دفاع فولاد میانه از اتهامات زیست محیطی

دفاع فولاد میانه از اتهامات زیست محیطی گل بخر: علی رغم حساسیت هایی كه در حوزه زیست محیطی روی صنایع معدنی به وجود آمده است، مدیر واحد احیای فولاد میانه، این واحد را به خاطر استفاده از گاز طبیعی، آلاینده نمی داند.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، مبحث برخی آلایندگی هایی كه معادن و صنایع معدنی در محیط پیرامونی خود به وجود می آورد چالش های زیادی تابحال رقم زده است و واكنش هایی را هم به دنبال داشته كه آخرین آن تصویب قانون مجلس شورای اسلامی در مورد تكلیف دولت به دریافت و پرداخت یك درصد از درآمد معادن و صنایع معدنی به خزانه با نظر استانداری جهت ترمیم خسارات محیطی بوده است.

در این میان همچون واحدهایی كه در مظان افترا آلایندگی قرار می گیرند واحدهای فولادی هستند و مواردی در مورد سطح آلایندگی بعضی از هفت طرح فولادی اجرا شده در دولت های یازدهم و دوازدهم مطرح بوده كه همچون آنها مبحث آلایندگی فولاد میانه و انتشار ذراتی مضر از این مجموعه فولادی است.

در این رابطه مهرداد ناجی - مدیر واحد احیای فولاد میانه - به ایسنا اظهار داشت: سوخت كارخانه آهن اسفنجی میانه از گاز طبیعی است و آلایندگی متعارف ندارد. این واحد برای نخستین بار در ایران از گاز طبیعی استفاده می نماید.

وی در مورد غبار انتشار یافته از محل این كارخانه و انتقاداتی كه نسبت به آن مطرح می شود، اظهار نمود: هم اكنون به خاطر نصب غبارگیرهایی كه انجام شده است این تساعد غبار به حد طبیعی رسیده و یكی از دلایلی كه پیش از این انتشار غبار از این كارخانه به نظر غیرطبیعی می آمد، به خاطر قرارداشتن در مراحل اولیه تولید بود.

مدیر واحد احیای فولاد میانه ادامه داد: در مراحل اولیه كارخانه به علت بارگیری مواد بدون وجود سیلوها غباری در فضا به وجود می آمد كه بعد از تجهیز این مجموعه از بین رفت و بخشی از دودی هم كه به نظر می رسید در محیط منتشر شود ناشی از فعالیت سیستم خنك كننده كارخانه است و این دود بخار آب بوده كه ضرری برای محیط زیست ندارد.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، با وجود توضیحاتی كه درباره این واحد فولادی داده شد مجموعا نگرانی هایی در مورد آلایندگی واحدهای فولادی و آهن اسفنجی وجود دارد كه استفاده از تجهیزات روز و تكنولوژی های مدرن می تواند به افزایش بهره وری و كاهش آلایندگی این واحدها كمك نماید.

پیش از این برخی رسانه ها مدئعی شده بودند كه آلاینده ها و آلودگی های كارخانه آهن اسفنجی میانه مشكلاتی را همچون برخی مشكلات تنفسی برای كودكان و سالمندان منطقه به وجود آورده كه در این رابطه حتی به اعتراض های نماینده مردم میانه به آلایندگی این كارخانه اشاره شده است.

از طرف دیگر وجود گواهینامه محیط زیست برای كارخانه فولاد اسفنجی میانه و اظهارات مدیر واحد احیای این مجموعه هم از تاییدهای زیست محیطی آن خبر می دهد. حالا با وجود مجموع این اظهارات موضوعی كه بیش از هر چیز اهمیت دارد، حفظ سلامت مردم منطقه است كه نیاز به ارزیابی دقیق و روشن زیست محیطی را برای تمامی واحدهای فولادی و دیگر صنایع مشابه را آشكار می كند.
1396/11/24
14:21:02
5.0 /5
4606
تگهای خبر: بو , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است