در گفت وگو با ایسنا مطرح شد

مخازن آبی كوهستان تخلیه شده است، آب سیاسی ترین ماده جهان است

مخازن آبی كوهستان تخلیه شده است، آب سیاسی ترین ماده جهان است گل بخر: مدیر دفتر اكوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن انتقاد از سیاست های وزارت جهاد كشاورزی به علت زیر كشت بردن زمین های دشتی، اظهار داشت: با زهكش كردن این دشت ها كل مخازن آبی كوهستان را تخلیه كرده ایم.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، مسعود باقرزاده كریمی اظهاركرد: كوهستان بعنوان مخازن آبی عمل می كند ولی با زهكش كردن دشت های كوهستانی آب را از این مخازن خارج می نماییم. دشت های كوهستانی بعنوان یك مخزن طبیعی برای آب عمل می كنند چون آبرفت هایی با خلل و فرج (منافذ و سوراخ های ریز) بسیار دارند و جریان های بهاره و ذوب برف ها در مرحله اول در این دشت ها ذخیره می گردد.
مدیر دفتر اكوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست در یك برنامه رادیویی با اشاره به چگونگی شكل گیری تالاب ها اظهار نمود: وقتی دشت ها در كوهستان از آب اشباع شوند، چشمه ها خارج و به رودخانه ها وارد می شوند ازاین رو رودخانه از آب چشمه و به صورت دائمی سیراب می گردد.

وی اضافه كرد: در شرایط حاضر متاسفانه در كوهستان ها اتفاقی خطرناك افتاده است كه كمتر به آن پرداخته ایم. اینكه ما كل مخازن آبی كوهستان را تخلیه كرده ایم و زهكش كردن این دشت ها سیاستی بود كه از دهه های قبل توسط وزارت جهاد شروع شد تا به زمین های زیر كشت تبدیل شوند.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، در بخشی دیگر از این برنامه، محمد ابراهیم رئیسی - كارشناس مطالعات اقتصاد - اظهار نمود: از آنجائیكه آب در ایران دولتی است، در این حوزه باید از دولت ها صحبت نماییم.

وی با اعتقاد به اینكه استراتژی های مدیریتی آب، كمبود بارش را جبران می كند، اظهار داشت: حكمرانی آب تا ۱۵ سال اخیر مطرح گردیده است در حالیكه بسترهای آن فراهم نیست.

رئیسی تنها راه نجات مدیریت آب در ایران را تغییر الگوی مدیریت از دولت به سمت حكمرانی دانست و اظهاركرد: كیفیت آب در این مدت با روندی عجیب تغییر یافته و رشد جمعیت و افزایش پساب ها منجر به افزایش كمی روان آب شده است.

در ادامه مجید سیاری - عضو هیئت مدیره شركت منابع آب ایران - با اشاره به شرایط بسیار حاد بارندگی در كشور اظهار داشت: اگر تنها در یك سال كمبود بارش داشتیم، شاید كمتر جای نگرانی بود اما وقتی دوره خشكسالی شدت و دوام دارد در كاهش آب رودخانه تاثیر مخرب می گذارد. هم اكنون از نظر منابع آب در شرایطی بد قرار داریم كه باید با كاری جمعی و تدوین استراتژی های راهبردی كه ما را از این شرایط خارج كند، بهره ببریم.
سیاری در عین حال خشكسالی و كم بارشی را ذات منطقه نیمه خشك ایران دانست و اظهاركرد: میزان بارش و توزیع بارش تغییر كرده است و حتی شدت و مدت رگبارها هم با تغییر مواجه شده است.
در ادامه این نشست، صابر معصومی - كارشناس حوزه امنیت آب - با اشاره به اینكه آب سیاسی ترین ماده در جهان است، اظهار داشت: وقتی از آب صحبت می نماییم، در حقیقت از سیاسی ترین ماده روی كره زمین سخن می گوییم. برای مثال شاهدیم كه در شرایط حاضر برخی حكومت ها مثل تركیه به ظاهر سیاست آبی دوستانه دارند اما در مقابل كشور عراق سیاستی دیگر را پیش می گیرد.
این كارشناس حوزه امنیت آب وضعیت منابع آب كشور را محدود خواند و اظهاركرد: در گذشته مردم در شرایط بی آبی همكاری بیشتری با یكدیگر داشتند و آب ذخیره شده را مدیریت می كردند.1397/05/05
14:57:37
5.0 /5
5243
تگهای خبر: امنیت , بو , خشكسالی , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است