در پربارش ترین سال آبی نیم قرن اخیر

۷۸ درصد مخازن سدهای ایران پر شد

۷۸ درصد مخازن سدهای ایران پر شد به گزارش گل بخر بارش های مناسب سال آبی جاری سبب شده تا میزان ذخیره آب سدهای كشور با رشد ۶۳ درصدی نسبت به سال قبل به بیشتر از ۳۹ میلیارد مترمكعب رسیده و ۷۸ درصد از ظرفیت مخازن سدها هم پر شود.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، میزان بارندگی ها از شروع سال آبی جاری تابحال به ۳۱۴ میلیمتر رسیده است كه این رقم در مقایسه با (۱۲۰ میلیمتر) مدت مشابه سال قبل ۱۶۱ درصد و در مقایسه با (۲۰۹ میلیمتر) مدت متوسط بلندمدت ۵۰ درصد افزایش داشته است. روند افزایشی بارندگی ها باعث شده است تا ایران پربارش ترین سال آبی نیم قرن اخیر خودرا تجربه كند و حجم بارندگی تمامی استان های كشور از مدت میانگین ۵۰ سال اخیر كشور هم فراتر برود.
سدهای ایران باز تحت تأثیر بارندگی های مناسب سال آبی جاری وضعیت بسیار مناسبی را تجربه می كنند بطوریكه ورودی آب به سدهای كشور از شروع مهرماه سال قبل تابحال به ۵۶.۶۴ میلیارد مترمكعب رسیده كه این رقم در مقایسه با ورودی ۱۴.۵۶ میلیارد مترمكعبی مدت مشابه سال قبل ۲۸۹ درصد افزایش داشته است.
اما هم اكنون میزان ذخیره آب سدها با رشد ۶۳ درصدی نسبت به سال قبل به بیشتر از ۳۹ میلیارد مترمكعب رسیده است و ۷۸ درصد از ظرفیت مخازن سدها باز پر شده است. میزان خروجی از سدها باز با افزایش ۱۷۰ درصدی به ۳۷.۵۵ میلیارد مترمكعب رسیده است كه همین امر نوید سال زراعی بسیار مناسبی را می دهد.
بارش های مناسب سال آبی جاری سبب شده است تا از میان ۱۷۸ سد مهم، حدود ۷۷ سد بزرگ كه ۵۴ درصد از ظرفیت كل مخازن سدهای كشور را شامل می شوند، بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد پر شده باشند. الان ۹۲ درصد مخازن سدهای حوضه آبریز خلیج فارس، ۸۳ درصد مخازن سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه، ۵۹ درصد مخازن سدهای حوضه دریای خزر، ۵۷ درصد مخازن سدهای حوضه آبریز مركزی، ۵۵ درصد مخازن سدهای حوضه آبریز هامون و ۴۲ درصد مخازن سدهای حوضه آبریز سرخس باز پر است.
بنا بر اعلام وزارت نیرو، سیلاب های فروردین ماه در كنار بارش های مناسب چند ماه اخیر باعث شده است سدهای استان خوزستان باز در وضعیت بسیار مطلوبی قرار گیرند؛ بطوریكه ورودی به سدهای استان از شروع سال آبی جاری تابحال به حدود ۳۴ میلیارد مترمكعب رسیده است. این رقم سال قبل در چنین زمانی تنها ۶ میلیارد مترمكعب بوده است.
هم اكنون ۹۵ درصد مخازن سدهای خوزستان پر است و آب موجود در مخازن سدهای استان با افزایش ۸۳ درصدی به بیشتر از ۲۳ میلیارد مترمكعب رسیده است.1398/02/02
22:28:19
5.0 /5
4380
تگهای خبر: بارندگی , بو , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است