اخطار محیط زیست درباره ماهی زبرا

اخطار محیط زیست درباره ماهی زبرا گل بخر: رئیس گروه آبزیان آب های داخلی سازمان محیط زیست با اشاره به اینكه «زبرا» یك ماهی گوشت خوار است نسبت به رهاسازی آن در آب های آزاد كشور اخطار داد و اظهار داشت: «زِبرا» یك گونه مهاجم سلطه طلب است كه از تخم و لارو سایر آبزیان تغذیه می كند.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، این روزها علاوه بر ماهی قرمز شاهد فروش ماهی های بسیار كوچكی به نام «زبرا» هستیم كه در سطح شهر در سوپرماركتی ها، میوه فروشی ها و حتی توسط دستفروش های مترو عرضه می شوند. عرضه كنندگان «زِبرا» این ماهی را در ظرف های شیشه ای بسیار كوچك دربسته عرضه می كنند. در ایام گذشته خیلی از فعالان حوزه محیط زیست به این نوع عرضه و فروش یك گونه جانوری انتقاد و آنرا مصداقی از «حیوان آزاری» تلقی كردند و در همین راستا مردم را از خرید ماهی «زبرا» آن هم با این شكل عرضه (در شیشه های دربسته كوچك) برحذر می دارند.

علاوه بر اینكه نوع عرضه و فروش ماهی زبرا مصداق حیوان آزاری تلقی می شود؛ نگرانی هایی هم در مورد تاثیرات مخرب این گونه ماهی بر محیط زیست ایران وجود دارد. امیر محمد علمی - رئیس گروه آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست - در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه در ایام نزدیك به سال نو آكواریوم دارها گونه های مختلف ماهی را برای فروش به بازار عرضه می كنند، اظهاركرد: یكی از این گونه ها «زبرا» است كه معمولاً برای آكواریوم ها استفاده می شود اما این روزها به شكل گسترده تری در سطح شهر فروخته می شود و به علت زیبایی طرفدار دارد و از آن برای سفره هفت سین استفاده می شود.

وی با اشاره به خصوصیت های ماهی «زبرا» در مورد آثار زیست محیطی این گونه اخطار داد و اظهار داشت: «زبرا» ماهی گوشتخواری است كه امكان دارد به سایر گونه های ماهی موجود در پیرامون خود حمله كند. بر مبنای همین خصوصیت حتی مشكلاتی برای بقیه ماهی های آكواریوم بوجود می آورد ازاین رو تحت هیچ شرایطی نباید «زبرا» در آب های آزاد رها شود چون اكوسیستم آبی حوزه را تحت تاثیر خود قرار می دهد و بقای سایر گونه های آبزی را تهدید می كند.

این كارشناس محیط زیست در حوزه آبزیان با اشاره به اینكه متاسفانه گاهی ماهی های «زبرا» در آب های آزاد رها می شود، اظهاركرد: این مورد هم مثل ماهی قرمز یك معضل بزرگ برای محیط زیست كشور ما بشمار می رود و از آنجائیكه «زبرا» یك گونه سلطه طلب است و از تخم و لارو سایر ماهی ها تغذیه می كند، به راحتی می تواند حیات و بقای سایر گونه ها را تحت تاثیر قرار دهد.

علمی تصریح كرد: قرار دادن ماهی سر سفرهفت سین اصلاً سنتی ایرانی نیست و یك سنت چینی وارداتی به ایران است.

به گزارس ایسنا، سرهنگ جمشید محبت خانی - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست كشور- هفته گذشته در جریان آخرین نشست خبری سال ۹۷، ضمن اشاره به آماده باش محیط بانان در تعطیلات نوروز و برخورد جدی با تخلفات زیست محیطی در این ایام، نسبت به خرید و فروش ماهی «زبرا» انتقاد نمود و اظهار داشت: متأسفانه شاهدیم كه در شیشه های بسیار كوچك دربسته ماهی «زبرا» به فروش می رسد. نهایتاً این ماهی ها تا ۵ یا ۶ روز می توانند زنده بمانند.

وی با تاكید بر اینكه شهروندان نباید نسبت به خرید ماهی «زبرا» اقدام نمایند، اظهار داشت: متأسفانه با كشتن یك حیوان به استقبال سال نو می رویم و انتظار داریم اتفاق های خوب برای خودمان و خانواده مان هم بیفتد. ماهی «زبرا» صد در صد محكوم به مرگ است و نهایت عمر آن شش روز است. این شكل زندگی برای این حیوان زجر بزرگی است. در این مورد حتماً باید با دستگاه قضائی مكاتبه نماییم و جرم انگاری لازم برای خرید و فروش ماهی «زبرا» صورت گیرد.
1397/12/25
22:23:40
5.0 /5
4800
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است