استاندارد آلایندگی خودروهای سواری چیست؟

استاندارد آلایندگی خودروهای سواری چیست؟ گل بخر: اعمال سیاست های سختگیرانه در تعریف و تعیین استاندارهای آلایندگی خودرو سبب میگردد كه حجم آلودگی هوای منتشره از آنها كم شود و در نتیجه ساكنان شهر از هوای مطلوب تری برخوردار باشند.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، سازمان حفاظت محیط زیست كشورهای جهان میزان یا نرخ خروجی آلاینده های گوناگون از اگزوز خودروها را بر حسب گرم بر ثانیه (gr/sec) یا گرم بر كیلومتر پیموده شده (gr/km) و در شرایط موتور گرم و موتور سرد تعریف كرده اند. در خیلی از موارد این استانداردها برای خودروهای گوناگون در شرایط « روی جك و در كارگاه» تعیین شده است. تحقیقات اخیر در اروپا و استرالیا میزان نرخ خروجی آلاینده از اگزوز یا (Emission Rate) در شرایط رانندگی و در چهار حالت ایستا، آغاز حركت (شتاب گیری)، در حركت با سرعت ثابت، در توقف (شتاب كاهی) تعریف و تعیین شده است.

نخستین استانداردها برای آلاینده های HC (هیدروكربن ها) و CO (مونواكسیدكربن) از سال ۱۹۶۶ در ایالت كالیفرنیا در ایالات متحده آمریكا و به ترتیب ۵/۹ و ۵۱ گرم بر كیلومتر ارائه شد. در آن سال ها هیچ گونه استانداردی برای سایر آلاینده ها وجود نداشت. اولین استاندارد آلاینده های خانواده NOx (ناكس) باز در سال ۱۹۷۱ و در كالیفرنیا با ۲/۶ گرم بر كیلومتر ارائه شد.

از آن سال ها تابحال تغییرات و كاهش قابل توجه ای در آلاینده های خودوریی به وجود آمده است. برای مثال در آمریكا در سال ۱۹۸۳، استانداردهای HC، CO و NOx به ترتیب ۰/۴۱، ۳/۴ و ۱ تعریف و نسبت به استانداردهای قبلی كاهش پیدا كرده است.

بر اساس گزارش شركت كنترل كیفیت هوای تهران، طی همین سال ها كشورهای ژاپن، استرالیا و كشورهای اروپایی باز در زمینه سختگیرانه تر كردن استانداردهای خروجی اگزوز اتومبیل ها اقدامات مهمی انجام داده اند. با معرفی استانداردهای یورو ۱ (سال ۱۹۹۲)، یورو ۲ (سال ۱۹۹۶)، یورو ۳ (سال ۲۰۰۰)، یورو ۴ (سال ۲۰۰۵) و یورو ۵ (سال ۲۰۰۸) كاهش عمده ای در استاندارد ذرات معلق (PM) و خانواده NOx پدید آمده به صورتی كه كه مقادیر PM و NOx در استاندارد یورو ۴ به ترتیب ۰/۱ و ۰/۰۶ گرم بر كیلومتر و در یورو ۵ به كمتر از ۰/۱ و ۰/۰۲ گرم بر كیلومتر رسید.
1397/10/21
22:22:28
5.0 /5
4647
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است