شب ها آلودگی صوتی در تهران بیشتر است

شب ها آلودگی صوتی در تهران بیشتر است گل بخر: یك كارشناس صوت شركت كنترل كیفیت هوای تهران با اشاره به عمده ترین منابع آلودگی صوتی در محیط های شهری اظهار داشت: در شهر تهران آلودگی صوتی در بازه زمانی شب بیشتر از روزها است.الهام كریمی در گفت و گو با ایسنا، درباره منابع آلودگی صوتی در شهرها توضیح داد: عمده ترین منابع سر و صدا در محیط های شهری ناشی از وسایل حمل و نقل است كه به سه گروه اصلی ترافیك جاده ای، ترافیك ریلی، و ترافیك هوایی تقسیم بندی می شوند كه در این بین سر و صدای ناشی از وسایل حمل و نقل جاده ای شامل موتورسیكلت، ماشین های سواری، ماشین های سنگین و نیمه سنگین سهم عمده ای در تولید آلودگی صوتی شهرها دارند.
هر سه عامل آلودگی صوتی در شهر تهران وجود دارد
این كارشناس صوت شركت كنترل كیفیت هوای تهران با اشاره به اینكه سر و صدای ناشی از ترافیك جاده ای و هوایی یكی از مهم ترین عوامل تمایل ساكنان منطقه به جابجایی از محل سكونت خود است، خاطرنشان كرد: در شهر تهران هر سه عامل آلودگی صوتی (ترافیك جاده ای، ترافیك ریلی و هوایی) وجود دارد علاوه بر آلودگی صوتی ناشی از وسایل حمل و نقل، منابع ساكن هم در تولید آلودگی صوتی موثر هستند. همچون این منابع می توان به فعالیت های صنعتی، فعالیت های ساختمانی و تجهیزات و دستگاه های موجود در محیط زندگی و منزل اشاره نمود.
آلودگی صوتی در تهران روزها بیشتر است یا شب ها؟
كریمی در پاسخ به این سوال كه آلودگی صوتی در شهر تهران طی روز بیشتر است یا شب اظهار داشت: استاندار حد صوت در مناطق مسكونی طی روز حدود ۵۵ دسی بل است و طبق استاندارد محیط زیست دربازه زمانی شب حد صوت باید به اندازه ۱۰ دسی بل كمتر از دوره زمانی روز یعنی ۴۵ دسی بل باشد. بر مبنای اندازه گیری های شركت كنترل كیفیت هوای تهران طی سال گذشته، تراز صدای اندازه گیری و ثبت شده در دوره زمانی روز ۱۳/۵۶ دسی بل و در دوره زمانی شب ۲۱/۶۳ دسی بل بالاتر از حد استاندارد سازمان محیط زیست بود البته این نتایج مربوط به نقاطی است كه ایستگاه های سنجش صوت نصب شده است و لزوماً بعنوان میانگین تراز صوتی شهر تهران صادق نیست.
تردد خودروهای سنگین از عوامل اصلی بالا بودن تراز صوت شبانه
این كارشناس صوت شركت كنترل كیفیت هوای تهران با اشاره به اینكه می توان نتیجه گرفت كه وضعیت آلودگی صوتی در شهر تهران طی شب وخیم تر است، خاطرنشان كرد: بررسی ها نشان داده است كه اگر تعداد خودروها در ناحیه ای نصف شود، میزان تراز صدا تنها حدود ۲ دسی بل كاهش خواهد یافت. از طرفی مجوز تردد خودروهای سنگین از ساعت ۱۰ شب تا ۶ بامداد از عوامل اصلی بالا بودن تراز صوت شبانه در مقایسه با روز است.
تاثیر آلودگی صوتی شبانه بر خواب افراد
وی درباره تاثیر آلودگی صوتی شبانه بر خواب افراد اظهار داشت: خواب دارای تغییرات دوره ای مشخص است كه بعد از شروع عمق آن به طورطبیعی در طول شب ۴ الی ۵ مرتبه دچار افزایش یا كاهش می گردد. با عنایت به چنین الگویی، خواب به پنج مرحله تقسیم می گردد كه به اصطلاح به مراحل صفر تا چهار معروف است. مرحله صفر مرحله بیداری است و مرحله چهار عمیق ترین قسمت خواب است كه به مرحله REM یا مرحله رویا- خواب موسوم است.

كریمی با تاكید بر اینكه این مرحله برای آرامش روحی و تمدد اعصاب بسیار حیاتی و مبرم است، خاطرنشان كرد: در جهت جلوگیری از بروز اثرات منفی بر مرحله رویا- خواب در فضاهای داخلی تراز صدا نباید بالا باشد ازاین رو استفاده از راهكارهای كاهشی مانند استفاده از پنجره های دوجداره استاندارد، جاذب های صوتی در بنای ساختمان ها، نصب دیوارهای صوتی، در نظر گرفتن فاصله مناسب بین منازل مسكونی و معابر شهری (حریم صوتی) امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

آلودگی صوتی منطقه ۹ تهران فراتر از حد مجاز

این كارشناس صوت شركت كنترل كیفیت هوای تهران در انتها درباره وضعیت آلودگی صوتی منطقه ۹ تهران - كه فرودگاه مهرآباد در آن قرار دارد - اظهار داشت: ایستگاه سنجش صوت تهرانسر- گل ها درغرب این منطقه است كه میانگین تراز صوت آن برای دوره زمانی روز حدود ۷۲/۴۱ دسی بل و برای شب حدود ۷۰/۳۰ دسی بل است همینطور ایستگاه فتح هم كه در شرق این منطقه واقع شده میانگین تراز صوت برای دوره زمانی روز و شب را حدود ۶۷ تا ۶۸ دسی بل نشان داده است. تراز صوت هر دوی این ایستگاه ها فراتر از حد مجاز است البته باید توجه داشت كه بالا بودن میانگین تراز صوت در این دو ایستگاه نه تنها به علت صدای ناشی از عبور هواپیما بلكه تحث تاثیر صدای بزرگراه هم است همینطور تردد وسایل نقلیه سنگین از بزرگراه های مجاور این ایستگاه ها به مراتب باعث افزایش بیشتر در میانگین تراز صوت در دوره زمانی شب شده است.
1397/02/15
13:07:02
5.0 /5
5693
تگهای خبر: آلودگی , بو , تردد , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است