در واكنش به مواضع مقامات ایرانی

یك مقام عراقی: ایران بعد از اثبات آتش سوزی هورالعظیم توسط عراق، اعتراض كند

یك مقام عراقی: ایران بعد از اثبات آتش سوزی هورالعظیم توسط عراق، اعتراض كند گل بخر: یك مسئول عراقی در ارتباط با آتش سوزی هورالعظیم و مقصر دانستن عراق از جانب مقامات ایرانی اظهار داشت: پیش از این كه اعتراض كنید اول ادعاهایتان را با دلیل ثابت كنید.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، به نقل از بغداد الیوم، حمید النایف، سخنگوی وزارت كشاورزی عراق در واكنش به مواضع مقامات ایران در ارتباط با آتش سوزی هورالعظیم، اظهار داشت: بیشتر اظهارات روزهای اخیر مقامات ایرانی در ارتباط با آتش سوزی هورالعظیم در جهت تولید فشار سیاسی بر عراق است. همان گونه كه روشن است آتش سوزی یك مبحث امنیتی است و كار ما در ارتباط با كشاورزی است، اما طرف ایرانی باید ابتدا با استفاده از تحقیقات ثابت كند كه عراق مسئول آتش سوزی هورالعظیم است سپس مبادرت به اعتراض كند. آتش سوزی یك امر طبیعی است كه در تمام دنیا در محیط های شبیه به هور با بالا رفتن درجه حرارت و به وجود آمدن خشكی رخ می دهد.

عدنان الغانمی، عضو این شورا گفته است كه شورای استان نسبت به موضع ایران در ارتباط با آتش سوزی هورالعظیم ابراز تاسف می كند و این روش افترا اسفبار و غیرقابل توجیه است. آتش سوزی هورها مساله جدیدی نیست، بلكه بسیار قدیمی است و ساكنان این مناطق به دلایل اقتصادی و صید ماهی و شكار پرنده ها مبادرت به آتش زدن نیزارها می كنند.

وی افزود: تنها ایران از این مساله ضرر نمی كند، بلكه عراق بیشتر صدمه می بیند. شورای میسان به خصوص پس از این كه هورها در فهرست میراث جهانی قرار گرفتند به دنبال حمایت و گسترش آنها هستند.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، احمدرضا لاهیجان زاده شنبه شب در گفت وگو با یك خبرگزاری داخلی تصریح كرد: كلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به تازگی در نامه ای به دكتر روحانی درباره ادامه آتش سوزی در بخش عراقی هورالعظیم و مشكلات ناشی از آن استمداد خواست. رئیس جمهوری متعاقب آن به وزارت امور خارجه دستور داده است با عنایت به اینكه آتش سوزی در این مدت طولانی شائبه عمدی بودن دارد، فوری به دولت عراق در این باره اعتراض شود.رئیس جمهوری همینطور به دنبال نوشت این نامه از سپاه برای مشاركت در خاموش كردن آتش سوزی هورالعظیم در خاك عراق درخواست كرده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان در ادامه اظهار داشت: در زمینه آتش سوزی هورالعظیم در خاك عراق در ایام اخیر هم جلسه ای در شورای عالی امنیت ملی برگزار و مقرر شده است كه هیاتی متشكل از مسئولان مربوطه همچون وزارت امور خارجه، محیط زیست و استانداری، در اسرع وقت به عراق سفر كرده و با مسئولان آن كشور مذاكره كنند یا از آنها جهت شركت در جلسه ای در همین رابطه در ایران دعوت به عمل آورند.

همچنین محمد جواد ظریف، وزیر خارجه كشورمان دیروز( یكشنبه) با حضور در برنامه حالاخورشید در پاسخ به این سوال كه رئیس جمهور وی را مامور بررسی مساله هورالعظیم كرده است اظهار داشت: رئیس جمهور به سه دستگاه دستور دادند كه یكی از آنها وزارت خارجه است. ما باید با دولت عراق مذاكره نماییم و حتی یكی از موارد گفت وگو با تركیه است. باید مانع از این شویم كه سدسازی ها ادامه داشته باشد. این مساله آثار محیط زیستی برای ایران دارد ازاین رو ما و عراق باید بتوانیم با تركیه گفت وگو نماییم.
1397/06/05
14:40:44
5.0 /5
4441
تگهای خبر: امنیت , باد , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است