پلاستیك با زیست ما چه می كند؟

راهكارهایی ساده برای كاهش مصرف پلاستیك

راهكارهایی ساده برای كاهش مصرف پلاستیك به گزارش گل بخر فردا (21 تیر)، روز ملی بدون پلاستیك (نایلكس) است. همه ساله بیشتر از یك صد میلیون تن پلاستیك در دنیا تولید می شود كه علت آن توسعه صنایع پتروشیمی و تغییر در الگوهای مصرف بشر است،


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، همه ساله بیشتر از یك صد میلیون تن پلاستیك در دنیا تولید می شود كه علت آن توسعه صنایع پتروشیمی، نفتی و تغییر در الگوهای مصرف بشر است، در ایران هم متأسفانه سالانه حدوداً ۱۸۵ هزار تن پلاستیك تولید می شود كه به سبب داشتن منابع نفتی و تولیدات پتروشیمی فراوان است و از این منظر جزو ۱۰ كشور پرمصرف ظروف یك بار مصرف در دنیا است.
برپایه آمار و ارقام در ایران، سالانه بیشتر از ۵۷۰ هزار تن زباله پلاستیكی، تولید و در طبیعت رها می شود كه طبق گزارش سازمان ملل متحد در ماه ژوئن ۲۰۱۸، ۹۰.۵ درصد از پسماندهای پلاستیكی قابل بازیافت هیچگاه بازیافت نمی شوند. این آمار به شدت برای محیط زیست كره زمین نگران كننده است. از جانب دیگر حداقل زمان تجزیه این ها در طبیعت بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ سال است، ازاین رو به سبب غیرقابل تجزیه بودن، از زباله های پایدار و آلوده كننده محیط زیست محسوب می شود. معمولاً هر كیسه پلاستیكی را فقط یكبار می توان بازیافت كرد، ولی بعد از آن تنها كاربردی كه دارد ارزش حرارتی برای صنایع همچون سیمان است.
نكته تأسف بار در مورد زباله های پلاستیكی آن است كه به راحتی همراه باد و آب جابه جا می شوند بنابراین جمع آوری آنها كار ساده ای نیست و دردسرهای زیادی دارد. ورود این ظروف به رودخانه ها و كانال های آب سبب گرفتگی آبراهه ها و ساكن ماندن آب می شود كه این امر در نهایت زاد و ولد انواع حشرات موزی را بیشتر می كند. طبق یك مطالعه علمی، سالانه هشت میلیون تُن پلاستیك به اقیانوس ها ریخته می شود، اما این حجمی است كه از خشكی ها روانه اقیانوس ها می شود و حدود دو میلیون تُن زباله پلاستیكی دیگر هم می تواند توسط كشتی ها به خصوص كشتی های ماهیگیری وارد آب اقیانوس ها شود.
بیش از ۷۰۰ گونه دریایی تحت تاثیر این زباله ها قرار می گیرند، برای مثال لاك پشت ها كیسه های پلاستیكی را با عروس های دریایی كه از آنها تغذیه می كنند، اشتباه گرفته و آنها را می خورند. همینطور مدتی پیش كارشناسان در یك مطالعه جدید اخطار دادند كه ز باله های پلاستیكی به دورافتاده ترین و بكرترین بخش های محیط زیست نفوذ كرده اند. این كارشناسان با پیدا كردن افزودنی های شیمیایی در تخم پرندگان در مجمع الجزایر قطبی كانادا اخطار دادند كه ردپای پسماندهای پلاستیكی در بكرترین نقاط جهان هم مشاهده می شود.
به دنبال همین اخبار ناگوار بود كه در مه ۲۰۱۸ اتحادیه اروپا اعلام نمود كه استفاده از پلاستیك های یكبار مصرف را تا آخر سال ۲۰۲۱ میلادی ممنوع می كند، طبق این طرح قرار شده كه فروش اقلامی مانند قاشق، چنگال، چاقو و نی پلاستیكی یكبار مصرف در كشورهای اروپایی ممنوع شود، همچنین ۱۷۰ كشور جهان در اسفند ۹۷ در نایروبی متعهد شدند تا سال ۲۰۳۰ میلادی مصرف پلاستیك را به صورت قابل ملاحظه ای كاهش دهند، در همین راستا، كشورهای جهان قطعنامه ای غیر الزامی در مورد اشیای دور ریختنی همچون كیسه های پلاستیكی صادر كردند.
