بلای ازن آلاینده ای كه گرما آن را در تهران تشدید كرده است

بلای ازن آلاینده ای كه گرما آن را در تهران تشدید كرده است گل بخر بلای اُزن؛ آلاینده ای كه گرما آن را در تهران تشدید كرده است


نیو صدر: شروع فصل پاییز و زمستان ممنون شروع فصل آلودگی هوای تهران بود، اما حالا آمار كیفیت هوای تهران در تابستان امسال نشان داده است كه با تاثیر نور خورشید و البته و افزایش استفاده از خودرو تابستان های پایتخت هم مثل زمستان ها آلوده می شوند.
در چند سال های گذشته تعداد روزهایی كه هوای تهران با آلاینده «اوزون» آلوده شده به سرعت افزایش پیدا كرده و ان قضیه امسال به اوج خودش رسیده است.
اطلاعات شركت كنترل كیفیت هوا نشان داده است تعداد روزهایی كه هوای تهران توسط اُزن آلوده بوده امسال نسبت به سال پیش به شكل عجیبی افزایش پیدا كرده و در حالیكه سال گذشته هوای پایتخت فقط برای 7 روز درگیر آلایندگی اُزن بوده، از ابتدای امسال تابحال تعداد روزهای آلوده اُزن به 15 روز رسیده است.
مطالعات دانشگاه شریف برای سازمان حفاظت از محیط زیست وضعیت آلاینده اُزن را در هوای تهران این گونه نشان می دهد:

در همین رابطه در یادداشت تحقیقی دانشگاه شریف نوشته شده است: «بر اساس اطلاعات ایستگاههای پایش كیفی هوای شهر تهران در سال 1397 هم تابحال در 11 روز كیفیت هوای كلانشهر تهران از نظر آلاینده ازن در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس و در بعضی مناطق شهر تهران در شرایط ناسالم برای همگی شهروندان قرار گرفت و در یازدهم تیر ماه به بیسابقه ترین میزان خود یعنی شاخص 150 رسید.»
تمام عوامل آلودگی هوای پایتخت در فصل تابستان
این مبحث دلایل مختلفی دارد، به قول وحید حسینی دبیر كارگروه كاهش آلودگی هوا افزایش روزهای آلوده به اوزون 3 دلیل مختلفی دارد؛ سوخت های نسوخته، اكسیدهای نیتروژن و نور خورشید.
او در این رابطه به در مصاحبه ای با خبرآنلاین اظهار داشته بود: «اینكه بگوییم گرما عامل تولید اُزن در هوای تهران بوده قابل قبول است، اما یادمان نرود ما هم ماده های اولیه تولید اُزن را در تهران داریم. چرا در بیابان لوت اُزن وجود ندارد؟ خیلی خورشید را مقصر نكنیم و یك نگاهی هم به محصولات اولیه خودمان بكنیم.»
در همین رابطه در یادداشت دانشگاه شریف آمده است: «ازن از آلایندههای ثانویه هوا بوده و مستقیما از منابع متحرك یا ساكن نظیر خودروها و صنایع منتشر نمیشود بلكه با واكنش برخی گازها مانند اكسیدهای نیتروژن و تركیبات آلی فرّار تولید می گردد و میزان غلظت این آلاینده با شدت گرفتن نور خورشید و افزایش درجه حرارت در ماههای گرم سال افزایش می یابد، از این رومشروط بر حضور پیش سازنده های اُزن، كم بودن شرایط ابری، تشدید تابش خورشید و بالا رفتن دما، غلظت آلاینده ازن در هوا را بالا می برد.»
این گزارش منابع تولیدكننده اُزن در هوای پایتخت را اینگونه معرفی كرده است:

در همین رابطه در گزارش آمده است: «موتورسیكلت های كاربراتوری با انتشار تركیبات آلی فرّار و خودروهای دیزلی با تولید اكسیدهای نیتروژن سهم قابل ملاحظه ای در تولید شرایط لازم برای آنكه گاز ازن بتواند در ایام گرم و آفتابی سال، مقام نخست را در میان پارامترهای آلاینده هوا از آن خود كند، دارند.»
اُزن با سلامت و محیط زیست ما چه كار می كند؟
اما اگر روند تولید منابع تولید اُزن در تهران ادامه پیدا كند امكان دارد كه آلاینده ای جدید اینبار در گرمای تابستان سلامت شهروندان تهرانی را به خطر بیاندازد.
برپایه تحقیق دانشگاه استكهلم در سال 2017، آلاینده اُزن منجر به مرگ زودرس سالانه 1میلیون نفر می گردد. 79 درصد از جمعیت این یك میلیون نفر در آسیا زندگی می كنند 400هزار نفر از آن ها از هند و 270هزار نفر آن ها از چین هستند.
دانشگاه شریف در یادداشت تحقیقی خود در این رابطه نوشته است: «اگرچه ازن موجود در لایه استراتوسفر برای حیات موجودات زنده ضروری میباشد، ولی ازن موجود در نزدیكی سطح زمین زیانبار میباشد. ازن یك اكسیدان بسیارقوی است و میتواند سبب بروز مشكلات تنفسی مختلف نظیر حملات آسمی، كاهش عملكرد ریه و بیماری های جدی تنفسی شود.»

در ادامه این تحقیق در این رابطه نوشته شده است: «از طرف دیگر، ازن توانایی گیاهان در جذب دی اكسید كربن و فتوسنتز را كاهش داده و سبب تغییر در رشد و تنوع گیاهی می گردد. این آلاینده می تواند با اثرگذاری بر چرخه اكوسیستم سبب صدمه رساندن به سلامت و بهرهوری گیاه شده و تولید محصولات غذایی را به خطر اندازد.»
برای جلوگیری از صدمه های اُزن چه كار بكنیم؟
هماننند آلودگی های فصل سرما راهكارهایی وجود دارند كه با انجام آن ها می توان صدمه های آلاینده اُزن را بر سلامت بدن كاهش دهیم. این راهكارها از این قرار است:
* اطلاع رسانی مناسب و آگاهی یافتن مردم از میزان ازن در محل زندگی
* كاهش زمان قرار گرفتن و فعالیت هر فرد در هوای آزاد
* تغییر در برنامه زمانی فعالیت یا ورزش در هوای آزاد و موكول كردن آن به بامداد یا عصر كه میزان غلظت ازن كاهش پیدا می كند
* كاهش شدت فعالیت بدنی در هوای آزاد تا حد امكان ۴۵۴۲

1397/06/07
14:43:01
5.0 /5
4873
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , بو , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است