معاون سازمان حفاظت محیط زیست مطرح كرد

نگرانی از دفع غیراصولی پسماند در شمال كشور، برنامه ریزی برای حفظ دریاچه ارومیه

نگرانی از دفع غیراصولی پسماند در شمال كشور، برنامه ریزی برای حفظ دریاچه ارومیه به گزارش گل بخر معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه در شمال كشور گرفتاری كه از بابت دفع غیراصولی پسماند به وجود آمده، همه را نگران كرده است، اظهار داشت: بطوریكه در سال های نه چندان دور باید در شمال كشور شاهد پراكندگی و انباشت بوی تعفن از بابت دفع غیراصولی پسماندها باشیم كه اساسا به مهاجرت های اهالی نیز منجر خواهد شد.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، دانشیان در مراسم معارفه مدیر كل جدید حفاظت محیط زیست استان اردبیل اظهار نمود: ذهنیتی كه در بعضی از افراد در مورد انتخاب نیروهای بومی برای مدیریت حفاظت محیط زیست استان اردبیل به وجود آمده است یك ذهنیت كاملا منطقی و روشن است، اما مصلحت و تشخیص سازمان حفاظت محیط زیست بر این است كه در همه استان ها مدیران غیربومی را انتخاب نماید.
وی با اشاره به اینكه محیط زیست متعلق به همه نسل ها و بشریت است، اشاره كرد: ما باید با محیط زیست سازش و آشتی داشته باشیم و در این زمینه نباید قصور و كوتاهی صورت گیرد، چونكه هرگونه خطا و كوتاهی در این زمینه به ضرر همه است.
معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست كشور با اشاره به اینكه باید در صیانت از سرمایه های طبیعی و مواهب خدادادی همه پای كار آیند، اظهار داشت: ما بجای ادعا باید در عمل صیانت و حفاظت از سرمایه های طبیعی را در دستور كار قرار دهیم؛ چونكه در مكتب اسلام بیشترین سفارش و توجه به این امر صورت گرفته است.
دانشان یكی از دغدغه های مهم كشور را مساله پسماند و دفع غیراصولی آن اعلام نمود و اضافه كرد: در شمال كشور گرفتاری كه از بابت دفع غیراصولی پسماند به وجود آمده است، همه را نگران كرده؛ بطوریكه در سال های نه چندان دور باید در شمال كشور شاهد پراكندگی و انباشت بوی تعفن از بابت دفع غیراصولی پسماندها باشیم كه اساسا به مهاجرت های اهالی نیز منجر خواهد شد.
وی افزود: در خیلی از كشورها سوژه پسماند به راحتی حل شده و با مشاركت همه مردم از پسماند در چرخه اقتصادی و تولید ثروت استفاده می شود؛ در صورتیكه ما همچنان گرفتار ظروف یكبار مصرفی هستیم كه نمی دانیم آنرا در كجا دفع نماییم.
معاون توسعه مدیریت امور حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست كشور بیان كرد: شهروندان باید به فكر سلامت محیط زیست باشند و ما هرقدر بعنوان یك نهاد دولتی تلاش نماییم نمی توانیم بدون همراهی مردم در این زمینه موفق عمل نماییم.
دانشیان یكی از اقدامات خوب سازمان حفاظت محیط زیست را در دوران مدیریت دكتر كلانتری تفویض اختیار به استان ها دانست و اظهار داشت: بیشتر از 90 درصد مسئولیت ها به استان ها واگذار شده و این امر باعث شده است تا صدور مجوزها در این سازمان حداكثر 65 روز انجام شده و افراد سرمایه گذار در حوزه های مختلف از بلاتكلیفی های طولانی رهایی یابند.
وی اشاره كرد: 200 طرح صنعتی و اقتصادی در كشور بیشتر از 10 سال بلاتكلیف بوده كه سازمان حفاظت محیط زیست با یك تصمیم انقلابی اهتمام كرد تكلیف آنها را مشخص نماید و نسبت به صدور مجوز و تعیین تكلیف آنها اقدامی جدی انجام دهد.
معاون توسعه مدیریت امور حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست كشور با آگهی به بعضی از نارسائی ها در حوزه محیط طبیعی و خشك شدن دریاچه ها نظیر دریاچه ارومیه اظهار نمود: از 15 سال پیش رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد خشك شدن دریاچه ارومیه به سبب حفر چاه های غیرمجاز و همین طور راه اندازی سدهای گوناگون در اطراف این دریاچه آگهی داده بود كه به سبب بی توجهی به این هشدارها امروز با معضلی به نام خشك شدن دریاچه ارومیه مواجه هستیم.
دانشیان اشاره كرد: دولت تدبیر و امید تلاش می كند تا با انتقال آب از حقابه های مختلف، این دریاچه را احیا و سرمایه های ملی را برای نسل های بعدی نیز نگهداری كند كه در این زمینه برنامه ریزی ها و هدفگذاری ها به شكل مطلوب در حال انجام می باشد.
وی در مورد جذب نیروهای متخصص و جلوگیری از انتقال نیروها به سازمان حفاظت محیط زیست و خروج نیروهای متخصص از این سازمان بیان كرد: كوشیدیم در این دو سال وضعیت حقوق پرسنل و بعضی از نارسایی های منابع انسانی را كه در گذشته گریبانگیر این سازمان شده بود، برطرف نماییم.
منبع:

1398/06/19
11:54:11
5.0 /5
4334
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است