هشدار محققان نسبت به افزایش گازهای گلخانه ای و اسیدی شدن آب ها؛

خطری كه با افزایش گازهای گلخانه ای خلیج فارس را تهدید می كند، اسیدی شدن در انتظار خزر

خطری كه با افزایش گازهای گلخانه ای خلیج فارس را تهدید می كند، اسیدی شدن در انتظار خزر گل بخر: در شرایطی كه خطر اسیدی شدن دریاها و اقیانوس ها به سبب افزایش گازهای گلخانه ای تبدیل به نگرانی جهانی شده است، پژوهشگران پژوهشگاه اقیانوس شناسی تاكید نمودند كه هم اكنون ˮخلیج فارسˮ از این پدیده تاثیر نپذیرفته است و در صورت ادامه دار بودن روند افزایشی گازهای گلخانه ای، این محیط دریایی به شرایط اسیدی شدن نزدیك خواهد شد، ضمن آنكه ˮدریای خزرˮ نیز از این امر مستثنی نیست.


دكتر ابوالفضل صالح، عضو هیأت علمی پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی در گفت و گو با ایسنا، پدیده اسیدی شدن اقیانوس ها را یكی از موضوعات روز دنیا دانست كه به سبب افزایش مصرف سوخت های فسیلی رخ می دهد و اظهار داشت: خصوصاً در دوره صنعتی شدن به سبب افزایش یافتن میزان دی اكسید كربن در اتمسفر، مقدار زیادی از این گاز گلخانه ای هرساله وارد اقیانوس ها می شود.
وی افزود: بر اثر واكنش هایی كه دی اكسید كربن با آب اقیانوس ها انجام می دهد، اسید كربنیك تولید می شود و در نهایت آب دریاها و اقیانوس ها اسیدی تر از گذشته خواهد شد و از آنجایی كه روند اسیدی تر شدن آب اقیانوس ها نسبت به سال های قبل تشدید شده، این مساله نگرانی هایی را در جامعه جهانی به وجود آورده است.
صالح، اسیدی شدن دریاها را موجب بروز تأثیرات منفی خصوصاً بر روی اكوسیستم دریایی دانست و تصریح كرد: پیش بینی می شود كه اگر روند اسیدی شدن ادامه یابد، خیلی از گونه ها خصوصاً گونه های جانوری كه از كربنات كلسیم برای ساختن اسكلت و یا پوسته محافظ خود استفاده می نمایند، در معرض خطر و تهدید قرار می گیرند.
این محقق حوزه اقیانوس، آب سنگ های مرجانی، جلبك های آهكی، دو كفه ای ها، نرم تنان دریایی و خیلی از جانوران كف زی و شناور زی مانند پلانكتون ها و حتی بعضی از گونه های ماهیان كه مستقیماً از ساختارهای كربنات كلسیم استفاده می نمایند را همچون موجوداتی دانست كه تحت تأثیر اثرات منفی اسیدی شدن دریاها قرار دارند.
این عضو هیأت علمی پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی، افزود: مطالعاتی كه ما در خلیج فارس و دریای عمان انجام دادیم، نشان داده است در شرایط فعلی این دو محیط دریایی از نظر اسیدی بودن فعلاً با مشكلات حادی مواجه نمی باشند و شرایط از این لحاظ مساعد است.
وی در عین حال اشاره كرد: خلیج فارس مانند سایر محیط های دریایی جهانی در صورتیكه روند افزایشی گاز گلخانه ای دی اكسید كربن در اتمسفر ادامه یابد، در آینده ای نه چندان دور به شرایط بحرانی اسیدی شدن نزدیك خواهد شد.
مهمترین دلیلهای مرگ مرجان های خلیج فارس
صالح درباب مرگ مرجان های خلیج فارس، اشاره كرد: در شرایط فعلی بیشترین تهدید برای مرجان های دریایی، تهدید گرمایش است؛ چونكه انتشار گازهای گلخانه ای مانند دی اكسید كربن در اتمسفر چند اثر منفی را همزمان دارد كه از آن جمله می توان به"اسیدی شدن دریاها و اقیانوس ها" اشاره نمود كه این امر سبب تغییر در شیمی دریاها می شود.
وی"گرم شدن دریاها و اقیانوس ها" را از دیگر نتایج افزایش گازهای گلخانه ای دانست و اظهار داشت: در چنین شرایطی دمای سطحی آب دریاها افزایش می یابد و آنچه كه بیشتر از همه مرجان های خلیج فارس را تهدید می كند و موجب سفید شدگی آنها خصوصاً در ماه های گرم سال می شود، عبور دما از آستانه تحمل مرجان ها است.
به گفته وی اگر این پروسه ادامه دار باشد و برای چند هفته در تابستان به طول بینجامد، منجر به سفید شدن مرجان ها می شود و اگر پروسه طولانی تر شود، این روند منجر به مرگ و میر مرجان ها در خلیج فارس خواهد شد.
صالح، اظهار نمود: از طرف دیگر گرم شدن آب های سطحی، مقدار و سطح اكسیژن را در آب های عمیق دریاها و یا اقیانوس ها كاهش می دهد كه این امر نیز خطر دیگری است كه محیط های دریایی را تهدید می كند.
آیا دریای خزر در معرض اسیدی شدن قرار دارد
این عضو هیأت علمی با تاكید بر اینكه تمام محیط های دریایی و بدنه آبی كره زمین همچون دریاها و اقیانوس ها تحت تأثیر اسیدی شدن قرار دارند، اشاره كرد: دریای خزر نیز از این امر مستثنی نیست؛ ولی نیاز است مطالعات بیشتری در این زمینه صورت گیرد.
وی با اشاره به اینكه محیط دریای خزر یك محیط بسته شمرده می شود، تصریح كرد: بر این اساس مطالعات اسیدی شدن بر روی دریای خزر نیاز به مطالعات پایه ای خصوصاً در زمینه شیمی دریای خزر دارد.
اثرات سیلاب ها بر كاهش گرمایش آب
صالح در پاسخ به این سوال كه آیا سیلاب های اخیر سبب كاهش میزان گرم شدن آب آب های ساحلی كشور شده است یا خیر، اظهار داشت: افزایش ورودی رودخانه های فصلی و یا دائمی به محیط های دریایی خصوصاً در زمانی كه به صورت كوتاه مدت و مقطعی است، تأثیرات كوتاه مدت و منطقه ای و محدود بر محیط های دریایی دارد.
این محقق حوزه دریا، با اشاره به مطالعات میدانی پس از رخداد سیلابی اخیر، اظهار داشت: در یكی از گشت های تحقیقاتی كه در خلیج فارس و اردیبهشت ماه امسال انجام دادیم، تأثیر سیلاب ها را تا حتی ۵۰ كیلومتر دور از ساحل در دهانه اروندرود مشاهده كردیم.
وی افزایش كدورت آب و كاهش شوری آب را از نتایج وارد شدن آب سیلابی به درون خلیج فارس و دریای عمان دانست و اشاره كرد: ولی این تأثیرات كوتاه مدت است و می توان گفت در بلندمدت این سیلاب ها در وضعیت محیط دریایی مانند خلیج فارس اثری نخواهد داشت.
منبع:

1398/03/31
21:20:25
5.0 /5
4715
تگهای خبر: اكوسیستم , بو , دریا , دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است