رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خواستار شد

استفاده از ظرفیت شاد برای آموزش محیط زیست

استفاده از ظرفیت شاد برای آموزش محیط زیست به گزارش گل بخر، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تکیه بر این که باید در تمام کتاب های آموزشی مباحث محیط زیستی گنجانده شوند، اظهار داشت: همزمان با رشد جسمی دانش آموزان، رشد فکری و ذهنی در زمینه حفظ محیط زیست هم لازم است و برای دستیابی به این هدف میتوان از ظرفیت «شاد» استفاده نمود.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، علی سلاجقه در مراسم امضای تفاهم نامه میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش اظهار نمود: با رفتن به پیشینه های فرهنگی، مذهبی و تاریخی کشور و نگاه به قرآن کریم متوجه می شویم که همیشه بحث اسراف و تبذیر وجود داشته است. امروز در زمینه محیط زیست به جایی رسیدیم که خسارات زیادی به طبیعت ما وارد شده است که در اینجا جایگاه آموزش و پرورش برای کاهش این صدمه ها بسیار پررنگ است.

وی افزود: نزول قرآن کریم با واژه «اقْرَأْ» یعنی بخوان آغاز می شود و این اهمیت آموزه ها در چارچوب متن را نشان داده است و به جهت اینکه این اقْرَأْ به مرحله ظهور برسد، احتیاج به آموزش است که بطور قطع معلمان آموزش می دهند و به روح فرزندانمان زندگی می بخشند. افزایش سواد محیط زیستی مسأله بسیار مهمی است که میتوان با کمک ظرفیت های آموزش و پرورش به آن رسید.

معاون رئیس جمهوری افزود: تا کنون تفاهم نامه های بسیاری میان سازمان محیط زیست و آموزش و پرورش به امضا رسیده است ولی نکته قابل توجه اینست که در این میان دولت سیزدهم یک دولت عملگرا و مردمی است و برای تأثیر علوم و عملگرایی آنها باید تمام موارد عاقلانه باشد.

وی اضافه کرد: این درخواست را دارم که در هرکتابی شامل زیست، شیمی، فیزیک، ریاضی و ادبیات در ارتباط با مبحث و مباحث آن درس و کتاب، مسائل در ارتباط با محیط زیست را هم در انتها فصول داشته باشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار داشت: تابحال در زمینه آموزش محیط زیستی در آموزش و پرورش اقدامات خوبی انجام شده است اما کافی نیست و باید با برنامه ریزی دقیق تری پیش رویم تا منجر به افزایش سواد محیط زیستی در جامعه شود. جای اخلاق محیط زیستی بسیار خالی است و ازاین رو می طلبد آموزش و پرورش در این حوزه برنامه ریزی جدی بکند.

وی با تکیه بر استفاده از ظرفیت های سامانه «شاد» در زمینه محیط زیست اضافه کرد: همزمان با رشد جسمی دانش آموزان، رشد فکری و ذهنی آنان در زمینه حفظ محیط زیست لازم است که از این ظرفیت میتوان استفاده نمود.

سلاجقه در انتها خاطرنشان کرد: اعتقاد داریم که آموزش و پرورش می تواند حامی اصلی محیط زیست باشد؛ ازاین رو باید در سطوح عالی هم کارهای خوبی صورت گیرد که زیرساخت همه این موارد آموزش و پرورش است چون که تنها زمانی میتوان ذهن و جسم سالمی داشت که محیط زیست سالمی داشته باشیم و برای رسیدن به آن، بهتر است هر کتابی پیوست محیط زیستی داشته باشد.

منبع:

1401/06/29
11:54:08
5.0 /5
183
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است