از ظروف گیاهی برای توزیع نذورات استفاده نماییم

از ظروف گیاهی برای توزیع نذورات استفاده نماییم گل بخر: كشور ما جزو ۱۰ كشور پر مصرف ظروف یكبار مصرف پلاستیكی است. این ظروف نه تنها برای سلامت انسان مضر است بلكه مواد شیمیایی موجود در آن می تواند صدمات جبران ناپذیر بهداشتی و اقتصادی برجای بگذارد. ایام عزاداری در ماه محرم به علت پخش نذورات همچون مواقعی است كه استفاده از ظروف یكبار مصرف پلاستیكی به بیشترین میزان خود می رسد اما با رعایت برخی نكات و تهیه ظروف گیاهی یكبار مصرف می توان صدمه های زیست محیطی را به حداقل رساند.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، تجزیه ظروف پلاستیكی و كیسه های یكبار مصرف در طبیعت نه تنها می تواند حتی تا چهار قرن طول بكشد بلكه مواد شیمیایی موجود در آن می تواند با استفاده از خاك وارد آب، گیاهان و چرخه غذایی شود و صدمات جبران ناپذیر بهداشتی و اقتصادی برجای بگذارد. با وجود تمام این ها تنها در كشور ما سالانه حدودا ۱۸۵ هزار تن پلاستیك تولید می گردد و از این منظر جزو ۱۰ كشور پر مصرف ظروف یكبار مصرف در دنیا هستیم.

همچنین مواد پلاستیكی و پلیمری به دلیل دارا بودن مواد نفتی و هیدروكربنی، فرمالدئید، فنل، تركیبات كلرینه، ترفتالات، افزودنی های مختلف نظیر رنگ آمیزی (رنگدانه فلزی و پایه رزینی)، مقاوم كننده های حرارتی مانند سرب و كادمیوم و...تجزیه ناپذیر است و در خاك باقی می مانند. مواد شیمیایی موجود در آن ها هم به تدریج می تواند وارد زنجیره غذایی انسان و حیوان شود.

از ظروف یكبار مصرف به علت ماندگاری در محیط زیست بعنوان آلودگی سفید یاد می گردد. با عنایت به مواد مورد استفاده در ساخت پلاستیك ها و پلیمرها، تجزیه این مواد در طبیعت می تواند صدها سال و حتی دو تا چهار قرن طول كشد، در حالیكه با استفاده از ظروف گیاهی می توان تا حد زیادی از این صدمات زیست محیطی جلوگیری كرد.

در ظروف گیاهی از یك افزودنی به نام اكسا زیست تخریب پذیر استفاده می گردد كه سبب كاهش زمان تجزیه پذیری در این ظروف می گردد. اگر ظروف پلاستیكی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ سال طول می كشد تا تجزیه شوند، ظروف گیاهی چنانچه پس از رها سازی در معرض نور آفتاب قرار گیرند، پیوندهای پلیمری آن شكسته می گردد و زمان تجزیه پذیری به شش ماه كاسته می شود.

شكل و ظاهر ظروف گیاهی یكبار مصرف كاملا مشابه ظروف پلاستیكی است، با این تفاوت كه زیست تخریب پذیر هستند. طبق تحقیقات صورت گرفته زمان بازگشت ظروف یك بار مصرف گیاهی به طبیعت كه از نشاسته ذرت اصلاح شده تهیه شده پنج تا شش ماه بدون هیچ صدمه زیست محیطی است.

ظروف گیاهی قابل بازیافت از پلیمرهای زیست تخریب پذیر بر دو پایه طبیعی و سنتزی تولید می شوند. پلیمرهای بر پایه مواد طبیعی بر مبنای پلیمرهای با منشاء حیوانی یا گیاهی هستند. عمده ترین و شاخص ترین مواد اولیه طبیعی كه در دنیا برای تولید پلیمرهای زیست تخریب پذیر مورد استفاده قرار می گیرد، پلی ساكاریدها و بخصوص انواع نشاسته ها هستند. نشاسته هم از گندم، ذرت، سیب زمینی، برنج و غیره قابل حصول است.
1397/06/29
14:13:21
5.0 /5
4955
تگهای خبر: آفتاب , آلودگی , بهداشت , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است