آلوده ترین کلانشهر ایران

آلوده ترین کلانشهر ایران به گزارش گل بخر، ایسنا نوشت: بر مبنای اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست امروز (۲۸ دی ماه) از بین هشت کلانشهر کشور، کیفیت هوای پنج کلانشهر آلوده ثبت شده که تهران آلوده ترین آنها است. از طرفی شیرازی ها هوای پاک تنفس کرده اند.بر اساس اطلاعات مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، از هشت کلانشهر کشور امروز (۲۸ دی) تهران بعنوان آلوده ترین کلانشهر با آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون و رسیدن به عدد ۱۷۳ در وضعیت ناسالم برای همه قرار گرفته است.
پس از آن هوای کرج و مشهد با آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و رسیدن به عدد ۱۶۲ و ۱۵۷ برای همه آلوده است.
همچنین مردم در کلانشهرهای اهواز و اصفهان آلودگی هوا برای گروههای حساس را با رسیدن به عدد ۱۳۲ و ۱۳۰ و آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون تجربه کرده اند.
اهالی اراک و تبریز هوای مطلوبی را با شاخص ۹۹، ۹۵ تنفس کرده اند. آلاینده شاخص در این دو کلانشهر هم ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بوده است.
لازم به ذکر است شیرازی ها هوای پاک را با رسیدن به عدد ۴۰ و آلاینده شاخص مونوکسید کربن تجربه کرده اند.
شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول(سالم) یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک می باشد. بیشتر بخوانید: انسداد «هراز»، «چالوس»، «آزادراه تهران-شمال» و ۱۲ محور دیگر هشدار؛ هوای تهران «قرمز» شد/ شاخص آلودگی هوای پایتخت در مرز بسیار ناسالم
۲۳۳۲۳۶


منبع:

1401/10/29
17:17:53
5.0 /5
203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است