مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها:

تنها ۲۰ درصد سیلاب ها با طرح آبخیزداری كنترل می شود

تنها ۲۰ درصد سیلاب ها با طرح آبخیزداری كنترل می شود گل بخر: مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها اظهار داشت: هم اكنون با اجرای طرح های آبخیزداری، ۲۸۰ میلیون مترمكعب معادل ۲۰ درصد از سیلاب كنترل و مدیریت شده است درحالی كه بیشتر دشت های كشور سیل گیر هستند.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا ابوالقاسم حسین پور در گردهمایی معاونان آبخیزداری منطقه ۳ در مركز آموزش منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران واقع در كلارآباد با اشاره به اینكه اتفاقاتی كه امسال به دلیل جاری شدن سیل روی داد، اهمیت آبخیزداری كشور را پررنگ تر جلوه می كند، اظهار نمود: با وجود محدودیت هایی كه در كشور وجود داشت اما به این مورد به خوبی توجه شد.

وی با اشاره به اجرای مدل جدید آبخیزداری در سازمان جنگل ها اظهار داشت: اعتبارات موتور محركه سازمان از محل صندوق ملی بوده است.

مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها با اشاره به اینكه هم اكنون هم جایگاه سازمان ارتقا یافته است و هم بخش ها فعال شدند، اظهاركرد: در استان ها و شهرستان های دیگر هم در چارچوب سند آبخیزداری، این حوزه فعال گشته است.

حسین پور با اشاره به تحولات مناسب در ابعاد مختلف مردمی و پررنگ شدن اطلاع رسانی خاطرنشان كرد: در صورتیكه اعتبارات سال ۹۷ و ۹۸ افزایش قابل ملاحظه ای پیدا كند بخش زیادی از عملكرد و انعكاس آن، مناسب این فعالیت ها خواهد بود.

وی مشاركت موثر مردم را در عرصه های منابع طبیعی از علل موفقیت در اجرای پروژه های آبخیزداری عنوان نمود و اظهار داشت: با كمك تسهیلگران تسری اقدامات موثری در بخش آبخیزداری و آبخوان داری اجرایی می شود.

وی با اشاره به اینكه كشور سیل خیز ما گرفتار بحران كم آبی است و می توان از فرصت سیلاب در طرح های آبخیزداری استفاده كرد، اظهاركرد: خسارت های سیل مهرماه نشان داده است در صورتیكه حتی یك ریال برای آبخیزداری هزینه شود چقدر می تواند اثربخشی داشته و در پیشگیری از خسارت ها اثرگذار باشد.

حسین پور افزود: در مكان هایی كه شبكه سرشاخه گیر بوده میزان خسارت های سیل به حدود ۵۰ درصد كاهش یافته در حالیكه در جاهای دیگر صد درصد بوده است.

وی با اشاره به اینكه هم اكنون با اجرای طرح های آبخیزداری، ۲۸۰ میلیون مترمكعب معادل ۲۰ درصد از سیلاب كنترل و مدیریت شد درحالی كه بیشتر دشت های كشور سیل گیر هستند، خاطرنشان كرد: در قانون برنامه ششم توسعه سالانه ۵ درصد خدمت كشور به آبخیزداری اختصاص یافته و حدود ۴۰ هزار و ۸۰۰ قنات داریم كه بیشتر از ۳۲ هزار رشته آن دایر است و مورد بهره برداری قرار می گیرد.1397/12/07
20:01:32
5.0 /5
4739
تگهای خبر: باد , بو , جنگل , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است