با تلاش پژوهشگران دانشگاه ایلینوی؛

برگ مصنوعی، دی اكسید كربن را به سوخت تبدیل می كند

برگ مصنوعی، دی اكسید كربن را به سوخت تبدیل می كند گل بخر: پژوهشگران دانشگاه ایلینوی، نوع جدیدی از برگ مصنوعی ابداع نموده اند كه دی اكسید كربن هوا را جذب و آنرا به سوخت تبدیل می كند.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، گیاهان، منابع شگفت انگیزی از انرژی هستند كه می توانند نور خورشید، آب و دی اكسید كربن را به انرژی تبدیل كنند. پژوهشگران طی چند سال قبل كوشیده اند با ابداع برگ مصنوعی، از این خصوصیت گیاهان استفاده كنند، اما تابحال موفقیت قابل توجهی به دست نیاورده اند. حالا پژوهشگران "دانشگاه ایلینوی در شیكاگو" (UIC)، نوع جدیدی از برگ مصنوعی را ابداع نموده اند كه می تواند در شرایط دنیای واقعی، عملكرد خوبی داشته باشد. این برگ می تواند دی اكسید كربن هوا را به اكسیژن و یا سوخت های مصنوعی تبدیل كند.
یكی از اولین برگ های مصنوعی كه در سال ۲۰۱۱ توسط پژوهشگران "دانشگاه هاروارد" (Harvard University) ابداع شد، نور خورشید را به سوخت هیدروژنی و گاز اكسیژن تبدیل می كرد. در ساخت انواع دیگر برگ مصنوعی هم از فناوری های مشابه استفاده شد و پژوهشگران تلاش كردند با كمك این برگ، دی اكسید كربن را به الكتریسیته، سوخت های مایع، كود و حتی دارو تبدیل كنند. اخیراً امیدواركننده ترین برگ های مصنوعی هم كار جذب دی اكسید كربن را انجام می دهند، اما فقط تحت شرایط آزمایشگاهی از عهده این كار برمی آیند.
"مینش سینگ" (Meenesh Singh)، از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: تابحال همه طراحی های صورت گرفته برای ابداع برگ مصنوعی، با استفاده از دی اكسید موجود در مخازن تحت فشار در آزمایشگاه بررسی شده اند. این ابزار برای موفق بودن در دنیای واقعی، باید بتوانند دی اكسید كربن را از هوا جذب كنند.
پژوهشگران دانشگاه ایلینوی باور دارند كه این برگ جدید، تقریباً برای عمل كردن در دنیای واقعی آماده است. این برگ، طراحی بسیار ساده ای دارد و پیچیدگی دیگر نمونه ها در آن دیده نمی گردد. در طراحی این برگ، یك واحد قدیمی فتوسنتز مصنوعی، در یك كپسول رسانای جدید قرار گرفته است. لایه بیرونی، یك غشای نیمه نفوذپذیر از جنس رزین آمونیوم است كه با آب پر می شود.


با تابش نور خورشید به برگ مصنوعی، آب به آرامی بخار و از منافذ آن خارج می شود. سپس برگ، دی اكسید كربن را از محیط بیرون جذب می كند. با كمك واحد فتوسنتز مصنوعی كه داخل برگ قرار گرفته، دی اكسید كربن به منواكسید كربن تبدیل می شود و برای اهداف خیلی از جمله تولید سوخت های فسیلی مورد استفاده قرار می گیرد.
به قول پژوهشگران، كارآیی این فرآیند جدید، تا ۱۰ برابر بیشتر از یك برگ طبیعی خواهد بود و علاوه بر تأمین سوخت مورد نیاز، به پاكسازی هوا هم كمك خواهد نمود.
این پژوهش، در مجله " ACS Sustainable Chemistry & Engineering" به چاپ رسید.1397/11/25
23:15:32
5.0 /5
5010
تگهای خبر: بو , فناوری , گیاه , منابع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است