فرمانده یگان حفاظت اداره كل محیط زیست سمنان مطرح كرد؛

نبود تجهیزات مكانیزه مهار آتش در منطقه حفاظت شده پرور

نبود تجهیزات مكانیزه مهار آتش در منطقه حفاظت شده پرور گل بخر: فرمانده یگان حفاظت اداره كل محیط زیست استان سمنان از فقدان تجهیزات مكانیزه برای مهار آتش سوزی های احتمالی در منطقه حفاظت شده پرور اطلاع داد.


حسن قاضی نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: ما در منطقه حفاظت شده پرور هیچ گونه تجهیزات مكانیزه ای برای مهار آتش سوزی نداریم و تنها وسایل ابتدایی اطفاء حریق در اختیار محیط بانان قرار دارد.
وی با اشاره به خشكی برخی مناطق به علت خشكسالی های پی در پی گذشته، به خطر آتش سوزی در این مناطق خشك، اشاره و خاطرنشان كرد: عوامل زیادی در آتش گرفتن جنگل دخیل هستند و گاه یك سهل انگاری ساده سبب یك آتش سوزی بزرگ می گردد. یك تكه شیشه ساعت و یا یك بطری كوچك آب با دو سانت آب موجود در آن، به مثابه یك ذره بین عمل كرده و سبب آتش سوزی در مناطق خشك جنگلی می گردد.
قاضی نژاد با اشاره به ورود طبیعت گردان به مناطق جنگلی و بی توجهی به برخی سفارش ها اظهار داشت: یك ته سیگار یا خاموش نكردن یك آتش كوچك توسط مسافران و... می تواند منجر به یك آتش سوزی مهیب در جنگل می گردد.
وی به تجربه آتش سوزی سال قبل در جنگل رودبارك شهمیرزاد، اشاره و تصریح كرد: در سال گذشته، بالغ بر 20 هكتار از جنگل رودبارك در منطقه حفاظت شده پرور شهرستان مهدیشهر دچار آتش سوزی شده و در آتش سوخت.
قاضی نژاد، اضافه كرد: به علت خشك بودن مراتع، آتش سوزی در جنگل رودبارك شهرستان مهدیشهر از لحاظ وسعت آتش سوزی در سال قبل نسبت به سال 95، سه برابر افزایش پیدا كرد، این در شرایطی است كه تعداد دفعات حادثه آتش سوزی در سال 96، یك چهارم آمار آتش سوزی در سال95 بوده است.
وی افزود: در سال گذشته، 7 مورد آتش سوزی در جنگل رودبارك شهرستان مهدیشهر استان سمنان واقع شد كه طی آن، بالغ بر 20 هكتار از جنگل سوخت، اما در سال 95، بالغ بر 30 مورد حادثه آتش سوزی در جنگل های رودبارك شهرستان مهدیشهر به وقوع پیوست كه در این 30 مورد، تنها 7 هكتار از جنگل در آتش سوخت.
فرمانده یگان حفاظت اداره كل محیط زیست استان سمنان با اشاره به اینكه دستگاه ها و ارگان هایی كه باید از ابتدای حادثه آتش سوزی در جنگل خویش را به محل حادثه برسانند در محل حضور نمی یابند، اظهار داشت: تعامل و همكاری همه دستگاه ها و ارگان های ذیربط در مواقع آتش سوزی نقش مهمی در كاهش خسارت احتمالی دارد. ستاد مدیریت بحران باید در این مواقع سریعاً وارد كار شود و تمام دستگاه ها و ارگان های ذیربط را به صحنه بكشاند و با ارگان هایی كه به وظایف خود عمل نمی كنند برخورد كند.
منطقه حفاظت شده پرور در شهرستان مهدیشهر با وسعت 62 هزار و 500 هكتار، در 50 كیلومتری شمال سمنان و مركز استان واقع شده و دارای گونه های متنوع گیاهی و حیوانی زیادی است و همینطور جنگل زیبای رودبارك هم در منطقه حفاظت شده پرور واقع شده است.1397/05/23
13:52:12
5.0 /5
4311
تگهای خبر: بو , جنگل , دستگاه , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است