رئیس سازمان محیط زیست كشور:

درخواستی از وزارت نیرو برای انتقال آب خزر نداشتیم

درخواستی از وزارت نیرو برای انتقال آب خزر نداشتیم به گزارش گل بخر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست كشور در مورد طرح انتقال آب دریای خزر، اظهار داشت: در این زمینه تابحال درخواستی از وزارت نیرو را نداشته ایم اما این مورد با رعایت ضوابط زیست محیطی اشكالی ندارد چون آب شرب و صنعتی كشور باید تأمین شود.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، عیسی كلانتری در آئین افتتاح نخستین مركز بازدیدكنندگان اكو پارك حیات وحش شمال كشور در بندر مرزی آستارا، اظهار نمود: در آستارا خداوند نعمات خویش را در طبیعت تمام كرده است، ولی ما قدر این زیبایی را نمی دانیم.
وی با اشاره به اینكه پسماند، معضل بزرگ استان های شمالی كشور برای توسعه صنعت توریسم و گردشگری می باشد، افزود: دولت سال قبل ۱.۳ میلیارد دلار برای این منظور اختصاص داد كه متأسفانه در مجلس مصوب نشد.
وی با اشاره به اینكه وظیفه دولت و مردم است كه وضعیت پسماند شمال كشور را حل كنند، اضافه كرد: نمی گردد منطقه زیبای شمال را غرق در پسماند بگذاریم و انتظار داشته باشیم كه توریست خارجی بیاید.
كلانتری با تاكید بر اینكه حفظ محیط زیست طبیعی و انسانی وظیفه عمومی و همگانی است، خاطرنشان كرد: سازمان محیط زیست با حدود ۷۰۰۰ نفر پرسنل فقط می تواند مروج محیط زیست باشد و اگر انتظار داشته باشیم كه نگهدارنده محیط زیست فقط سازمان باشد، اساساً آنرا از دست خواهیم داد.
وی با اشاره به اینكه برای شراكت مردم در حفظ محیط زیست، ضعیف عمل كرده ایم، اظهار داشت: سیاست ها را باید دگرگون نماییم و ضمن پاسداری از محیط زیست، مردم را با آن آشتی دهیم و نگهداری را بر عهده مردم بگذاریم.
معاون رئیس جمهور در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینكه سرمایه گذاری و بخش خصوصی می تواند نقش بسزایی را در حفظ محیط زیست داشته باشد، تصریح كرد: اگر وفاقی صورت نگیرد، به صورت یقین محیط زیستی باقی نمی ماند.
وی مبحث پسماند را اولویت اصلی دولت در شمال كشور برشمرد و افزود: امیدواریم با تصویب بودجه پیشنهادی در مجلس، بتوانیم شمال را ظرف دو سه سال آینده از پسماند نجات دهیم.
وی در حاشیه این مراسم و در جمع خبرنگاران اظهار نمود: اكو پارك ها با هدف آشتی دادن مردم با محیط زیست راه اندازی می شود و بخش خصوصی باید با سرمایه گذاری وارد این حوزه شود.
وی در ادامه به وضعیت تالاب های آب شیرین شمال كه در حال تخریب هستند، اشاره نمود و اضافه كرد: تالاب های آب شیرین «میان كاله»، «انزلی» و «آق آستارا» به علت برداشت های غلط دولت ها به این شكل درآمده اند.
كلانتری با اشاره به وضعیت تالاب «آق» در ساحل پناهگاه حیات وحش لوندویل، تصریح كرد: عامل تخریب این تالاب، ارتباط زیاد آن با دریای خزر است.
وی با اشاره به اینكه عوامل دیگری در تخریب تالاب انزلی دخیل هستند، خاطرنشان كرد: عواملی از قبیل ارتباط زیر زمینی و رو زمینی با دریا، افزایش مواد عالی از بالادست و پر شدن تالاب از لجن، در تخریب آن دخیل هستند كه از هفته آینده عملیات احیای آن از راه غیر مكانیكی شروع می شود و امیدواریم ظرف چهار سال حدود ۱۴ هزار متر مربع از تالاب را احیا نماییم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سوالی در مورد طرح انتقال آب دریای خزر، اظهار داشت: در این زمینه تابحال درخواستی از وزارت نیرو را نداشته ایم.
وی با تاكید بر اینكه این مورد در صورت طرح، بررسی می شود، اضافه كرد: این مورد با رعایت ضوابط زیست محیطی اشكالی ندارد چون آب شرب و صنعتی كشور باید تأمین شود.
وی افزود: در استان گیلان كه باید از ۴۰ درصد آب تجزیه پذیر استفاده نماییم، فقط ۲۰ درصد استفاده می نماییم و الباقی كه معادل دو میلیارد متر مكعب است، می تواند در جاهای دیگر استفاده گردد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد آخرین وضعیت آب دریاچه ارومیه، اظهار داشت: روند احیا خوب است و تراز اكولوژیكی این دریاچه به ۱۴۰۷ رسیده است.
وی در مورد استفاده از گاز مازوت، تصریح كرد: تلاش بر این است كه در كلانشهرها از این نوع گاز استفاده نشود و با همكاری وزارت نفت حدود ۹۰ درصد روزهای سال را با گاز تولید برق كرده ایم و همین روند تا آخر سال هم تداوم خواهد یافت.
معاون رئیس جمهور در پاسخ به سوال آخرین وضعیت بازداشتی های محیط زیست در كشور، اظهار داشت: كاری از دست دولت برای آنها برنمی آید.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه دولت با مسئولیت وزیر كشور و عضویت وزیر اطلاعات، دادگستری و معاون حقوقی رئیس جمهور پیگیر قضایا بودند، اضافه كرد: دستگاه های مربوط كه آنها را بازداشت كرده اند، گفته اند كه آنها محاكمه می شوند و ما خبری از وضعیت آنها نداریم.1397/11/26
22:02:47
5.0 /5
4300
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است