افزایش ۳۰ درصدی بارش در ۵ ماه گذشته

افزایش ۳۰ درصدی بارش در ۵ ماه گذشته گل بخر: رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از افزایش ۳۰ درصدی بارش در كشور طی پنج ماه گذشته، نسبت به میانگین بلندمدت آگاهی داد.صادق ضیائیان در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه در ماه گذشته در كل كشور ۵۰.۸ میلی متر بارش صورت گرفته است، اظهار داشت: بارش بلندمدت كشور بهمن ماه ۳۶.۷ میلی متر بود بدین سبب بارندگی های بهمن ماه ۹۷ نسبت به میانگین بلندمدت ۳۸.۵ درصد افزایش داشته است همین طور با عنایت به بارش ۲۲ میلی متری كشور در بهمن ماه سال گذشته، در مقایسه با سال قبل، ۱۲۸.۵درصد افزایش بارش داشتیم.

وی همین طور وضعیت بارشی كشور را از شروع سال آبی تا اختتام بهمن ماه ۹۷ تشریح و اظهاركرد: از اول مهر تا آخر بهمن ۹۷، كل كشور ۱۷۲.۳ میلی متر بارش دریافت كرده است و از آنجائیكه بارش بلندمدت كشور در همین بازه زمانی، ۱۳۲ میلی متر و بارش سال قبل ۶۰.۹ میلی متر بود، نسبت به طولانی مدت ۳۰.۶ درصد و نسبت به سال قبل ۱۸۳ درصد افزایش بارش ثبت شده است.

رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به استان های پربارش و كم بارش طی پنج ماه گذشته اظهار داشت: بررسی داده های بارش كشور از آن حكایت می كند كه استان های ایلام، گلستان و لرستان بیشترین افزایش دما را از اول مهر تا آخر بهمن ماه سال جاری داشتند. همین طور استان های سیستان و بلوچستان، كرمان، یزد و هرمزگان به ترتیب ۲۵، ۳۰، ۲۶ و ۶ درصد كاهش بارش را نسبت به میانگین بلندمدت تجربه كردند. بارش بقیه استان ها در حد نرمال یا قدری بیشتر از نرمال بود.

ضیائیان در ادامه به اشاره به میزان بارش های استان تهران طی پنج ماه گذشته اظهاركرد: از شروع سال آبی تا اختتام بهمن ماه، در تهران ۱۸۸.۷ میلی متر بارش ثبت شده كه نسبت به طولانی مدت ۴۱ درصد و نسبت به سال قبل ۱۹۳ درصد افزایش بارش داشته است.

این كارشناس سازمان هواشناسی در بخش پایانی گفت و گو به شرایط دمایی كشور طی ماه گذشته اشاره نمود و اظهار داشت: در بهمن ماه ۹۷، در كل كشور بطور میانگین، ۰.۹ درجه سلسیوس افزایش دما ثبت شده است. در این میان بیشترین افزایش دما برای استان های آذربایجان غربی، كردستان و آذربایجان شرقی بوده است كه نسبت به میانگین بلندمدت خود به ترتیب ۲.۷، ۲.۳ و ۲ درجه سلسیوس افزایش دما داشتند.
1397/12/11
17:58:06
5.0 /5
4871
تگهای خبر: بارندگی , بو , خشكسالی , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است