در سال های اخیر، در جهت كاهش مصرف كیسه های پلاستیكی برخی از كشورها قانون ممنوعیت استفاده از كیسه های پلاستیكی را وضع كرده اند. برای مثال در سال ۱۳۹۶، كنیا با وجود از دست دادن ۸۰ هزار فرصت شغلی، قانون منع استفاده از كیسه های پلاستیكی را وضع و اعلام نمود كه استفاده از كیسه های پلاستیكی، فروش، تولید و حمل این كیسه ها تا ۴۰ هزار دلار جریمه مالی یا حكم حبس تا چهار سال را به همراه خواهد داشت.
در تانزانیا از دو ماه پیش مصوب شد كه از این پس تولیدكنندگان و مصرف كنندگان كیسه های پلاستیكی به پرداخت جریمه نقدی یا حتی حبس محكوم می شوند.
در ایران هم رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در بهمن ماه سال گذشته، با اشاره به اینكه میزان استفاده از پلاستیك و مشتقات آن در كشور بسیار زیاد و نگران كننده است تصریح كرد كه با هدف حفظ محیط زیست باید استفاده از كیسه های پلاستیكی و سایر پلیمرها در ایران كاهش یابد، اما تابحال سیاستی برای كنترل مصرف كیسه ها و بطری های پلاستیكی و ظروف یك بار مصرف از جانب سازمان محیط زیست و نهادهای قانون گذار در ایران در نظر گرفته نشده است.
با اینكه وضع قوانین در حوزه كنترل تولید و مصرف پلاستیك می تواند نقش بسزایی در كاهش آلودگی ناشی از پلاستیك ها داشته باشد، اما نقش هریك از شهروندان در این مورد غیر قابل انكار است. هر یك از ما می توانیم با رفتاری مسئولانه نسبت به كاهش مصرف مواد پلاستیكی تاثیر بسیاری در محیط زیست شهر، كشور و در نهایت كره زمین داشته باشیم.
در ادامه چند راهكار ساده برای كاهش مصرف پلاستیك عرضه می شود:
*استفاده از ساك های پارچه ای به هنگام خرید از طریق های موثر برای كاهش میزان ورود زباله ها به طبیعت است.
* استفاده از بطری آب چند بار مصرف: بطری های پلاستیكی آب بعد از ته سیگارها دومین آلاینده های یكبار مصرف این سیاره به شمار می روند، بنابرایم می توانیم به جای اینكه هر روز یك یا چند بطری آب بخریم؛ از یك بطری دائمی (قمقمه) استفاده نماییم.
* حمل یك فنجان قابل استفاده مجدد: در بعضی كشورها بعضی از فروشگاه ها وجود دارند كه در صورت به همراه داشتن فنجان برای صرف قهوه به شما تخفیف خواهند داد.
* اجنتاب از قاشق و چنگال های یك مرتبه مصرف: اتحادیه اروپا در نظر دارد استفاده از قاشق، چنگال، چاقو، نی، بشقاب، گوش پاك كن و برخی اقلام یكبار مصرف دیگر را تا سال ۲۰۲۱ میلادی ممنوع سازد. متأسفانه در ایران در خیلی از رستوران ها و سالن های غذاخوری ادارات و سازمان ها، از ظروف یك بار مصرف استفاده می شود كه مسلماً راهكارهای جایگزین برای این موارد وجود دارد. برای مثال می توانیم در محل كار قاشق، چنگال، بشقاب خودمان را داشته باشیم تا از مصرف ظروف یك بار مصرف خودداری نماییم.1398/04/21
15:02:54
5.0 /5
4237
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , باد , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است