آتش زدن عمدی بوستان چیتگر به قصد ضربه زدن به شهرداری

آتش زدن عمدی بوستان چیتگر به قصد ضربه زدن به شهرداری به گزارش گل بخر یك عضو شورای شهر می گوید بوستان چیتگر واقع در غرب تهران هدف آتش افروزی های عمدی قرار گرفته است كه این اعمال به صورت هدایت شده و به قصد ضربه زدن به شهرداری تهران انجام می شود.به گزارش گل بخر به نقل از خبر آنلاین، بخشهای زیادی از پارك چیتگر، طعمه آتش شده است، پوشش علفی بلند منطقه در بارشهای مناسب امسال و خشكسالی فصل های گذشته سبب شده است تا عرصه پارك چیتگر، مستعد آتش گرفتن باشد. مشاهدات میدانی از آن حكایت می كند كه بخش های بزرگی از پارك چیتگر، در هفته های گذشته طعمه حریق شده و درختان و پوشش گیاهی آن از بین رفته است.
یك عضو شورای شهر تهران می گوید عمده آتش افروزی ها در بوستان چیتگر به صورت تعمدی و هدایت شده انجام می شود تا به مدیریت شهری صدمه بزند. مجید فراهانی در بازدید از بوستان چیتگر عنوان كرد: ما شاهد آتش سوزی های مكرر عمدی و تعمدی در چیتگر هستیم. با وجودی كه قضاوت نمی نماییم چه كسانی این كار را انجام می دهند ولی متوجه شده ایم تنها ۲۰ درصد از آتش سوزیها، به صورت سهوی و توسط مردم انجام می شود كه با آموزش های شهروندی، قابل كاهش است. ۸۰ درصد از آتش سوزیهای مكرر اخیر به صورت هدایت شده و به منظور ضربه زدن به مدیریت شهری است، همچون گسترده ترین آتش سوزی در تاریخ بوستان چیتگر كه سبب نابودی ۲۰ هكتار از پوشش گیاهی بوستان شد، جزء همین موارد است.

مردم حق بر فضای سبز شهری دارند
بوستان چیتگر یكی از اصلی ترین و گسترده ترین مناطق سبز تهران است كه سبب می شود سرانه فضای سبز منطقه ۲۲ را در میان مناطق تهران افزایش قابل ملاحظه ای داده است. طبق آخرین آمار، سرانه فضای سبز در میانگین تهران، ۱۵ متر مربع به ازای هر شهروند است كه این سرانه در منطقه ۲۲ (غرب تهران) به ۱۷۰ متر مربع به ازای هر شهروند می رسد.
از این رو نابودی بخشهایی از بوستان چیتگر، سبب خواهد شد تا حق مردم بر كیفیت بهتر زندگی در تهران، دستخوش چالش شود. البته باید در نظر داشت عمده ترین مشكل بوستان چیتگر، مربوط به آتش سوزی های عمدی و سهوی نیست، بلكه اصلی ترین مشكل برای فضای سبز بوستان چیتگر، بی آبی و آفات درختان است.

بی آبی، چیتگر را تهدید می كند
واقعیت اینجاست كه هم اكنون، اصلی ترین منبع آب برای تامین فضای سبز بوستان چیتگر، پساب فاضلاب است چون سهم چیتگر از آب خام شهری، به علت بدهی كلان ۱۴۰ میلیارد تومانی شهرداری منطقه ۲۲ به شركت آب منطقه ای تهران، حدود ۶ سال است قطع شده.
واقعیت های میدانی نشان داده است دست كم ۳ حلقه چاه از چاه های موجود در بوستان چیتگر كاملا خشك شده و آب سایر چاه ها به شدت كاهش یافته است. حتی یكی از چاه های اصلی چیتگر با برون ده ۲۵ لیتر در ثانیه به دبی ۳ لیتر در ثانیه رسیده است. همینطور آنطور كه مجید فراهانی عضو شورای شهر می گوید مجتمع های مختلف اسب سواری ۴۰ درصد از آب چاه های موجود را به مجانی استفاده می نمایند.
مجید فراهانی درباره مجتمع های اسب سواری در چیتگر می گوید: این مجتمع های سواركاری معلوم نیست چرا اجاره برای زمینی كه در اختیار دارند، به شهرداری نمی دهند. گاها آنها قرارداد ۲۰ ساله دارند و آب را هم مجانی دریافت می كنند.

