نطق اسماعیلی درباره لزوم پیشگیری از كاهش میزان جنگل های كشور

نطق اسماعیلی درباره لزوم پیشگیری از كاهش میزان جنگل های كشور گل بخر: نماینده مردم نور و محمود آباد در مورد بحران جنگل و طبیعت ایران و آمار كاهش پوشش جنگلی كشور اظهار نمود: اگر روند به همین شكل پیش برود طی ۸۰ سال آینده جنگل ها صفر هكتار خواهد شد.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، علی اسماعیلی، نماینده مردم نور و محمود آباد در نطق میان دستور جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحران زیست محیطی در كشور، اظهار داشت: برای حل این بحران ها نیازمند عزم ملی و هماهنگی قوا هستیم. برای حل بحران های اقتصادی، شورای عالی هماهنگی اقتصادی تشكیل شده است و تا حدودی این بحران مهار شده است. اما برای بحران زیست محیطی هیچ اقدام عملی و اجرایی انجام نشده است.

اسماعیلی با تاكید بر این كه "بحران آب جدی است" در این باره توضیح داد: بحران آب امنیت ملی كشور را تهدید می كند كه بر اساس گزارش ناسا كشور ما از هشت سال پیش وارد دوره خشكسالی ۳۰ ساله شده است. سطح آب در خیلی از شهرهای كشور پایین رفته است. در جهرم ۵۴۰ متر، در رفسنجان ۴۵۰ متر و در شهریار ۳۰۰ متر و این یعنی خطر بسیار بسیار جدی است.

این عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن تاكید به پرهیز از سخنان و تصمیمات غیر كارشناسی با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور در جمع مردم سمنان، تصریح كرد: سخنان رئیس جمهور در آن جلسه غیر كارشناسی بود و بنابراین با مخالفت مردم، كارشناسان محیط زیست و نمایندگان مردم در خانه ملت مواجه گردید.

وی خطاب به رئیس جمهور اضافه كرد: آیا آثار زیست محیطی این پروژه بزرگ را در نظر گرفته اید؟ آیا هزینه اجتماعی این طرح بزرگ را در نظر گرفته اید؟ آیا برای انجام پروژه ای به این بزرگی، لازم نبود با مسئولان شمالی كشور و نمایندگان شمالی مشورت می كردید؟ چرا به افكار عمومی و نظرات كارشناسان توجهی نمی شود؟

نماینده مردم نور و محمود آباد در مورد بحران جنگل و طبیعت ایران، اظهار نمود: بررسی ها نشانگر این است كه ۵۰۰ سال پیش مساحت جنگل های كشور ۸۰ میلیون هكتار، ۷۰ سال پیش ۱۸ میلیون هكتار و هم اكنون هم ۱۳ میلیون هكتار است. اگر روند به همین شكل پیش برود طی ۸۰ سال آینده جنگل ها صفر هكتار خواهد شد و این به معنای ویرانی پوشش گیاهی، نابودی خاك، هجوم سیلاب های ویرانگر، قحطی، فقر و انهدام سرزمین است.

اسماعیلی جنگل را یك سرمایه ملی و متعلق به همه مردم ایران دانست و خطاب به نمایندگان، تصریح كرد: نباید نظاره گر حیات نسل حاضر و آیندگان باشیم. همه آحاد ملت در قبال حفاظت از این منابع مسئول هستند. دولت به تنهایی نه می تواند و نه ابزار و امكانات لازم برای حفاظت از جنگل ها را در اختیار دارد.

وی با اشاره به مشكل پسماند و دپوی زباله ها در استان شمالی، خاطرنشان كرد: مشكل پسماند بلای جان مردم این خطه شده است. بر همگان روشن است كه مازندران نه باید، نه شاید و نه می تواند محل دفن و دپوی زباله های در هم تنیده خطرناك باشد. اگر در گذشته تصمیم بر آن شد كه زباله های شهر را در جنگل ها و سواحل دریای خزر مدفون كنند، امروزه شیرابه های سمی و نتایج وحشتناك آن در بالا بر دیدگان همه مردم این سرزمین است.

نماینده مردم نور و محمود آباد در انتها در مورد سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار داشت: تعجب من از این است كه این سازمان برای صنایع اقتصادی در شهر بلده مجوز صادر نمی كند، اما برای دپوی زباله مجوز صادر می كند. من بعنوان نماینده مردم مخالفت خودم را برای دفن زباله با چنین روشی اعلام می دارم و اجازه نخواهم داد كه این اتفاق رخ دهد.دبیر: محمد نوراللهی


1397/11/02
14:46:14
5.0 /5
4549
تگهای خبر: امنیت , باد , بو , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است