ابتكار: دختران در بعضی مناطق مرزی از تحصیل باز می مانند

ابتكار: دختران در بعضی مناطق مرزی از تحصیل باز می مانند گل بخر ابتكار: دختران در بعضی مناطق مرزی از تحصیل باز می مانند


معصومه ابتكار در نشست تخصصی برنامه ریزی در حوزه زنان و خانواده بین ایران و سوئد، اظهار داشت: معاونت امور زنان و خانواده در این راستا همكاری های مشتركی با وزارتخانه های مربوطه برای رفع این مشكلات دارد.
ابتكار با تاكید بر اینكه برنامه ریزی برای تحقق عدالت جنسیتی از اهمیت زیادی برخوردار است، اظهار داشت: تبادل تجربیات بین كشورهای مختلف جهان در این راستا بسیار مهم می باشد و همكاری با سوئد كه موفقیت های زیادی در این عرصه داشته می تواند، مفید باشد.
وی خاطرنشان كرد: كشور ایران سال ها است كه برنامه ریزی برای حوزه زنان و عدالت جنسیتی را به صورت جدی پیگیری می كند و در برنامه ریزی های توسعه ای گنجانده شده است. معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اضافه كرد: نگاه متعادل جنسیتی ریشه در آموزه های دینی و اسلامی دارد و تاكید قرآن كریم بر عدالت و توجه به كرامت ذاتی انسان نشان دهنده آن است كه در خلقت خداوند همه انسان ها برابر هستند و تنها ملاك برتری آنها تقوا است. وی تصریح كرد: مبانی دینی و ارزشی در مبحث عدالت جنسیتی باعث می گردد تا پایه گذاری خوبی در برنامه ریزی های این حوزه داشته باشیم و این مورد در قانون اساسی هم مورد توجه بوده است.
ابتكار اظهار داشت: در 40 سال قبل و بعد از پیروزی انقلاب فرصت های برابر زیادی برای زنان در كنار مردان فراهم آمده است و شاهد رشد شاخص های كلان در این راستا هستیم؛ به نحوی كه پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود 25 سال شاخص امید به زندگی افزوده شده است. او ادامه داد: در شاخص سوادآموزی هم در سال 1356، 35 درصد زنان باسواد بودند كه امروز این میزان به 88 درصد افزایش یافته است؛ 27 درصد این تعداد از تحصیلات دانشگاهی برخوردار می باشند و این نشانه ای از فرصت های برابر برای زنان در كشور است و بیش از همه نشان دهنده همت والای زنان در رشد و ارتقای خود است.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اینكه هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب در تحقق عدالت جنسیتی فاصله داریم، افزود: امروز جامعه مدنی ایران رو به رشد است و بخش عمده آن را زنان بعنوان نیروهای پیشران تشكیل می دهند كه در حوزه خشونت ضد زنان هم شاخص های كشور نسبت به خیلی از كشورهای جهان بسیار بهتر است.
وی حضور زنان در عرصه های سیاسی را مورد تاكید قرار داد و اظهار داشت: رئیس جمهوری تاكید دارند كه 30 درصد از پست های مدیریتی دولت دوازدهم در اختیار بانوان قرار گیرد؛ در این راستا اقدامات خوبی انجام شده است و برای تحقق كامل این 30 درصد در تلاش هستیم. ابتكار درمورد ضرورت تبادل تجربیات بین كشورهای مختلف در حوزه زنان و خانواده هم اظهار داشت: با تبادل این تجربیات و تعامل و گفت و گو بین كشورهای مختلف می توان از موفقیت ها و شاید شكست ها برای دوستی، صلح، امنیت و هم پیشرفت و بهبود شرایط زنان بهره برد و بهره مندی از این تجربیات باعث ارتقا و اعتلای جامعه می گردد.
سفیر سوئد در تهران هم در این مراسم با اشاره به اینكه امروز روابط دو كشور در عرصه های مختلف در حال گسترش است، اظهار داشت: به دنبال گسترش مناسبات در عرصه های جدید با جمهوری اسلامی ایران هستیم و از اهداف چنین نشست هایی فعال كردن توانمندی های زنان است.
هلنا سونگلند سفیر سوئد در تهران هم اظهار داشت: مصمم هستیم در حوزه توانمندسازی زنان دو كشور، همكاری های نزدیكی با یكدیگر داشته باشیم. ۴۲۲۳۸

1397/04/06
15:40:23
5.0 /5
4626
تگهای خبر: باد , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است