بازداشت ۱۰ آتش افروز در امسال
شهردار منطقه می گوید آتش افروزی های عمدی سبب شده است تا دست كم ۱۰ نفر در امسال بازداشت و به مراجع قضایی معرفی گشتند.
علی نوذرپور، درباره آتش سوزی های بوستان چیتگر می گوید: آتش سوزی هایی كه صورت می گیرد به علت رشد خوب علف ها در ابتدای امسال بود. برنامه ای را برای علف تراشی در بوستان گذاشتیم. بعضی از علفها در معرض حریق است. حریقها چند منشا دارد. یكی از منشا ها، مربوط به شهروندان و بازیگوشی جوانان است. موردی داشتیم یك پدر و پسر مسابقه آتش افروزی گذاشته بودند كه دستگیر شدند.
شهردار منطقه ۲۲ تهران توضیح می دهد: بعضی از آتش افروزی ها تعمدی است كه ما الان نمی توانیم حكم قطعی بدهیم. امسال ۱۰ مورد دستگیری داشتیم كه متهمان تحویل مقام قضایی شدند. ما به جهت اینكه بتوانیم سریعا حریق را خاموش نماییم، بالای تپه ها دیدبانی گذاشتیم و اكیپ موتورسواری های ما به كپسول آتش نشانی مجهز شده اند. به جز در روز انتخابات شورایاریها كه ما درگیر بودیم، آتش سوزی بزرگی صورت گرفت و حتی ماشین آتش نشانی هم آمد و به واسطه سرعتی كه داشت، واژگون شد. آتش سوزی گسترده پس از آن نداشتیم و گاها آتش سوزی ها مربوط به پوشش علف در عرصه های ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ متری است.
او همینطور ضمن رد واگذاری ۴۰ درصد از آب چاه های بوستان به باشگاه های سواركاری توضیح می دهد: اصلا واگذاری ۴۰ درصد آب به مجتمع های سواركاری نداریم. این سواركاریها به صورت قرارداد مشاركتی با شهرداری ها شكل گرفته اند. احتمال دارد آب هم در اختیار این مجتمع ها گذاشته شده باشد. روزانه ۴ ساعت آب با دبی ۲ اینچی در اختیار مجتمع ها قرار می گیرد و واگذاری ۴۰ درصد آب چاه ها، حقیقت ندارد.

دستور بازداشت شهردار منطقه ۲۲ صادر شد
شهردار غرب تهران درباره مشكلات قطع درخت در بوستان چیتگر می گوید: پرونده های مختلف قضایی ضد شهرداری منطقه ۲۲ به خاطر شكایت سازمانهای در رابطه با محیط زیست در دادگاه وجود دارد.
به گفته نوذرپور، ۳ ماه پیش شكایتی از شهردار منطقه برای قطع ۱۳ اصله درخت به دادسرا شد كه بازجو حكم جلب شهردار منطقه را صادر كرد. پس از بررسی مشخص شد این ۱۳ درخت، بیمار بوده اند و اداره كل منابع طبیعی نامه نوشته بود كه درختان بیمار را باید قطع كنید.
او در ادامه توضیحات خود بیان كرد: هم اكنون شركت اب منطقه ای تهران می گوید شما باید ۱۲۰ میلیارد تومان بابت حق انشعاب آب به ما پرداخت كنید. صورتحساب ۳۰ میلیارد تومانی هم برای آب بها صادر كرده اند و می گویند تا این مبالغ پرداخت نشود، ما ۵۰۰ لیتر در ثانیه آب خام برای بوستان چیتگر طلبكاریم كه به علت این بدهی، ۶ سال است به ما این آب را نداده اند.

آفت چوب خوار، درختان چیتگر را می بلعد
مشكل اصلی دیگر در بوستان چیتگر، آفات فراوانی است كه سبب خشك شدن برخی درختان بوستان شده است. آمار رسمی كه توسط مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران بیان شده، می گوید تابحال ۳ هزار اصله درخت در بوستان چیتگر به علت هجوم آفتاب چوب خوار و پوست خوار، از بین رفته و باید قطع شوند تا آفات به سایر درختان سرایت نكند.
نوذرپور شهردار منطقه ۲۲ هم درباره حمله آفات به چیتگر می گوید: بعد از خشكسالی سال ۹۲، بلافاصله هجوم آفات به بوستان چیتگر شروع شد. بنابراین اصلی ترین دلیل طغیان آفات، كم آبی است. واقعیت اینجاست كه اقلیم غرب تهران در ابتدای دهه ۴۰ بسیار پربارش بود ولی الان تبدیل به اقلیم خشك شده است. در ابتدای راه اندازی این بوستان، احتیاج به آبیاری نبود ولی الان باید میزان زیادی از آب برای فضای سبز صرف شود. منتهی به علت كم آبی، مشكل آفات را هم داریم كه سبب طغیان آفات و بحران در ۶ نقطه در بوستان چیتگر شده است.


۴۷۲۳۱

1398/06/29
13:37:34
5.0 /5
4587
تگهای خبر: آبیاری , آفتاب , بو , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است