فرسایش خاك ۵۶ میلیارد دلار به ایران خسارت می زند

فرسایش خاك ۵۶ میلیارد دلار به ایران خسارت می زند گل بخر: اظهار نظر كارشناسان مختلف حوزه خاك همچون رئیس انجمن علوم خاك ایران نشان داده است كه روند فرسایش خاك در ایران رو به افزایش است بگونه ای كه فرسایش خاك ۵۶ میلیارد دلار به ایران خسارت می زند.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، فرسایش خاك یكی از مهمترین معضلات محیط زیستی ایران است كه بنا بگفته عیسی كلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- ایران بطور سالانه، ۱۲ تن فرسایش خاك دارد و به همین علت كشور ما در حوزه فرسایش خاك مقام اول را در دنیا داراست.

در این باره میردار هریجانی - معاون دفتر آبخیزداری و حفاظت خاك سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری- باز در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه تشكیل یك سانتیمتر خاك حاصلخیز در كشور می تواند تا ۱۰۰۰ سال طول بكشد، اظهار داشت: فرسایش خاك در كشورهای در حال توسعه در آسیا، آمریكای جنوبی و آفریقا ۳۰ تا ۴۰ تن در هكتار در سال و در كشورهای توسعه یافته اروپا ۷ تا ۱۳ تن است بدین سبب ایران مقام اول فرسایش خاك را ندارد.

در مورد این مساله حسین سعادت - نایب رییس انجمن آبخیزداری ایران- با اشاره به اینكه كشور ما از نظر میزان فرسایش در وضعیت مناسبی قرار ندارد، اشاره كرد: هم اكنون اراضی دیم زار شیبدار وضعیت اسفباری دارند علاوه بر این فرسایش خاك در مراتع باز به اشكال مختلف مشاهده می شود و در مناطق كم تراكم جنگل ها هم فرسایش خاك داریم.

وی با اشاره به اینكه سوژه فرسایش خاك در كشور ما بعنوان یكی از تهدیدات جدی برای محیط زیست به حساب می آید، در یك برنامه رادیویی اظهار نمود: پدیده فرسایش خاك، با عنایت به شرایط توپوگرافی منطقه و نوع بهره برداری از منابع، روند تشدیدی دارد و اقدامات در حال انجام برای كاهش فرسایش بسیار ناچیز است.

نایب رئیس انجمن آبخیزداری ایران با اشاره به تأثیر فرسایش خاك بر محیط زیست اظهار داشت: جابجایی خاك موجب از دست رفتن مواد آلی خاك، كاهش نفوذ، از بین رفتن پوشش گیاهی و كاهش تولید و خشك شدن زمین می شود و در پایین دست هم سبب جاری شدن سیل، آلودگی آب و در نهایت به هم خوردن تعادل هیدرولوژیك رودخانه ها خواهد شد. همه این مسائل به نبود مدیریت و بی برنامگی برمی گردد.

همچنین منوچهر گرجی - استاد دانشگاه تهران و رئیس انجمن علوم خاك ایران - با اشاره به اینكه زمان لازم برای تشكیل یك سانتی متر عمق خاك بسته به شرایط و اقلیم منطقه بین ۵۰ تا هزار سال اعلام شده است، اظهار داشت: در یك دفعه فرسایش خاك بر اثر سیل ۲۰ سانتیمتر خاك از بین می رود. تحقیقات وزارت كشاورزی آمریكا در سال ۲۰۱۱ نشان داده است كه هر تن فرسایش خاك ۲۸ دلار به این كشور خسارت در زمینه آلودگی هوا، آب، تولید غذا و سلامت می زند. با این حساب، ۵۶ میلیارد دلار خسارت ناشی از سوژه فرسایش خاك به كشور ما وارد می شود.

افزون بر این، محمد فاطمی قمی- معاون دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها - با اشاره به سبب افزایش سیلاب ها طی سال های اخیر اظهاركرد: زمانی كه بهره برداری و شیوه استفاده از زمین به شكل مناسبی صورت نگیرد، بارش باران به جای تولید و بقا منجر به فرسایش و حركت تركیبات خاك از یك طرف و از جانب دیگر موجب تجمع روان آب ها و خسارات خواهد شد.

وی اضافه كرد: متاسفانه به سبب بهره برداری های بی رویه و غیراصولی، شاهد فراوانی سیلاب ها و شدت یافتن خسارات در مناطق مختلف كشور هستیم و میزان خسارت مالی كه سالیانه از جانب سیلاب در كشور ما حادث می شود بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان است.

مصطفی بیگدلی - معاونت دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور - با اشاره به اینكه كشور ما خشك و نیمه خشك است و میانگین بارندگی چندین ساله ما ۲۴۰ میلیمتر است كه در ۱۰ سال قبل به ۱۸۰ میلیمتر رسیده است، اظهار داشت: باید تلاش نماییم پوشش گیاهی را در عرصه های مختلف تقویت نماییم تا میزان روان آب ها و فرسایش خاك كمتر شود.

وی با اشاره به تأثیر پوشش گیاهی بر ممانعت از برخورد مستقیم باران به سطح زمین اظهار نمود: مطالعات نشان می دهد اگر پوشش گیاهی را از ۲۰ درصد به ۸۰ درصد افزایش دهیم، میزان هدررفت خاك و هرزآب به كمتر از ۵ درصد خواهد رسید بدین سبب باید در مراتع كشور پوشش گیاهی خودرو را مستقر نماییم تا از بروز سیل جلوگیری نماییم.

بیگدلی با اشاره به اینكه بی توجهی به پوشش گیاهی موجب می شود میزان فرسایش خاك بیشتر شود، اظهار داشت: آمارها نشان داده است طی ۴۰ سال حدود یك میلیارد تن فرسایش خاك داریم و بگفته برخی منابع هم اكنون فرسایش خاك از یك میلیارد تن هم گذر كرده است.
1397/12/16
13:38:41
5.0 /5
4224
تگهای خبر: آلودگی , باران , بارندگی , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است