مدیریت اكوسیستم بهترین راه حفاظت از جنگل ها

مدیریت اكوسیستم بهترین راه حفاظت از جنگل ها به گزارش گل بخر یك عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان این كه بهترین راه حفاظت از اكوسیستم اجرای مدیریت اكوسیستمی است، اظهار داشت: مدیریت اكوسیستمی یك استراتژی راهبردی است و می توان با استفاده بهینه از آن، مدیریت جامع زمین، آب و منابع زیستی را محقق كرد.دكتر «احمد نوحه گر» در گفتگو با ایسنا با تاكید بر لزوم رعایت مدیریت اكوسیستمی در زمینه اكوسیستم ها اظهار نمود: این مدیریت راهی برای پایداری و بهره برداری عادلانه از طبیعت است.

وی با بیان این كه در مدیریت اكوسیستم مردم و حیات آنها در بطن و مركز تصمیم گیری قرار می گیرند، اظهار داشت: یعنی از یك طرف می خواهیم برای حفظ اكوسیستم از مدیریت بهینه استفاده نماییم (مدیریت اكوسیستمی) و از جانب دیگر با استفاده از همین ابزار از آن حفاظت نماییم كه متفاوت از دیدگاه سنتی است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان این كه به نگاهی نو نیاز است، تصریح كرد: برای این نگاه نو به ذهن خلاق و عملكردی نو نیاز داریم كه بهترین شیوه حفاظت از جنگل است.

نوحه گر افزود: حالا كه با پیگیری های مجدانه جنگل های هیركانی ثبت جهانی شد، حفظ و نگهداری آن تلاش های بیشتری را می طلبد تا بتوان این میراث و زیستگاه طبیعی را به نسل های آینده سپرد. این حراست و نگهداری به ابزاری نو و بانك اطلاعاتی قوی تر برای حفظ و صیانت نیاز دارد. مردم ذی نفعان اصلی هستند و باید با ابزاری نو برای حفاظت از جنگل به آنها آموزش داده شود چون با آموزش است كه می توان زیربنای توسعه و حفاظت از جنگل را ساخت.

وی حفاظت را به شرط بهره برداری بهینه از محیط زیست ضروری دانست و اظهار داشت: با عملكرد نو می توان اكوسیستم را به خوبی حفاظت كرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به وقوع آتش سوزی در جنگل های ارسباران طی هفته های اخیر و با بیان این كه ما ناگزیر از استفاده از ابزاری نو برای حفاظت از جنگل ها و منابع طبیعی در مقابل حوادثی چون آتش سوزی هستیم، تصریح كرد: اكولوژی به معنای ارتباط متقابل انسان با محیط است اما الان باید با استفاده از تكنولوژی نو محیط زیست را مدیریت نماییم.

نوحه گر با بیان این كه امروزه باید با ابزاری نو و نرم افزارها محیط زیست را مدیریت كرد، اظهار داشت: می توان با مدل هایی ابعاد و مساحت جنگل ها را محاسبه و مطالعه كرد. امروز برای محافظت از جنگل نیازی به دیواركشی نیست بلكه باید برای ایجاد حصار جهت حفاظت از جنگل ها از علم و پژوهش بهره برد. امروز نیازمند پژوهش های كاربردی برای صیانت از محیط زیست هستیم.

وی با اشاره به نابودی بیشتر از دو میلیون هكتار از جنگل ها طی نیم قرن اخیر اظهاركرد: آب و خاك سرمایه اصلی مملكت است كه یكی از بهترین راه ها حفاظت از این دو منبع احترام به جنگل و طبیعت است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با تاكید بر لزوم رعایت احترام به طبیعت و بهره برداری برپایه ظرفیت های آن اظهار داشت: بهترین و مهم ترین راه حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست در كشور شناخت ظرفیت های محیط زیست و طبیعت بر اساس نگاه، ذهن و عملكرد نو است.

نوحه گر با بیان این كه می توان مردم را با آموزش به حفاظت از محیط زیست ترغیب كرد، خاطرنشان كرد: از میان رفتن یك بوته از جنگل اثرات تخریبی خویش را می گذارد. جنگل های ارسباران هم از مهم ترین زیستگاه ها و ذخیره گاه های ایران هستند. با از میان رفتن پوشش گیاهی، زندگی جانوری هم نابود می شود كه امكان تجدیدپذیری آن وجود ندارد.

وی با بیان این كه اكوسیستم آب شامل آب های سطحی و زیرزمینی و خاك همگی وابسته به جنگل هستند، خاطرنشان كرد: لند اسكیپ اكولوژی(سیمای سرزمین ما) وابسته به اكوسیستم جنگل است. از طرفی حیات انسان از گذشته های دور تا به امروز وابسته به اكوسیستم جنگل و تفرجگاه های طبیعی بوده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان كرد: جنگل از مهم ترین اكوسیستم های طبیعی است و اهمیت شایان توجهی دارد چون همه اكوسیستم ها در خدمت انسان است باید در حفظ و صیانت از آن كوشا باشیم.

منبع:

1398/07/07
19:28:34
5.0 /5
4090
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است