واگذاری تنها اكوپارك كشور

پردیسان نباید پارك شهری بشود

پردیسان نباید پارك شهری بشود یك عضو هیات علمی دانشگاه تهران با انتقاد از تفاهم نامه منعقد شده بین سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران به منظور بهسازی پارك طبیعت پردیسان اظهار كرد: شهرداری نگاه اكولوژیك ندارد این در حالیست كه باید نگاه اكولوژیك در حفاظت از پردیسان اعمال شود.حسین آخانی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینكه پارك طبیعت پردیسان طی سال های گذشته توسط دستگاه های مختلف تصاحب شده است، اظهار داشت: پردیسان از از بزرگراه شیخ فضل الله تا دره فرحزاد ادامه داشت اما متاسفانه كلیه بخش های اطراف پردیسان از جمله رودخانه فرحزاد و دره فرحزاد در دوره های قبل به تصاحب شهرداری تهران یا سایر دستگاه ها درآمده و به طوركلی تخریب شده و تنها بخش مركزی پردیسان از تخریب ها جان سالم به در برده است.

وی با اشاره به اینكه شهرداری تهران به هیچ وجه نگاه اكولوژیك و رویكرد حفظ تنوع زیستی ندارد، اظهار نمود: طبیعی است كه با مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان كه برای بهسازی پارك پردیسان در نظر گرفته شده، بقیه پردیسان هم از بین خواهد رفت و تبدیل به پارك شهری می گردد. فهم اكولوژیك در دنیای امروز تاكید می كند كه باید از دستكاری طبیعت خودداری شود این درحالیست كه خرج پول و تولید سازه به معنای انجام این كار است.

آخانی با تاكید بر اینكه پارادایم مدیریت شهر در دنیای امروز به طور كامل نسبت به گذشته عوض شده است، خاطرنشان كرد: با خرج نكردن می توانیم پارك پردیسان را حفظ كنیم نه با خرج كردن. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست می گوید این سازمان به علت فقر و مستضعف بودن پارك پردیسان را به شهرداری واگذار می كند. این همان موضوعی است كه با آن مشكل داریم. مگر قرار است در پردیسان چه اتفاقی بیفتد كه به این مبلغ بالا نیاز است؟

وی با اشاره به اینكه پردیسان نباید به پارك شهری تبدیل شود، ادامه داد: شاید سازمان حفاظت محیط زیست بگوید مبلغ كمی كه برای نگهداری پارك لازم است را ندارد. شهرداری تهران می توانست این مبلغ كم را در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دهد تا پارك پردیسان توسط خود سازمان مدیریت شود. شهرداری چه اصراری دارد كه كل پارك را تحویل بگیرد؟

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران تصریح كرد: سازمان حفاظت محیط زیست خود باید از پارك پردیسان حفاظت كند تا نگاه اكولوژیك در حفاظت از پردیسان اعمال شود. در شرایط فعلی تنها چیزی كه پارك پردیسان نیاز دارد این است كه در امورآن دخالت نشود. فلسفه حفاظت از محیط های طبیعی این است كه در این محیط ها پولی خرج نشود چون با خرج پول، ویران می شوند.

وی اضافه كرد: با اقدامات شهرداری تهران در پارك پردیسان، میزان رجوع به این مكان افزایش می یابد. همین مبحث به معنای از بین رفتن پارك است. پردیسان ظرفیت خاصی دارد و این ظرفیت طی سال ها بین مردمی كه از این پارك استفاده می كنند و امكانات پارك به تعادل رسیده است.

آخانی تصریح كرد: از اضافه كردن بار اضافی به اكوسیستم پردیسان باید خودداری شود.

وی با اشاره به اینكه سازمان حفاظت محیط زیست هم اكنون مناطق چهارگانه محیط زیست را در اختیار دارد، اظهار نمود: سازمانی كه نمی تواند ۱۷۰ هكتار را در تهران آن هم در محل استقرار ساختمان حفاظت محیط زیست مدیریت كند چه تضمینی وجود دارد كه بتواند از ۱۲ درصد مساحت پرارزش كشور حفاظت كند؟

آخانی با اشاره به اینكه طرح جامع مدیریت پارك پردیسان كه قرار است بهسازی بر مبنای آن صورت گیرد در دهه ۷۰ نوشته شده است، اظهار داشت: من یكی از نویسندگان آن طرح بودم كه در سال ۷۲ تدوین آن انجام شد اما امروز شرایط دنیا تغییر كرده و بر مبنای مطالعات جدید مشخص شده است كه حفظ محیط های طبیعی نسبت به محیط های مصنوعی تاثیر بیشتری در ترسیب كربن(روند ذخیره كربن موجود در هوا در خاك و گیاهان ) دارد.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، دوشنبه (۱۷ مهرماه) تفاهم نامه ای بین سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران به نمایندگی عیسی كلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و محمدعلی نجفی - شهردار تهران- با هدف بهسازی و نگهداری پارك طبیعت پردیسان منعقد شد. كلانتری در جریان انعقاد این تفاهم نامه بر مدیریت پردیسان به شكل اكو پارك تصریح كرد. 

1396/07/19
23:50:07
5.0 /5
5732
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است