خطایی که باعث مرگ زودرس 3 و دو دهم میلیون نفر می شود

خطایی که باعث مرگ زودرس 3 و دو دهم میلیون نفر می شود به گزارش گل بخر، خراسان رضوی خیلی از خانواده ها در سرتاسر جهان از سوخت های جامد سنتی مانند چوب برای پخت و پز استفاده می نمایند که به سلامت آنان صدمه می رساند.به نقل از ویفروم، سوخت اصلی مورد استفاده برای پخت و پز می تواند پاسخی برای پیگیری پیشرفت به سمت هدف توسعه پایدار سازمان ملل متحد باشد که شامل دسترسی جهانی به انرژی پاک، پایدار و مقرون به صرفه است.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی کندترین پیشرفت در سطح جهان در ارتباط با آفریقاست؛ جایی که تنها ۲۰ درصد از مردم عموما به سوخت های پاک و فناوری برای پخت و پز متکی هستند؛ در حالیکه این شاخص در میانگین جهانی ۶۹ درصد است.

نوع انرژی مصرفی خانوارها مهم می باشد چونکه استفاده از سوخت های جامد سنتی نه تنها سبب آلودگی می شود و به سلامت صدمه می رساند بلکه باعث مرگ زودرس ۳.۲ میلیون نفر در سال هم خواهد شد. همینطور زمان صرف شده برای جمع آوری سوخت، زمان انجام فعالیتهای تولیدی مانند رفتن به مدرسه را از برخی اعضای خانواده ها می رباید.

استفاده از سوخت چوب همینطور می تواند منجر به تخریب و از بین رفتن جنگلها، بخصوص در جنوب صحرای آفریقا شود.

مطالعه ای روی خانوارهای روستایی مکزیک نشان داد افراد حتی با افزایش درآمد قابل تصرف، سوخت ها و فناوری های پایین رده را کنار نمی گذارند و بدون کنار گذاشتن مصرف سوخت آلاینده، امکان دارد بهبود قابل توجهی در نتایج سلامتی محقق نشود.

اما خانوارهای کشورهای درحال توسعه باید چقدر ثروتمند باشند تا انرژی های آلاینده را کنار بگذارند؟

نتایج مطالعه اخیر بانک جهانی نظرسنجی های ملی خانوارها را در ۲۴ کشور آفریقای جنوب صحرا(آفریقای سیاه) تحلیل و بررسی می کند که هیچکدام به گاز طبیعی دسترسی نداشتند و خانواده ها عموما برق یا گاز را برای پخت و پز پاک انتخاب می کردند. برای خیلی از خانوارها کمبود و خاموشی های برق تکیه به این انرژی را دشوار می کند.

بیش از یک پنجم جمعیت ۱۲ کشور از ۲۴ کشور مورد بررسی از گاز مایع بعنوان سوخت اولیه پخت و پز استفاده می کردند.

نتایج بررسی ها نشان داد موانع مالی و غیر مالی برای دور کردن مردم از سوخت های آلاینده وجود دارد. البته اصلاحات نظارتی یکی از طریق های کمک به کاهش هزینه ها و حرکت خانوارها جهت استفاده از سوخت ها و فناوری های پاک است.

این یافته ها نشان داده است دلایلی غیر از مقرون به صرفه بودن می تواند الگوهای مصرف انرژی در خانوارها را تعیین کتد.

منبع:

1401/06/25
23:44:24
5.0 /5
171
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , بهداشت , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است