مدیركل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد

برگزاری نشست بررسی وضعیت جسمی سه یوز پارك پردیسان

برگزاری نشست بررسی وضعیت جسمی سه یوز پارك پردیسان گل بخر: مدیركل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به برگزاری جلسه بررسی وضعیت سلامتی جسمی و دستگاه تناسلی سه یوزپلنگ مستقر در پارك پردیسان (كوشكی، دلبر و ایران) از طرف متخصصان بین المللی و كارشناسان داخلی اظهار داشت: با عنایت به تدوین فاز سوم پروژه یوز آسیایی می خواهیم كارگاه های آموزشی باز برگزار نماییم.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا به منظور تهیه و تدوین برنامه منسجم و جامع برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، جلسه ای با حضور حمید ظهرابی - معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی و سید مجید خرازیان مقدم - مدیركل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست، متخصصان ملی و بین المللی، اساتید دانشگاه و كارشناسان و صاحب نظران امروز (۱۷ بهمن) در سالن سرو پارك پردیسان برگزار و در آن اقدامات انجام شده جهت بررسی وضعیت سلامتی جسمانی و دستگاه تناسلی سه یوزپلنگ مستقر در پارك پردیسان (كوشكی، دلبر و ایران) از طرف متخصصان بین المللی و كارشناسان داخلی تشریح شد.

مجید خرازیان مقدم - مدیركل دفتر حیات وحش و آبزیان داخلی سازمان محیط زیست اظهار داشت: تمام توان و تلاش ما بر این است كه بتوانیم با همكاری و همفكری تمامی ظرفیت های تخصصی موجود، برنامه های منسجمی برای حفاظت از یوز در زیستگاه و خارج از زیستگاه تدوین و اجرا نماییم.

وی افزود: با عنایت به اینكه پیش نویس فاز سوم پروژه بین المللی یوز آسیایی تهیه شده است و بزودی مبادله خواهد شد، می خواهیم در كنار پروژه، برنامه های تكمیلی مورد نظرمان را با محوریت معاونت محیط طبیعی تهیه و اجرایی نماییم.

خرازیان مقدم اشاره كرد: به همین دلیل باز طی روزهای اخیر، پذیرای متخصصانی از آفریقای جنوبی و آلمان برای تهیه و اجرای برنامه مدنظر بوده ایم و در تلاش هستیم با همكاری پژوهشكده محیط زیست و توسعه پایدار، در آینده نزدیك با دعوت مجدد از متخصصان ذیربط در كنار انجام برنامه های مد نظر، كارگاه های آموزشی باز برای ظرفیت سازی كارشناسان داخلی داشته باشیم.

همچنین دكتر «ایمكه لودر» - متخصص لقاح مصنوعی حیات وحش مؤسسه «ژئو لایف» - كه برای معاینه یوزه ای پارك پردیسان به ایران آمده در این نشست اظهار داشت: مسلماً علاوه بر حفاظت یوز در زیستگاه باید به فكر تكثیر در اسارت هم باشیم تا بتوانیم در آینده با دست بازتری برای یوز تصمیم بگیریم.

وی افزود: اولین تولد یوز در شرایط اسارت در سال ۱۹۵۶ در باغ وحش فیلادلفیا صورت گرفت و تا سال ۱۹۷۴ در سراسر جهان ۱۴۰ توله یوز در شرایط اسارت متولد شدند. با این وجود تا سال ۲۰۰۸، حدود ۷۰ درصد از یوزهایی كه در شرایط اسارت در ایالات متحده نگهداری می شدند موفق به جفت گیری و زادآوری نشدند.

لودر افزود: یوزه ای نر در ۱/۵ سالگی و ماده ها در ۲/۵ سالگی آماده جفت گیری و زادآوری می شوند. بیشترین موفقیت زادآوری برای نرها در ۶ سالگی و برای ماده ها بین ۴ تا ۸ سالگی است اما سپس ۸ سالگی، توانایی تولیدمثلی كاسته می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست این متخصص بین المللی اشاره كرد: برای افزایش شانس موفقیت برنامه تكثیر در اسارت نباید زمان را از دست بدهیم، دائماً باید وضعیت یوزه ای در اسارت را بررسی نماییم، روش های لقاح مصنوعی مختلف را استفاده نمائیم و سیكل های تولید مثل یوزها را به دقت بررسی و ثبت نماییم.
1397/11/19
14:28:09
5.0 /5
4635
تگهای خبر: باد , باغ , بو , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است