آیا بارندگی ها کم آبی را جبران کرد؟

آیا بارندگی ها کم آبی را جبران کرد؟ گل بخر: برمبنای بررسی داده های سازمان هواشناسی کشور، طی هفت روز گذشته در کشور حدود 14.1 میلیمتر بارندگی ثبت گردید که در مقایسه با بلندمدت 48.2 درصد بالا رفته است.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، برمبنای داده های سازمان هواشناسی طی هفت روز گذشته منتهی به ۲۵ دی در کشور حدود ۱۴.۱ میلیمتر بارندگی ثبت گردید. میزان بارندگی ها در بلندمدت ۹.۸ میلیمتر بود که در مقایسه با طولانی مدت حدود ۴۸.۲ درصد افزایش میانگین بارندگی در کشور ثبت شده است.

از ابتدای ماه جاری میزان این بارندگی ها ۳۳.۴ میلیمتر و در بلندمدت حدود ۲۵.۴ میلیمتر بود. میزان بارش های ماه جاری در مقایسه با بلندمدت حدود ۳۱.۵ درصد افزایش داشته است این درحالیست که از شروع سال آبی جاری ( از شروع مهرماه تاکنون) ۶۵.۲ میلیمتر بارندگی ثبت شده است و بارندگی های طولانی مدت ۸۴.۱ میلیمتر بود بدین سبب میزان بارندگی های سال آبی جاری در مقایسه با طولانی مدت حدود ۲۳.۱ میلیمتر کاهش داشته است.


بوشهر رکورددار بیشترین بارندگی در سال آبی جاری
طی سال آبی جاری استان بوشهر با ۲۳۴.۸ میلیمتر بارش دارای رکورد بیشترین بارندگی بوده این در حالیست که بارندگی های این استان در بازه زمانی بلندمدت ۱۴۳.۳ میلیمتر ثبت شده بدین سبب در مقایسه با طولانی مدت ۹۱.۵ میلیمتر معادل با ۶۳.۹ درصد افزایش بارش داشته است. سال قبل در این استان حدود ۱۵۰.۲ میلیمتر بارندگی ثبت شده بود که بارش های امسال در این بازه زمانی نسبت به سال قبل حدود ۸۴.۶ میلیمتر معادل با ۵۶.۳ درصد افزایش را نشان میدهد. درحقیقت بارش های این استان طی سال آبی جاری باید به ۲۴۱.۴ میلیمتر برسد و بارش های اخیر حدود ۹۷.۳ درصد از این مقدار را تامین کرده است.

از دیگر استان هایی که در سال آبی جاری میزان بارش های آن افزایشی بوده استان فارس با ۱۴۱.۴ میلیمتر بارندگی است که بارندگی های آن در بلندمدت حدود ۱۳۰.۲ میلیمتر است. در نتیجه میزان بارندگی های آن درمقایسه با بلندمدت ۱۱.۳ میلیمتر معادل با ۸.۶ درصد بالا رفته است. سال قبل در این بازه زمانی، بارش های این استان حدود ۱۵۲.۲ میلیمتر بود بدین سبب بارش های سال آبی جاری نسبت به سال قبل حدود ۱۰.۸ میلیمتر معادل با ۷.۱ درصد کاهش داشته است. درحقیقت بارش های این استان طی سال آبی جاری باید به ۳۱۶.۴ میلیمتر برسد و بارش های اخیر حدود ۴۴.۷ درصد این میزان را تامین کرده است.

طی سال آبی جاری، استان یزد نیز ۳۹.۵ میلیمتر بارندگی دریافت کرده است این در حالیست که بارندگی طولانی مدت این استان ۳۲.۹ میلیمتراست بدین سبب امسال یزد ۶.۶ میلیمتر معادل با ۲۰.۱ درصد نسبت به بلندمدت افزایش بارندگی داشته است. بارش های این استان در این بازه زمانی طی سال قبل ۳۶.۸ میلیمتر بود بدین سبب بارش های سال جاری نسبت به سال قبل حدود ۲.۷ میلیمتر معادل با ۷.۲ درصد افزایش داشته است.. درحقیقت بارش های این استان طی سال آبی جاری باید به ۸۸.۶ میلیمتر برسد و بارش های اخیر حدود ۴۴.۵ درصد این میزان را تامین کرده است.

طی سال آبی جاری استان کهگیلویه و بویراحمد نیز ۳۲۷ میلیمتر بارندگی دریافت کرده است این در حالیست که بارندگی طولانی مدت این استان ۳۲۶.۱ میلیمتراست بدین سبب امسال کهگیلویه و بویراحمد ۰.۹ میلیمتر معادل با ۰.۳ درصد نسبت به بلندمدت افزایش بارندگی داشته است. بارش های این استان در این بازه زمانی طی سال قبل ۳۷۷.۸ میلیمتر بود بدین سبب بارش های سال جاری نسبت به سال قبل حدود ۵۰.۷ میلیمتر معادل با ۱۳.۴ درصد کاهش داشته است.. درحقیقت بارش های این استان طی سال آبی جاری باید به ۷۰۴.۵ میلیمتر برسد و بارش های اخیر حدود ۴۶.۴ درصد این میزان را تامین کرده است.

با توجه به این که خشکسالی پی در پی و کم بارشی مداوم تمام کشور را درگیر کرده است، برخی استانها کاهش های شایان توجهی در میزان بارندگی نسبت به طولانی مدت داشتند که همچون این استانها سمنان ۷۵.۵ درصد کمتر از بلندمدت، قم ۶۷.۲ درصد کمتر از میزان بلندمدت، قزوین ۶۲.۴ درصد کمتر از بلندمدت و استان تهران نیز ۶۲.۱ درصد نسبت به بلند کاهش بارندگی داشته است.

طی سال آبی جاری کل کشور ۶۵.۲ میلیمتر بارندگی دریافت کرده است این در حالیست که بارندگی طولانی مدت آن ۸۴.۸ میلیمتراست بدین سبب امسال میانگین بارش ها نسبت به بلندمدت ۱۹.۵ میلیمتر معادل با ۲۳.۱ درصد کاهش داشته است. بارش های کشور در این بازه زمانی طی سال قبل ۸۱.۷ میلیمتر بود بدین سبب بارش های سال جاری نسبت به سال قبل حدود ۱۶.۵ میلیمتر معادل با ۲۰.۲ درصد کاهش داشته است.. درحقیقت بارش های کشور طی سال آبی جاری باید به ۲۳۶.۹ میلیمتر برسد و بارش های اخیر حدود ۲۷.۵ درصد این میزان را تامین کرده است.

استان های بوشهر با ۴۷.۶ میلیمتر، کهگیلویه و بویراحمد با ۴۱.۷ میلیمتر، خوزستان با ۳۴.۷ میلیمتر، کرمانشاه با ۲۲.۸ میلیمتر، کردستان با ۱۸.۷ میلیمتر، چهارمحال و بختیاری با ۱۶.۲ میلیمتر، فارس با ۱۳.۲ میلیمترُ گیلان با ۱۲.۶ میلیمتر، همدان با ۱۱.۶ میلیمتر، لرستان با ۱۱.۳ میلیمتر و البرز با ۱۰میلیمتر بیشترین میزان بارندگی طی ۲۴ ساعت گذشته را دریافت نمودند.
نمودار بیشینه بارش مشاهداتی دیده بانی ایستگاه های سینوپتیک


منبع:

1401/10/28
14:26:45
5.0 /5
206
تگهای خبر: بارندگی , بو , خشكسالی , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است