یازدهمین دور گفت وگوهای اسلام و مسیحیت با محور ادیان و محیط زیست؛

محقق داماد: بحران محیط زیست اخلاقی است و تنها با ابزار دین حل می گردد

محقق داماد: بحران محیط زیست اخلاقی است و تنها با ابزار دین حل می گردد گل بخر: آیت الله محقق داماد اظهار داشت: «برای حل مشكل محیط زیست باید از اهرم دین بهره ببریم چراكه این بحران، اخلاقی است و فقط با استفاده از دین می توان با آن مقابله نمود.»به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی تسخیری، رئیس مركز گفت وگوی ادیان و فرهنگ ها، در یازدهمین دور گفت وگوی دینی مركز گفت وگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی كه با مبحث «ادیان و محیط زیست» برگزار شد، با بیان این كه امیدواریم در این دوره از نشست ها كه به مبحث مهم «محیط زیست از نگاه ادیان» اختصاص دارد و مقرر است اندیشمندان به عرضه مقالات و دیدگاه های خود در این باره بپردازند، با موفقیت همراه باشد، اظهار نمود: محیط زیست كه عرصه زندگی بشر حال و آینده است، متاسفانه با روحیه خودخواهانه و بی مسئولیتی خیلی از انسان ها و دخالت عوامل اقتصادی، سیاسی و صنعتی به یك چالش بزرگ عصر حاضر تبدیل گشته است و اخلاق زیست محیطی بشر به شدت در این زمینه صدمه دیده است. امیدواریم با برگزاری این نشست ها بتوانیم نقشی در پاسداشت حریم محیط زیست و طبیعت ایفاء نماییم. چراكه از نظر ادیان الهی، طبیعت و موجودات آفریده خداوند هستند و از نشانه ها و آیات الهی محسوب می شوند و انسان بر آن مسلط شده است و از منابع طبیعت باید در جهت معاش شرافتمندانه و رشد و تعالی، با ادای حق بندگی و شكر و نعمت بهره ببرد.

در ادامه این نشست عالی جناب سیوفان، متروپلیت قازان و تاتارستان جمهوری فدراسیون روسیه كه در آغاز سخنان خود نامه پاتریارك كریل، رهبر كلیسای ارتدكس روسیه را قرائت كرد، در آن به مساله محیط زیست و ظهور خودكامگی انسان اشاره نمود.

وی با بیان این كه بحران محیط زیست از دوران رنسانس به وجود آمده است، اظهار داشت: از زمانی كه عصر خودكفایی انسان به وجود آمد، منجر به تغییر انسان نسبت به محیط خود شد. جنگ، بحران های سیاسی و اجتماعی، بازسازی ساختارهای تاریخی و امثال آن منجر به فشار انسان بر طبیعت شد. این گونه نشست ها می تواند سبب شود كه انسان تفكر خویش را تغییر بدهد و مشكلات محیط زیستی نباید نادیده گرفته شود. در آموزه های كلیسای ارتدكس به مساله محیط زیست پرداخته شده است.

زمین نعمتی الهی برای انسان است

در ادامه، سیبوح سركیسیان، خلیفه ارامنه گری تهران، با بیان این كه محیط زیست پدیده ای طبیعی است كه با انسان مرتبط می باشد، اظهار نمود: بازگشت به محیط زیست و طبیعت در تمام سنت ها وجود دارد. خداوند جهان را آفرید و انسان را موظف كرد و طبیعت را برای انسان خلق كرد تا از آن بهره ببرد و ما باید از زمین محافظت نماییم زیرا نعمتی الهی برای انسان است. مذهب اثری بسیار مهم بر طبیعت و محیط زیست دارد. رهبران كلیسای ارمنستان درباره حفظ محیط زیست بسیار نگران هستند.

بحران محیط زیست اخلاقی است و تنها با ابزار دین حل می شود

در ادامه هم آیت الله محقق داماد با اشاره به نگارش كتاب «الهیات محیط زیست» اظهار نمود: از سال ۱۹۶۰ كنفرانس های متعددی در سراسر جهان با مبحث محیط زیست برگزار شده كه به قطع نامه ها و كنوانسیون های بسیاری منتهی شده است اما ادیان سال ها بعد و بعد از انتشار یك مقاله چهار صفحه ای در نشریه نیچر درگیر این مورد شدند.

وی ادامه داد: در مقاله موردنظر آمده است كه ادیان ابراهیمی انسان را اشرف مخلوقات معرفی كردند و معتقدند خداوند جهان را برای انسان آفریده است. بنابراین انسان اقدام به تخریب محیط زیست كرد. در این زمان بود كه ادیان ابراهیمی بدهكار شدند و باید پاسخ می دادند. اعتراف می كنم كه ما روحانیون ادیان ابراهیمی تا آن زمان فعالیتی درباره محیط زیست انجام نداده بودیم ولی پس از آن مسلمانان، مسیحیان و یهودیان آغاز به انجام فعالیت های پژوهشی در این باره كردند. دو صاحب نام از كشیشان مسیحی خدا را طوری معرفی كردند كه فقط خدای انسان ها نیست بلكه خدای تمام مخلوقات است و این موضوعی است كه بارها در قرآن به آن اشاره شده است اما ما روحانیون مسلمان هم كوتاهی هایی كرده ایم. این تعلیمات قرآن باید برای همگان مطرح شود. در حدود ۳۰ سال پیش اولین دور گفت وگوی دینی اسلام و مسیحیت انجام شد و نخستین مبحث آن انسان و طبیعت بود. برای حل مشكل محیط زیست باید از اهرم دین استفاده نماییم زیرا این بحران اخلاقی است و تنها با استفاده از دین می توان با آن مقابله نمود.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، در یازدهمین دور گفت وگوهای دینی اسلام و مسحیت، توسط مركز گفت وگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی كه با مبحث «ادیان و محیط زیست» به مدت سه روز برگزار می شود، اندیشمندان دو طرف مباحث و مقالات متعددی را با عنواینی نظیر اخلاق محیط زیستی از دیدگاه اسلام و مسیحیت، امنیت اجتماعی ناهم كیشان و دین و محیط زیست به بحث و گفت وگو می گذارند و هیات كلیسای ارتدكس روسیه در جریان سفر خود به ایران، از شهر قم بازدید و با بعضی از شخصیت های دینی و دانشگاهی دیدار و گفت وگو می كند.
1397/02/16
12:30:34
5.0 /5
4988
تگهای خبر: بو , طبیعت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است