از نسل آینده آبخوری كرده ایم

از نسل آینده آبخوری كرده ایم به گزارش گل بخر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: لطمه ای كه صنعت خودرو به آلودگی هوا وارد كرده است وحشتناك است و به رغم اخطار در این زمینه همچنان تولید خودرو با رونق ادامه دارد.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا عیسی كلانتری در دیدار با امام جمعه اردبیل اظهار نمود: ما در كشور كمبود قانون نداریم بلكه در عمل و اجرا با فراز و نشیب هایی روبرو می باشیم در حالیكه با همین قانون فعلی می توان خیلی از معضلات را رفع كرد.

وی به ناقص بودن صنعت و تكنولوژی خودرو در كشور اشاره و تصریح كرد: همچنان عامل اصلی آلودگی هوا در ایران صنعت خودروست و هیچكس حاضر به پاسخگوئی در این زمینه نیست.

كلانتری در ادامه اظهار داشت: پس از روسیه ایران دومین كشور در دنیاست كه بالاترین شدت مصرف انرژی را دارد به صورتی كه هم در بخش صنعت و هم كشاورزی هدررفت این منابع را شاهد می باشیم.

وی افزود: آبیاری مكانیزه ای كه با رعایت اصول صرفه جویی در برداشت آب زیرزمینی صورت گیرد مفید می باشد.

معاون رئیس جمهوری رقم برداشت از آب های زیرزمینی را در كشور ۵۲ میلیون مترمكعب اعلام نمود و اظهار داشت: برداشت ما از آب های سطحی ۴۰ میلیون مترمكعب است كه از حیث برداشت منابع آب وضعیت به مراتب بدتری را داریم.

كلانتری اضافه كرد: در استان اردبیل ما از لحاظ زیست محیطی با كمترین صدمه روبرو می باشیم اما آنچه كه نگران كننده است برداشت آب های زیرزمینی است كه بعید است به این زودی ها بیلان منفی دشت اردبیل بهبود یابد.

وی خاطرنشان كرد: جالب است كه بدانیم ما از نسل آینده هم آبخوری كردیم و این به معنای واقعی در یك استان كشاورزی كه چندان توسعه یافتگی صنعتی ندارد نگران كننده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست لزوم رعایت مسایل بهداشتی و دفع اصولی پسماند و زباله را خاطرنشان كرد و اظهار داشت: مساله زباله و فرهنگ درست مردم در نریختن زباله باید به شكل فراگیر مورد توجه قرار گیرد و با عنایت به جایگاه فرهنگی و معنوی استان اردبیل انتظار می رود در این استان بیشتر از گذشته مساله انضباط و بهبود سیمای شهری اتفاق بیفتد.

كلانتری به مبحث واردات سموم بی كیفیت و استفاده كشاورزان از آنها در كاشت، داشت و برداشت محصولات اشاره نمود و اظهار داشت: زمانی كه سموم بی كیفیت وارد چرخه می شود به تبع آن كشاورز هم در مصرف آن بیش از اندازه مجاز عمل می كند تا تولید محصول او به سرعت و با افزایش همراه باشد.

وی با انتقاد از دامداران در تخریب مراتع و بی توجهی به كنترل چرای احشام اظهاركرد: متاسفانه ظرفیت دام ورودی به مراتع بیشتر از توان چراگاه هاست و تا زمانی كه به افزایش توان تولید فكر نماییم بطور قطع فشار بیشتری بر چراگاه ها و مراتع وارد می شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: قدرت تولید خاك ما سه صدم میلیمتر است در حالیكه این شرایط در دنیا ۷ صدم میلیمتر است كه در این وضعیت باید گفت فرسایش در كشور ما ۲۰ برابر متوسط دنیاست كه نتیجه آنرا در بی آبی، بی خاكی، فرسایش و نبود گیاهان شاهد می باشیم.

كلانتری افزود: متاسفانه در كشور ما فشار دام بر مراتع بسیار بالاست و این به علت حمایت بی رویه از افزایش تولید است كه در حقیقت به افزایش مصرف انرژی و سایر مولفه ها منجر گردیده است.

وی با انتقاد از سیاست های كوتاه مدت در حوزه مصرف انرژی و سایر منابع موجود اظهار نمود: دولت در اجرای طرح های آبخیزداری بیشتر از ۲۰۰۰ میلیارد تومان منابع از راه صندوق توسعه ملی تامین كرده كه امیدواریم در استانی مانند اردبیل شاهد اجرای آنها باشیم.

معاون رئیس جمهوری در ادامه اظهار داشت: متاسفانه كارخانه های خودروسازی همینطور واحدهای نیروگاهی و پالایشگاهی بیشتر از نیمی از آلودگی ها را رقم می زنند كه باید این واحدها را تعطیل نماییم تا محیط زیست سالم تری داشته باشیم.

كلانتری تصریح كرد: ما به علت فرسودگی بخش صنعت و ماشین آلات با تعدد صدمه های زیست محیطی روبرو می باشیم به صورتی كه تكنولوژی تخریب ما بسیار بالاست.

وی در ادامه به آمار بالای مصرف بنزین در كشورمان اشاره نمود و اظهار داشت: مصرف بنزین در كشورمان ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون لیتر در روز است در حالیكه در كشور تركیه این میزان مصرف كمتر از ۳۰ میلیون لیتر است و قیمت هر لیتر بنزین در افغانستان ۷۰۰۰ تومان و تركیه ۱۶ هزار تومان است كه همه این بسترها سبب شده تا مصرف به شكلی كنترل شود.

كلانتری در انتها اظهاركرد: ما حق نداریم حق و حقوق نسل آینده را پایمال نماییم و اگر محیط زیست ناسالم داشته باشیم نتایج آن بسیار ناگوار خواهد بود و آثار تخریبی روحی، روانی، ژنتیكی و... اتفاق خواهد افتاد.

در این دیدار اسدی - از فعالان محیط زیست استان اردبیل -نیز اظهار داشت: در سد گیلارلو فاجعه ای نظیر گتوند در حال رخ دادن است به صورتی كه با راه اندازی این سد و سرازیر شدن آب رودخانه ها و چشمه های برزند، این منطقه در حقیقت به شوره زاری تبدیل گشته كه غیرقابل استفاده است.

وی با انتقاد از مصرف بی رویه سموم كشاورزی در عمل آوری محصول اظهار نمود: ورود دام مازاد به چراگاه ها و مراتع استان صدمه های جدی به همراه داشته و در كنار آن انتظار می رود طرح های آبخیزداری در این استان اجرایی شود.

منبع:

1398/05/18
16:34:06
5.0 /5
4565
تگهای خبر: آبیاری , آلودگی , بهداشت , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است