راه آموزش، استفاده از علم نوین، توانمندسازی، اعتمادسازی و شفافیت می توان مشكلات این بخش را به حداقل رساند. اغلب مسؤلان حوزه بحران نبود بودجه و خلاء قانونی را در این زمینه بهانه می كنند و در عمل با این روش بی عملی در گردش كار مدیریت بحران و كم كاری خود در این زمینه را توجیه كنند.
البته نمی توان منكر این مورد شد كه در تامین امكانات در رابطه با حوزه بحران مشكلی وجود دارد، اما سیستم مدیریت بحران باید كارآمد، هوشمند و توانمند باشد و بداند كه هنر در جایی است كه بتوان با بودجه محدود بحران را مدیریت كرد، ضمن اینكه مناسبات سیاسی نباید مانعی در راه سازماندهی سلسله مراتب در مدیریت بحران باشد، كما اینكه پس از وقوع سیل در استان گلستان و بركناری استاندار شاهد بروز این مشكل بودیم.
* مدیر گروه مهندسی زلزله شناسی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله

* انتشار یافته در خانه ملت ۱۸ تیر ۱۳۹۸


1398/07/14
23:29:01
5.0 /5
4662
تگهای خبر: بو , سازمان , گل , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است