معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست:

شكار پایدار از الزامات مورد وفاق تمام متخصصان و مجامع علمی در رابطه با حفاظت حیات وحش است

شكار پایدار از الزامات مورد وفاق تمام متخصصان و مجامع علمی در رابطه با حفاظت حیات وحش است گل بخر: معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: شكار پایدار از الزامات مورد وفاق تمام متخصصان و مجامع علمی در رابطه با حفاظت حیات وحش در جهت حفظ تنوع زیستی است.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا حمید ظهرابی اضافه كرد: خردادماه عموما نه فصل جفتگیری حیات وحش است و نه فصل زایمان.

وی تصریح كرد: با عنایت به شرایط خاص جوی سال جاری و تاخیر احتمالی در زمان جفت گیری حیات وحش طوری برنامه ریزی شده كه در مناطق سردسیر كه عموما زایمان با كمی تاخیر انجام می شود، پروانه شكار صادر نشود چون كه تعداد معدودی از افراد گله ممكن است با چند روز تاخیر زایمان كنند ازاین رو تمام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز استرس در حیات وحش صورت گرفته است.

ظهرابی اضافه كرد: پروانه شكار برای شكار جنس نر صادر گردیده است و در این فصل كاملا از ماده ها و بره ها و بزغاله ها جدا هستند. پروانه شكار برای شكارچیان داخلی و خارجی صادر می گردد و برای بومیان هم سهمیه ای به قیمت بسیار پایین پیش بینی شده است.

به گفته معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، شكار پایدار ابزاری شناخته شده برای حفاظت و مدیریت حیات وحش در جهان به حساب می آید. نقطه قوت این طرح كاهش فشار بر زیستگاه ها و حیات حش و پخش كردن زمان بندی انجام شكار و بازگرداندن منافع حاصل از شكار به جوامع بومی و محلی و بهبود حفاظت منطقه و در اجرای برنامه مدیریت گونه های جانوری بوده است.

وی افزود: در گذشته پروانه شكار اتفاقا در فصل حساس جفت گیری حیات وحش و مطابق میل شكارچیان صورت می گرفت در فصلی كه هم حیوان پوست خوب و زیبایی داشت و هم به علت رفتارهای خاص جفتیابی از هوشیاری كافی برخوردار نبود، بنابراین شكار آن ساده تر انجام می شد.

ظهرابی در ادامه اظهار نمود: به خاطر محدودیت زمانی دوماهه فصل شكار در گذشته، فشار زیادی به حیات وحش وارد می شد چراكه باید همه شكارچیان دارای مجوز در یك محدوده زمانی حداكثر دوماهه شكار خویش را انجام می دادند. بنابراین گاهی اوقات به صورت همزمان چند گروه شكارچی در یك منطقه حفاظت شده به شكار می پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام) معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: اصلاح فصل شكار با مشورت كارشناسان، متخصصان و حتی شكارچیان علاقه مند طبیعت كشور و با هدف كاهش و پخش كردن فشار ناشی از حضور شكارچیان در زیستگاه و دور شدن از فصول حساس جفت گیری، حاملگی و زایمان صورت گرفته است.
1397/03/12
14:45:06
5.0 /5
4374
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است