تاثیر سلاح های هسته ای بر محیط زیست

تاثیر سلاح های هسته ای بر محیط زیست گل بخر: یك كارشناس محیط زیست با اشاره به این كه اثرات مخرب جنگ بر محیط زیست تا سال ها باقی می ماند، اظهار داشت: استفاده از سلاح های هسته ای، میكروبی، شیمیایی سبب اثرات ژنتیكی روی انسان و مرگ گونه های گیاهی و جانوری پرارزش می گردد.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، زهرا جواهریان كارشناس حوزه محیط زیست در نشست تخصصی ارزیابی اثرات جنگ بر محیط زیست كه امروز توسط مركز صلح و محیط زیست با حضور معصومه ابتكار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، جمعی از سفرا برگزار شد، اظهار نمود: توسعه پایدار توسعه ای است كه به اندازه نیاز مصرف نماییم و در عین حال نیاز نسل های آینده را به مخاطره نیندازیم.

وی با اشاره به اصل ۵۰ قانون اساسی، اظهار نمود: در سال ۱۳۵۸ برپایه قانون اساسی حفظ محیط زیست و استفاده پایدار از منابع طبیعی وظیفه آحاد جامعه است، ازاین رو در كشور ما از سال ۱۳۵۸ تعریفی از توسعه پایدار وجود داشته است.

این كارشناس حوزه محیط زیست با بیان این كه توسعه پایدار دارای سه ضلع اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی است، اظهار داشت: تا سال ۲۰۱۵ اهداف توسعه هزاره یا MDG را داشتیم كه پس از این دوره جهان تصمیم گرفت كه اهداف توسعه پایدار یا FDG را طراحی كند. اهداف توسعه پایدار بر پنج محور شامل مشاركت، كره زمین، مردم، رفاه و صلح شكل گرفته است كه دارای ۱۷ هدف كلان است.

جواهریان با اشاره به این كه یكی از اهداف توسعه پایدار حفظ صلح، امنیت و عدالت است، افزود: هر یك از اهداف توسعه پایدار روی سایر اهداف تاثیر می گذارد. همانطور كه جنگ روی تمام اهداف توسعه پایدار شامل كاهش فقر، امنیت غذایی، آب، انرژی، تنوع زیستی و تغییر اقلیم اثر می گذارد؛ ازاین رو تامین صلح، امنیت و عدالت بعنوان آخرین هدف از اهداف ۱۷ گانه توسعه پایدار به شكلی تضمین كننده دستیابی به سایر اهداف توسعه پایدار هم است.

وی با طرح این پرسش كه جنگ چه اثری روی محیط زیست دارد؟ اظهار نمود: بخشی از اثرات جنگ روی محیط زیست كوتاه مدت است. از بین رفتن جنگل ها مرگ ناگهانی گونه های جانوری و گیاهی براثر سلاح های شیمیایی است همچون این آثار كوتاه مدت است كه می تواند تاثیر آن تا بازه های طولانی ادامه یابد.این كارشناس حوزه محیط زیست با اشاره به اثرات منفی جنگ در محیط زیست و منابع طبیعی استان ایلام طی جنگ هشت ساله عراق و ایران، افزود: نابودی ۵۰ هزار هكتار از جنگل ها و ۲۰۰۰ راس از حیات وحش و همینطور آلودگی آب رودخانه ها به مواد میكروبی و شیمیایی همچون اثرات بلند مدت جنگ در ایلام است.جواهریان با اشاره به سایر اثرات و عوارض بلندمدت جنگ بیان كرد: شواهد نشان داده است كه ۲۰ سال پس از جنگ هم مین های خنثی نشده در طبیعت وجود داشت همینطور استفاده از سلاح های هسته ای، میكروبی و شیمیایی سبب تغییر در اكوسیستم ها شده كه فرسایش خاك نمونه ای از آن است. همینطور سلاح های هسته ای، اثرات ژنتیكی روی انسان ها داشت. از جانب دیگر این سلاح ها سبب كاهش گونه های پرارزش گیاهی و جانوری شد.این كارشناس حوزه محیط زیست افزود: از بین رفتن شهرها و روستاها، كاهش مهاجرت پرندگان، از بین رفتن گونه ها، مهاجرت و تغییرات جمعیتی همچون آثار بلندمدت جنگ برمحیط زیست است.جواهریان با اشاره به لزوم ارزش گذاری اقتصادی محیط زیست، اظهار داشت: اگر ارزش گذاری اقتصادی منابع طبیعی صورت گیرد می توان خسارات اقتصادی ناشی از جنگ را محاسبه كرد.وی در انتها اظهار نمود: آموزش زیست محیطی نیروی نظامی در زمان صلح، مدیریت صحیح مناطق حفاظت شده، ارزیابی اثرات جنگ، تعهد به قوانین بین المللی و ارتباط نیروهای نظامی با سازمان محیط زیست همچون راهكارهای مقابله با بحران های زیست محیطی ناشی از جنگ است.
1397/08/17
23:07:46
5.0 /5
4529
تگهای خبر: آلودگی , اكوسیستم , امنیت , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است