كلانتری: در 50 سال آینده تمام ایران به جز خوزستان مشكل آب پیدا می كند

كلانتری: در 50 سال آینده تمام ایران به جز خوزستان مشكل آب پیدا می كند گل بخر: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: رئیس جمهور شخصاً حساسیت ویژه ای به مسائل محیط زیست دارد و از من خواسته است مشكلات حوضه های ریزگردها، تالاب ها، زباله ها و پسماندها را حل كنم، در همه این حوزه ها به جز پسماند، ما پیشرفت ها و موفقیت هایی داشته ایم.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، عیسی كلانتری در جلسه ستاد ملی مقابله با گرد و غبار كه در استانداری خوزستان برگزار شد، ضمن قدردانی از زحمات مسئولان و مردم خوزستان در مقابله با سیل اظهار نمود: مردم خوزستان یكپارچه و با هم تلاش كردند و تلفاتی در این سیل نداشتند. با این وجود خوزستان سابقه قدیمی در بحث سیل دارد.
وی اضافه كرد: از زمانی كه سدها را ساختیم مهندسی رودخانه های پایین دست را رها كردیم. وقتی رودخانه به حال خود رها شود، پر می شود و جزیره در آن به وجود می آورد كه این مسائل عبور آب را كم می كند.
كلانتری عنوان كرد: ما محیط زیست را به هم ریخته ایم. دخل و تصرف های غیرپایداری كه در محیط زیست انجام داده ایم باعث شده كه به اینجا برسیم. با ساختن سدها، سیل را مهار كردیم اما آب دشت ها و تالاب ها را از آن پس گرفتیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره كرد: ما به طبیعت تجاوز می نماییم اما حاضر نیستیم هزینه این تجاوز را بپردازیم. بعد مدعی می شویم كه خسارت خورده ایم. باید عوامل را بسنجیم و از طریق توسعه پایدار وارد شویم.

كلانتری با اشاره به آلودگی هوا اظهار داشت: تا دو سال پیش توانایی سنجش اوزان سطح پایین را نداشتیم و حالا دو سال است كه این میزان اوزان را اندازه گیری می نماییم و به این نتیجه رسیده ایم كه تهران آلوده شمرده می شود. با آمدن فناوری های نوین، استاندارهای ما تغییر می كند و سخت تر می شود. من از وزارت نفت تشكر می كنم برای اینكه اگر هوای پاك و سالم ما در بهار و زمستان افزایش داشته است، به خاطر وزارت نفت می باشد كه توانسته در مدت كوتاهی استانداردهای خودرا بالا ببرد.
وی با اشاره به سرعت بالای تكنولوژی و افزایش سطح زندگی مردم اشاره كرد: محیط زیست كشور به شدت در معرض تهدید است. سیل ها در گذشته ریزگردها را مهار می كرد اما با افزایش دام ها و چرای مراتع و تغییر خاك، ما دیدیم كه ریزگردها افزایش پیدا كرد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره كرد: می توان خوزستان را به یك دسته گل تبدیل كرد اما شرط اول این است كه ما واقعاً این را بخواهیم. خوزستان قدرت بازسازی دارد و تنها استانی است كه حداقل تا ۵۰ سال آینده هیچ گاه مشكل آب پیدا نخواهد كرد. در ۵۰ سال آینده تمام ایران به جز خوزستان و حاشیه رود ارس مشكل آب پیدا می كند.

كلانتری اظهار داشت: استان تان را خودتان حفظ كنید. در گذشته تمام بودجه مبارزه با ریزگردها به خوزستان اختصاص پیدا كرده بود اما امسال این بودجه را به تمام جنوب غرب كشور داده ایم. خوزستان محیط خوبی دارد و با وجود گرما و گرد و غبار می شود آنرا بازسازی كرد اما شرط این كار این است كه اصول توسعه پایدار را رعایت نماییم.

وی افزود: شما باید اصول توسعه پایدار را به مدیران خود دیكته كنید تا به خاطر مقدار كمی سود، به آینده خود ضرر نزنند. ما سهل الوصول را می گیریم، اما فردا و پس فردا را رها می نماییم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ضرورت تكمیل تحقیقات سازمان مراتع و جنگل ها جهت انجام عملیات درختكاری اشاره كرد: ما نباید در تصمیم گیری عجله نماییم تا بودجه امسال را جذب نماییم. بدقولی سازمان مراتع و جنگل ها محرز است اما آنها به ما قول داده اند كه تا آبان ماه تحقیقات خودرا به اتمام برسانند و نتایج را به ما اعلام كنند. اگر مطالعات تكمیل نشود، ما همان هفت هكتار درختكاری را نیز تكمیل نخواهیم كرد.

كلانتری اضافه كرد: در سیل بی سابقه ای كه در كشور رخ داد، ما حتی یك بیماری واگیر نداشتیم كه این نشان داده است بخش های زیادی از دولت و مردم در این زمینه تلاش كردند. از بهداشت و درمان به خاطر این كار تشكر می كنم.
وی با اشاره به اشتباهات رخ داده در سیل اظهار داشت: یك دفعه اشتباه امكان دارد رخ دهد اما اگر یك اشتباه تكرار شود، دیگر آن حماقت است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره كرد: رئیس جمهور شخصاً حساسیت ویژه ای به مسائل محیط زیست دارد و از من خواسته است مشكلات حوضه های ریزگردها، تالاب ها، زباله ها و پسماندها را حل كنم. در همه این حوزه ها به جز پسماند، ما پیشرفت ها و موفقیت هایی داشته ایم. در سال ۹۶ بودجه ۱.۶ میلیارد دلاری برای پسماند گذاشته شد كه این بودجه بعد در مجلس به مساله دیگری اختصاص پیدا كرد و این كار دست وزارت كشور را بست.

كلانتری اشاره كرد: اگر لازم است برای طرح ها مطالعاتی صورت گیرد، این مطالعات باید صورت گیرد. بدون مطالعه حتی اگر طوفان شود، ما یك ریال بودجه اختصاص نمی دهیم. حق آبه تالاب ها نیز باید گرفته شود.

وی اظهار داشت: وقتی یك مهندس مشاور طرحی می دهد باید پای آن طرح بایستد و اگر اشتباهی می كند باید پاسخگوی اشتباه خود باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: امسال ۱۰۰ میلیون یورو برای ریزگردها اختصاص داده شده كه ۳۵ درصد آن به مساله برق اختصاص داد.

منبع:

1398/04/12
18:31:36
5.0 /5
4154
تگهای خبر: آلودگی , بهداشت , بو , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است