معاون سازمان حفاظت محیط زیست:

شكست در حفاظت از تنوع زیستی را می پذیریم

شكست در حفاظت از تنوع زیستی را می پذیریم گل بخر: معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست اظهار داشت: این سازمان در حفاظت از تنوع زیستی شكست خورده و سیاست‎هایش موفق نبوده است.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا حمید ظهرابی امروز در نشست سالانه معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی كشور كه به میزبانی شیراز برگزار شد، در توجیه چرایی شكست در حفاظت از تنوع زیستی، اظهار داشت: منافع ما با منافع بومی محلی و مردم در تضاد بوده و تا این تضاد رفع نشود، موفق نخواهیم شد.

ظهرابی با اشاره به اینكه برای رفع تضاد منافع سازمان حفاظت محیط زیست و منافع بومی محلی باید شجاعت و از خودگذشتگی داشت، حفاظت زیست محیطی را مهمترین سیاست سازمان حفاظت محیط زیست دانست و اظهاركرد: برای اجرایی شدن مدیریت زیست بومی باید قدم های جدی برداشته شود.

وی با اشاره به اینكه اگر بخواهیم بترسیم و منتظر بمانیم تا یك نفر بیاید و قوانین دست و پاگیر را از میان بردارد و جاده را صاف كند، راه به جایی نخواهیم برد، تصریح كرد: مدیران محیط زیست باید شجاعانه در جهت رفع چالش هایی كه ۵۰ سال است حلقوم محیط زیست را فشار داده است، گام بردارند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست كشور با ابراز گلایه از سكوت مدیران در دفاع از پیشنهاداتی كه خودشان مطرح كرده اند، اظهار داشت: همكاران ما در استان ها باید به دنبال یك تحول جدی باشند و اگر دلشان به حال محیط زیست می سوزد، عافیت طلبی را كنار بگذارند.

ظهرابی با تاكید بر این مورد كه هدف ما برقراری پیوند بین منافع حفاظت محیط زیستی با منافع زیستی مردم محلی و مناطق است، مدیریت مشاركتی و جامع نگر را ركن اصلی محیط زیست برشمرد و اظهاركرد: با قاطعیت می گویم كه با دستورالعمل ها و قوانین موجود امكان اجرای طرح ها در مناطق تفرجگاهی فراهم است.

وی با اشاره به راه اندازی شورای مشورتی در سازمان حفاظت محیط زیست در مورد پارك ملی گلستان اظهار داشت: نه در این مورد و نه مبحث شكار، سازمان حفاظت محیط زیست تسلیم فشارها نخواهد شد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به رویكرد سازمان حفاظت محیط زیست در مورد معادن اظهاركرد: متاسفانه این سازمان در زمان تدوین قوانین مربوط به معادن بخصوص ماده ۲۴ به خوبی در مجلس شورای اسلامی نقش خویش را ایفا نكرد و امروز با قانونی مواجهیم كه كاملا به سود بهره برداری است.

ظهرابی از پیگیری ها برای اصلاح ماده ۲۴ قانون معادن در قالب یك كمیته اطلاع داد و اظهار داشت: اگر این چارچوب اصلاح گردد می توان اظهار داشت كه گامی مطلوب برداشته ایم. با استانداران در سراسر كشور درباره اصلاح این ماده قانونی مكاتبه كرده ایم.

وی خواهان توجه جدی به طرح های تكثیر و پرورش گونه های در معرض تهدید در استان ها شد و اظهاركرد: گونه هایی مانند درنا، یوزپلنگ، سیاه خروس و... در معرض تهدید هستند و در وضعیت نامناسبی قرار دارند و نباید آن ها را رها كرد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست كشور همینطور به طرح های هادی روستایی اشاره و اظهاركرد: اگر مقرر است بخشی از منابع اراضی ملی به روستایی اضافه شود باید پیشنهاد آن از جانب اداره كل استانی عرضه شود تا با تایید و تصویب آن در شورای عالی محیط زیست بعد از كسر اراضی به روستا اضافه شود.

ظهرابی خاطرنشان كرد: هرجا كه نیاز به پروانه شكار باشد درخواست ها اعلام گردد تا ظرفیت شكار برای استان درخواست دهنده در سال ۹۷ مشخص شود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست خواهان اطلاع رسانی به موقع و شفاف مدیران در رسانه ها شد و اظهار داشت: كلید واژه ای كه با آن سازمان حفاظت محیط زیست را مورد هجمه قرار می دهند، پنهان كاری است.

ظهرابی در انتها اظهاركرد: بعنوان مثال علی رغم اینكه ۱۳ بار در مورد صدور ۱۵۰ فقره مجوز شكار مصاحبه شد اما باز هم به پنهان كاری متهم شدیم.
1397/04/12
22:01:28
5.0 /5
4278
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است