تبدیل پیه مرغ به گازوئیل با كمك فناوری نانو!

تبدیل پیه مرغ به گازوئیل با كمك فناوری نانو! گل بخر: محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت و بوشهر در یك همكاری آزمایشگاهی موفق به سنتز نانوكاتالیستی شدند كه می توان به كمك آن پیه مرغ را به گازوئیل طبیعی (بیودیزل) تبدیل كرد. سوخت حاصل از این فرایند، آلودگی به مراتب كمتری نسبت به گازوئیل رایج دارد.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، نفت خام اصلی ترین منبع تولید گازوئیل به حساب می آید. با عنایت به كاهش روزافزون منابع نفتی، محققان همواره به دنبال جایگزینی مناسب برای تولید سوخت بوده اند. یكی از این سوخت ها، بیودیزل است كه از منابع روغنی و در حضور كاتالیست تولید می گردد.
دكتر حسین اسماعیلی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، با اشاره به اینكه حدود 70درصد هزینه تولید بیودیزل مربوط به منبع روغن اولیه است، اظهار داشت: در خلال سال های اخیر، یافتن منبع روغنی ارزان قیمت و همینطور یك كاتالیست مناسب جهت تبدیل روغن به بیودیزل از اهداف محققان این حوزه بوده است. ما در طرح حاضر با سنتز یك نانوكاتالیست جدید و كارا و استفاده از پیه مرغ بعنوان منبع روغنی، موفق به تولید گازوئیل زیستی شدیم.
وی بازدهی بالای تولید بیودیزل را بعنوان مهم ترین مزیت نانوكاتالیست سنتز شده برشمرد و اضافه كرد: ازآنجایی كه در این طرح از ماده بی مصرف پیه مرغ بعنوان منبع روغنی تولید بیودیزل استفاده شده است؛ ازاین رو انتظار می رود هزینه تمام شده محصول نهایی كاهش قابل توجهی داشته باشد. همینطور این محصول در مقایسه با گازوئیل مشتق شده از نفت خام آلایندگی بسیار كمتری بوجود می آورد.
به قول این محقق، اندازه نانومتری ذرات كاتالیستی تولیدشده سبب شده تا این كاتالیست از سطح ویژه بسیار بالایی برخوردار باشد. ازآنجایی كه محل واكنش سطح ذرات است، افزایش سطح ویژه باعث افزایش هم زمان سرعت و بازدهی واكنش تبدیل پیه مرغ به بیودیزل می گردد.
اسماعیلی در تبیین مراحل انجام طرح اظهار داشت: ابتدا از پیه مرغ، روغن تولید شد و تركیبات اسیدهای چرب موجود در آن به وسیله آزمون GC مورد بررسی قرار گرفت. سپس نانوكاتالیست غیر همگن CaO/CuFe2O4 سنتز و مشخصه یابی شد. در ادامه بیودیزل از روغن پیه مرغ در حضور نانوكاتالیست و تحت شرایط مختلف همچون نسبت اتانول به روغن، دما، زمان واكنش و درصد نانوكاتالیست تولید و شرایط بهینه تعیین شد.
نتایج از آن حكایت می كند كه بالاترین بازدهی فرایند مربوط به نسبت اتانول به روغن 15 به 1، زمان واكنش 4 ساعت، دمای 70 درجه و درصد كاتالیست 3درصد است كه 94.52درصد گزارش شده است.
این تحقیقات حاصل تلاش های دكتر حسین اسماعیلی عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، دكتر بیژن هنرور و دكتر نادیا اسفندیاری از اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت و كامبیز صفتی، دانشجوی مقطع دكتری دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت است. نتایج این كار در مجله Fuel با ضریب تأثیر 4.908 به چاپ رسیده است.1397/08/02
22:01:31
5.0 /5
5009
تگهای خبر: آلودگی , بو , دكتر , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است