كاشمر اسیر خشكسالی می شود

كاشمر اسیر خشكسالی می شود به گزارش گل بخر چند روزی است كه آسمان كاشمر بارانی است و بعد از روزها چشم انتظاری سرانجام لطف خداوند متعال شامل حال این مردم شد و شاهد بارندگی های بسیاری در منطقه بودیم.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، به رغم تمامی بارش ها اما متاسفانه باید گفت به خاطر 18 سال قبل كه پدیده خشك سالی به صورت جدی در منطقه كاشمر خودنمایی می كند سبب شده تأثیر خشك سالی هر ساله در این منطقه حادتر از سال قبل شود به صورتی كه روزبه روز سفره های زیرزمینی را خالی تر می كند و همچنان صدای ناقوس خشكسالی به گوش می رسد.
متاسفانه برپایه آمارهای سال آبی 95 و 96 سطح آب های زیرزمینی دشت كاشمر بیش از یك متر افت داشته و الان دشت كاشمر 35.5 میلیون متر مكعب كسری مخزن دارد.
به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، در همین خصوص معاون امور آب منطقه ای كاشمر با اشاره به اینكه با اشاره به اینكه روند افت سطح آب های زیرزمینی و كسری مخزن به نسبت سال آبی گذشته افزایش چشم گیری داشته است، بیان كرد: افت سطح آب های زیرزمینی دشت درونه 40 سانتیمتر، دشت بردسكن 117 سانتیمتر و دشت ریوش 37 سانتیمتر بوده است.
رضا رمضانی كسری مخزن دشت درونه را 8 میلیون مترمكعب، دشت بردسكن 38.2 میلیون متر مكعب و دشت ریوش را 1.5 میلیون متر مكعب اعلام نمود و اضافه كرد: دشت كاشمر ممنوعه بحرانی و سایر دشت ها ممنوعه هستند.
وی به ارتباط فرونشست های زمین با افت سطح آب های زیرزمینی اشاره نمود و اظهار داشت: به دلیل برداشت های بی رویه آب شاهد فرونشست های بسیاری در مناطق مختلف شهرستان كاشمر هستیم.
رمضانی با اشاره به اینكه فرونشست های دشت كاشمر به صورت تراكمی و درز شكاف های طولی است، بیان كرد: بخارهایی كه در فصل زمستان از نشست های پائین دست روستای شوكتیه و عشرت آباد بیرون می آید نشان داده است عمق فرونشست ها به آب های زیرزمینی رسیده است.
وی با اشاره به اینكه طول بعضی از شكاف های زمین در بردسكن به بیش از 5 كیلومتر می رسد، اظهار نمود: هرچند لایه های زمین حالت فیلتر دارند و وقتی آب بخواهد به سطح زمین نفوذ كند رسوبات و آلودگی های آن گرفته می گردد اما این درز شكاف ها سبب شده آب های سطحی مستقیم به آب های زیرزمینی رسیده و باعث تولید آلودگی هایی شود.
معاون امور آب منطقه ای كاشمر در ادامه با بیان اینكه نشست های تراكمی باعث كاهش نفوذپذیری آب و از دست دادن سفره های آب زیرزمینی شده است، بیان كرد: اگر سالیان آینده بارندگی خوبی هم داشته باشیم و وضعیت همه چیز ایده آل باشد آبخوانی برای ذخیره نداریم و این باعث بروز سیلاب هایی می گردد.
وی با اشاره به اینكه بیش از 18 سال است كه منطقه كاشمر با خشك سالی مواجه می باشد، اضافه كرد: مردن دشت كاشمر از جنوب دشت شروع شده و در حال پیشروی است.
رمضانی با اشاره به اینكه چون دشت كاشمر تغذیه نمی گردد همانند سرطان در حال پیشروی است، عنوان كرد: به علت برداشت بی رویه آب های زیرزمینی اكنون شاهد حركت آب ها از سمت غرب به شرق هستیم در صورتی كه باید برعكس باشد.
وی با بیان اینكه جریان آب در روستاهای كندر و ارغا برعكس شده است، اظهار داشت: این نشان داده است آب های بی كیفیت به سمت آب های با كیفیت در حال پیشروی هستند.
معاون امور آب منطقه ای كاشمر با اظهار نگرانی از اینكه به مرور در حال از دست دادن كیفیت آب هستیم، وضعیت رودخانه ها را بسیار نگران كننده دانست و عنوان كرد: وضعیت بیلان آب های سطحی بسیار اسفبار است.
وی سنگ نصوح، دره گور، دره گرگ، كال جنگا و روجر را همچون رودخانه های اصلی كاشمر دانست و اضافه كرد: متأسفانه تمامی این رودخانه ها فصلی شده اند.
رمضانی با اشاره به اینكه افت سطح آب های زیرزمینی در بعضی مناطق دشت كاشمر به بیش از 5 متر می رسد، بیان كرد: دشت كاشمر جز یكی از بدترین دشت های استان خراسان است.


 

1396/12/13
22:10:42
5.0 /5
4876
تگهای خبر: آسمان , آلودگی , باران , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است