انگشتری كه تن درختان زرشك مازندران را زخمی كرده

انگشتری كه تن درختان زرشك مازندران را زخمی كرده به گزارش گل بخر كارشناس گیاه پزشكی اداره كل منابع طبیعی نوشهر اظهار داشت: آفت پروانه تخم انگشتری به بعضی از درختان جنگلی میوه ای حوزه غرب مازندران خسارت وارد كرد.


حسین لزربنی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینكه آفت پروانه تخم انگشتری این روزها باعث از بین رفتن برگ درختان زرشك بعنوان میزبان خود در غرب مازندران شد، اظهار نمود: آفت پروانه تخم انگشتری بومی منطقه است كه طی مدت چند سال گذشته در منطقه وجود داشت اما مقدار این آفت طی دو سال گذشته با عنایت به شرایط آب و هوایی افزایش یافته است.
وی خاطرنشان كرد: این آفت از اوایل فروردین ماه امسال در عرصه های مرتع و جنگل این منطقه بخصوص بخش كجور نوشهر و مرزن آباد چالوس شیوع پیدا كرد و هر چند گزارشی از خسارت های ریالی ناشی از آن ارزیابی نشد اما سبب برگ ریزی و از بین رفتن میوه های این درختان همچون زرشك در این مناطق شده است.
كارشناس گیاه پزشكی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری نوشهر با اشاره به اینكه برای مبارزه با این آفت با برنامه ریزی های صورت گرفته حدود ۱۰۰ هكتار از عرصه های حوزه اداره كل منابع طبیعی نوشهر به صورت مكانیكی انجام شد، اظهار داشت: در این نوع مبارزه سرشاخه هایی كه دارای دسته جات تخمی لارو بودند، هرس و از بین رفتند.
لزربنی با اشاره به اینكه روش مبارزه با این آفت به دو گونه است، تصریح كرد: اولین روش هرس و جمع آوری سرشاخه های حاوی دسته های تخم و لانه های لاروی هستند كه آنها را در همان منطقه از راه سوزاندن از بین می برند و باعث كاهش جمعیت آفت زیادی می شود.
وی مرحله دوم مبارزه را محلول پاشی عنوان نمود و اضافه كرد: بعد از آنكه لاروها از داخل لانه های لاروی خود خارج و به سطح كل گیاه پخش شدند تنها راه مبارزه محلول پاشی است كه این آفت را كنترل می كند البته در منطقه غرب مازندران فعلاً محلول پاشی انجام نشد چونكه با هرس كردن سرشاخه ها توانستیم جمعیت آفت را كاهش و منطقه را سبز نگه داریم.
كارشناس گیاه پزشكی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری نوشهر با اشاره به اینكه در نقاطی كه قادر به ورود نبودیم برخی از درختان زرشك خشك شدند، خاطرنشان كرد: میزبان اولیه این آفت هم زرشك كوهی كه اولین خسارت هم به خودش وارد می نماید و در صورتیكه جمعیت آن افزایش یابد امكان دارد به سایر درختان جنگلی و حتی به درختان میوه هم خسارت بزند كه البته این مورد امسال آن چنان وجود نداشته است.
لزربنی با اشاره به اینكه میزبان اولیه این آفت زرشك است اما به سایر درختان همچون ولیك، گلابی جنگلی، گیلاس وحشی، توسكا، ممرز، راش و سیب جنگلی هم خسارت وارد می كند، افزود: دلیل نامگذاری این آفت به تخم انگشتری این است كه حشره ماده تخم های خویش را دور یك شاخه درخت به صورت انگشتر می گذارد.
وی با اشاره به اینكه در سطح ۱۰۰ هكتار كه عملیات هرس انجام شد، سرشاخه ها مجدداً سبز و خسارتی ندارند، خاطرنشان كرد: این آفت از نوع نسلی است كه گیاه مجدد می تواند خویش را برگرداند یعنی زرشك هایی كه امسال برگ خویش را از دست می دهند سال بعد مجدداً می توانند سبز شوند.
كارشناس گیاه پزشكی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری نوشهر با تاكید بر اینكه پیشگیری و پیش آگاهی نسبت به آفات در برنامه اداره كل قرار دارد، اضافه كرد: هرساله در جوامع محلی هماهنگی لازم جهت همكاری روستاییان با منابع طبیعی انجام می شود چونكه سطح عرصه زیاد و پراكنده است و بدون كمك روستاییان راحت نخواهد بود ازاین رو از آنان می خواهیم عملیات هرس را انجام دهند تا به باغات سرایت نكند.

منبع:

1398/03/30
21:24:38
5.0 /5
4583
تگهای خبر: باد , باغ , بو , پخش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است